Author Topic: Observatii si idei de luat in calcul pentru viitoarele expozitii  (Read 11583 times)

Offline Marmoset

• Hero Member
  • Never argue with idiots!
Mai trebuie sa mai fac o mentiune, cu riscul de-a leza sau supara pe ici, pe colo, pe cineva: la urmatoarea jurizare, trebuie stabilite niste reguli foarte clare si trebuie ca membrii juriului sa fie in tema cu tot ceea ce tine de plantele expuse! Un ochi neformat alege total aiurea! E ca si cum un copil alege jucaria X, pentru ca-i rosie si lucioasa, fara sa tina cont ca are un plastic de proasta calitate si ca unele componente functioneaza deficitar! Saraca Madalina s-a chinuit din rasputeri sa scoata in evidenta lucrurile de care trebuie sa se tina cont la un arbitraj de genul asta si, persuasiva cum o stim, putem spune ca, in mare, i-a reusit! De aceea, eu, una, as propune ca data viitoare, cine vine cu violete sa jurizeze la celelalte gesneriaceae, cine vine fara violete sa jurizeze la violete, iar pentru The Best In Show sa fie adaugate niste reguli suplimentare, ca sa nu se strecoare sub nicio forma subiectivismul. Cert este ca jurizarea trebuie facuta doar de cunoscatori ai gesneriaceae-lor. Ideal ar fi forumisti care n-au expus nimic, dar care sunt colectionari de gesneriaceae. Altfel, iese tocanita!

Si da, sunt de acord sa ne gandim la niste criterii mai clare de vot, poate sa copiem de la altii cateva? Cine a fost pe la expozitii pe afara sa ne spuna cum voteaza rusii, de exemplu

As mai propune sa ne semnam undeva, intr-un colt al etichetei, sa stim ale cui sunt plantele. I-am depista mai usor pe proprietari. Uite, de ex, pt ca la expo au fost 2 Rob's Humpty Doo, eu am crezut ca piticul meu infloricios e cel care a luat premiul III la trailere, asta si pt ca am gasit medalia-rozeta infipta in paharel  :) Si am si plecat cu tot cu ea acasa, s-o am ca amintire :-)) Acum vad in clasament ca a luat trailerul Dianei (care era mortal) si ca poate trebuie sa aduc medalia inapoi, ca bietu batranu' din Medalia de onoare, filmul cu Victor Rebengiuc  :woot_jump:

Si mai am 2 propuneri de organizare: ma gandesc ca ar merita sa tinem mai din scurt informatiile din timpul expozitiei si sa le dam pe Facebook, Twiiter si, evident, pe forum. Sa tinem un fel de update ca la evenimentele importante. In fond, e evenimentul cel mai important al forumului, nu? S-a jurizat - pac, punem poza cu juriul cum umbla cu cartonasele printre flori si anuntam ca in scurt timp urmeaza sa postam castigatoarele. S-a tras la sorti cine a castigat puiutii - pac, punem numele celor care au fost trasi la sorti, dam si un aer de credibilitate la tombola. La expo viitoare, daca am avea internet acolo, m-as ocupa si eu de postari, daca voi fi. Desi cred ca e cam prost cu semnalul, din cate imi aduc aminte.

Si a doua: poate vi se pare inutil, dar am prietene care mi-au spus ca au gasit expozitia destul de greu, pt ca e departe de intrare. Acum stiu ca nu putem s-o mutam mai aproape  :) dar hai sa ne gandim sa punem indicatoare mai dese pana sa-i aducem pe vizitatori acolo.

si mi-a venit si a treia in minte: poate n-ar strica sa facem, intr=un colt al uneia dintre camere, un fel de stand de vanzare. Puii (pe care ii are fiecare de dat), frunze, seminte, rizomi, dar si ghivecele, perlit (ca asta e mai rar) si sa ne mai gandim ce.

« Last Edit: May 22, 2013, 20:48 by Valkiria »

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
eu acum am vazut si dedus din postarea popicului ca -sa produs incurcatura. intr-adevar ea cu piticul cel infloricios a castigat locul III.
la prima expozitie din gradina botanica au fost puse indicatoare si de treaba asta s-a ocupat gradina, probabil ca fiind la a treia expozitie s-a considerat ca lumea interesata stie unde sa ajunga.
cu standul cu vanzarea nu-i asa de simplu.
tombola a fost facuta pe repede inainte, trebuie gandit cumva cum sa se faca a.i. sa isi ia omul puiul castigat pe loc. intr-un final toti care au castigat si-au primit puii, dar e destul de complicat sa stai sa ii cauti si sa-i chemi din nou sa vina dupa premii a doua zi.
cu tigarile am si eu o poveste asemanatoare din studentie. la mine a venit politaiul la usa si i-am spus ca am facut un proiect pt un coleg care din recunostinta mi-a dat un cartus de tigari si eu nu am ce face cu ele pt ca-s nefumatoare, iar pe masa trona o catai scrumiera pe care evident ca era si o tigara aprinsa. anuntul era pus pt camera prietenului meu de atunci (sotul meu de azi  ;)), eu eram la el si invatam pt un colocviu, iar el era la scoala. pt ca nu eu eram cea care statea in camera a ramas stabilit ca el sa mearga la politie cand vine de la cursuri si sa dea o declaratie. evident ca nu s-a dus  ;D
« Last Edit: May 20, 2013, 08:20 by madalina »

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
Fiecare cu ce-l doare.  :D Cine are smartphone cu abonament cu date, nu are nevoie de wireless. Poate posta pe retelele de socializare. Eu i-am propus Valkiriei sa legam conturile de Twitter si Facebook, sa nu postam de doua ori pe fiecare, ci o data si bine pe ambele. Aia se face f simplu, nu-i problema. Atata ca in nebunia care e acolo, cine are timp sa se puna sa incarce pe Facebook fix atunci?

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Curg ideile pentru noua expozitie, da?! :)

Hai ca am facut modificarile cu Rob's Humpty Doo si cele 2 episcii, si cu Cosmic Art-ul lui Bogdan si cu Drako Doinei. Mai uitati-va daca gasiti nereguli, anuntati-ma. :)

1. Suta la suta data viitoare punem pe etichete si expozantul (colectionarul), doar sa se atarne toata lumea serios fata de etichetare. :) Asa o sa se poata scrie si numele castigatorului pe foaia de jurizare.
2. Si de data asta, ca si de primele 2 dati au fost intinse prin toata Gradina Botanica fisele alea informative care ghidau spre expozitie. Problema-i ca nu sunt asa vizibile, nu sar in ochi, si poate ar fi fost bine sa fi fost mai dese, dar asta trebuie solutionat de catre Gradina. Fisele arata cam asa: pe o coala alba de hartie e imprimat cu negru "SPRE EXPOZITIE" si desenata o sageata care arata directia in care o iai. Daca putem noi printa ceva mai colorat si mai "sa apuce de ochi", si laminat - nu cred ca Gradina ne-ar refuza. Mai des insa - nu stiu cum am putea rezolva.
3. Despre mediatizare si Facebook - da bineinteles ca ar fi foarte bine sa se posteze non-stop informatii si poze. Ne trebuiesc oameni dedicati. Eu sigur n-o pot face, caci sunt blocata cu pozele :). Plus ca tre sa rezolvam cu internetul acolo.
4. Cu tombola - poate s-o facem din 2 in 2 ore - voteaza cei care-s taman atunci prezenti acolo, si extragem taman din numarul lor, donam un pui la fiecare 2 ore. Pui credca adunam. :) Vreo 4 pe zi, vreo 12 de expozitie.
5. Cu jurizarea - am eu niste informatii ale AVSA despre jurizarea lor; plus cate ceva de la rusi. In principiu, este aproximativ la fel cum facem si noi. Principala conditie - trebuie ca cei care jurizeaza sa cunoasca domeniul, adica sa analizeze plantele care le jurizeaza. O sa caut informatiile respective si o sa le postez intr-un topic separat.

Oana, cu Twitter si FB rezolvam neaparat. Iti scriu mai tarziu, sa gasesc datele.

Offline jenel

• Full Member
Am si eu p propunere:
Daca publicul isi exprima parerea despre planta preferata de patru ori pe zi, la sfarsitul zilei vom stii care plantutza a fost preferata publicului in ziua respectiva.
Apoi poate fi expusa separat pe o masuta la intrare sau in centrul salii principale.La fel in toate cele trei zile. Asa, la final vom avea trei plante expuse in urma optiunii vizitatorilor expozitiei.

Offline popicu

• Hero Member
Cred ca la urmatoarea epozitie mai putem prelua din propunerile de acum

numai sa nu le uitam :-)

e buna si propunerea lui Jenel, cu expunerea plantei publicului

Madalina, bravo pentru tenacitatea cu care i-ai cautat pe castigatorii tombolei! Am fost odata in situatia asta si stiu cata munca e sa-i regasesti.

problema cu internetul este ca in cladire semnalul este foarte slab. Eu pe Vodafone n-am putut fi sunata, pt ca nu aveam semnal deloc, iar pe Orange puteam vorbi doar daca ieseam afara. Din experienta expozitiilor trecute, voi ati putut intra pe internet din interioul cladirii? De vazut..

va multumesc ca nu luati medalia unei batrane bolnave care plange si usor  :woot_jump:

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
Felicitari pentru expozitie!
Am fost, si am vazut niste flori impecabile - si aici ma refer la fiecare plantuta cat de mica de acolo. Am fost la o expozitie de flori in Tel Aviv, si va spun cu mana pe inima ca v-ati fi detasat cu usurinta! Asa ca "chapeau" pentru toti expozantii! Flori mari, frumoase, sanatoase, cu personalitate, intr-un cuvant PERFECTE! Inca odata felicitari!

In al doilea rand, felicitari pentru idea cu tombola. Mi s-a parut o idee foarte buna!

In al treila rand, la fel de buna mi s-a parut idea workshopurilor! Felicitari si pentru acest aspect.

Acum, chiar daca este prima mea postare pe acest forum, si probabil o sa-mi atrag multe injuraturi cu ceea ce voi scrie mai jos, nu am putut sa nu observ si niste minusuri - si aici nu ma refer numai la expozitia in sine, cat si la imaginea Clubului in general. Inainte de a spune orice, vreau sa subliniez ca sunt ferm convinsa ca eforturile de a organiza asa o expozitie au fost majore. Sunt ferm convinsa ca au fost eforturi financiare, eforturi de timp, si ca nu v-a fost deloc usor sa aduceti niste flori atat de frumoase acolo si sa le aratati publicului. De asemenea, sunt constienta ca v-ati asumat si niste riscuri (am si eu violete si stiu ce inseamna sa aduci o planta la maturitate ca apoi sa o expui si sa risti, de exemplu, ca din greseala cineva sa o dea pe jos si sa se distruga - asta e primul exemplu care mi-a venit in minte). Tocmai din aceste motive consider ca ar trebui sa va spun si minusurile pe care le-am vazut eu.

1. Comunicarea! Nu am gasit o persoana cu care sa vorbesc despre flori - cum se cresc, de unde le-ati luat, care sunt conditiile optime de crestere, sfaturi, etc. O singura doamna mi-a explicat ce inseamna violeta trail. Este singura informatie pe care am obtinut-o. Data viitoare nu ar strica sa rugati pe cineva sa o faca putin pe "ghidul" in sensul de a raspunde intrebarilor. Spun asta pentru ca am vazut multe persoane care au intrat din pura curiozitate fara sa stie care e diferenta dintre episcia si achimenes, iar daca acelor personae li se dau niste minime explicatii ii "castigati" ceea ce duce la mai multe like-uri pe facebook si mai multi membri pe forum.

2. Imaginea! In camerele laterale am vazut cutii goale (probabil in ele au fost aduse florile) inghesuite pe la colturi - o imagine de usoara dezordine care iti lua atentia de al flori. Am vazut si un teranium pus pe jos intr-un colt...pacat, ca era tare frumos.

3. In timpul expozitiei nu s-a postat nici macar 1 poza pe Facebook. Eu zic ca e pacat sa nu exploatati pagina pe care o aveti pe Facebook. Luati exemplu de la cei de la OPTIMARA. E adevarat ca ei sunt producatori de flori, ceea ce nu este cazul Clubului, dar posteaza in fiecare zi macar 1 poza  cu 1 floare. Asa ar trebui facut si aici.Eu am aflat de gesneriaceae.eu de pe FB si am dat like paginii in aceeasi zi ca si celor de la Optimara - Optimara mi-a umplut peretele cu postari, Violete Africane - nimic. Nici o poza de la expozitie, nici acum. Pacat! Sunt pagini dedicate florilor care au poze proaste, neclare si plante mediocre am vazut aici poze de o calitate super, iar despre florile din din poze nici nu mai vorbesc :) Postati pe Facebook, faceti publicitate pentru ca e pacat de florile astea frumoase.

Intr-un cuvant potentialul vostru este enorm! Trebuie doar sa il exploatati mai bine.
Este doar o sugestie si o parere a mea personala. Nu mi-o luati in nume de rau :)

Offline madalina

• Hero Member
sugestiile sunt bine-venite. nu vreau sa justific, da' vreau sa spun:
1. persoanele din club aveau ecuson in piept si-s sigura ca daca insistai ti se explica mai mult. nu se poate pune in practica ideea cu ghidul pt simplul motiv ca nu se viziteaza in grup ca la muzee. in anumite momente era asa de multa lume in sala incat trebuia sa ramana in sala numai un membru al clubului ca sa aiba loc de "manevra" vizitatorii. uneori eu simt nevoia sa fiu lasata in pace sa admir si daca vreau amanunte intreb. workshop-urile aveau menirea de a da informatii. cei prezenti puteau pune intrebari.
2. cutiile goale de prin camerele laterale erau intr-adevar cutii in care au fost aduse plantele sau materialele pt workshop-uri. fii sigura ca pe sub mese erau ingramadite alte cutii goale. spatiul pe care l-am avut pus la dispozitie ala a fost si de el ne-am folosit. oricum data viitoare o sa fim mai atente si o sa ingramadim mai bine pe sub mese  ;)
3. despre postarile pe facebook tocmai ce se tot dicuta de 2 pagini incoace, este o problema si de organizare, dar si tehnica. acolo in "casa rosie" nu e nici macar semnal pt telefonul mobil, nu mai avem pretentie de internet, expozantii ajung in zilele alea acasa tarziu si sunt si franti de oboseala asa ca se acorda circumstante atenunate si aici mai ales ca unii sunt veniti din tara si stau pe la prieteni sau fac drumul pana in oletnita, de exemplu, ca sa aiba de unde sa se intoarca a doua zi si ultima chestie care imi vine in minte este legata tot de spatiu vs workshop-uri si timp efectiv de a lua plantele la sedinte foto in timpul in care sunt incaperile pline de vizitatori. deci postarea pe facebook in timp util se loveste de reale probleme. vedem in toamna pe cine delegam sa se ocupe de pus poze la moment firma kent  ;)

pt a nu fi gresit interpretata postarea mea insist ca numai dau niste explicatii pt minusurile (care sunt minusuri fara doar si poate) pe care le-ai enumerat. te asteptam sa ne arati si violetele tale si sa ne povestesti si dai idei constructive incontinuare. poate ne spui chiar mai multe despre expozitia de la tel aviv si de ce nu poate ne arati si poze de acolo daca ai.
« Last Edit: May 22, 2013, 11:48 by madalina »

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Machu Pichu, multumim mult pentru comentariu! Chiar este foarte importanta parerea unui vizitator neimplicat direct in expozitie. Noua din interior ne pot scapa multe elemente, care din afara se vad foarte bine.

De majoritatea minusurilor eu sunt constienta totusi, le stiu, le cunosc.
Sa stii ca toate au explicatii, si chiar daca la expozitie incercam sa fim cat mai perfecti, tot ne scapa cate o cutie, cate o punga pe undeva unde se lucreaza, se rearanjeaza, unii membri vin mai tarziu, altii pleaca mai devreme, se organizeaza workshopuri care tot necesita pregatiri si schimbari de materiale. La fiecare expozitie incercam sa fim cat mai organizati, sper sa continuam imbunatatirile cu fiecare urmatoare! :)

Cu ghizii este mai complicat. In principiu, membrii nostri toti au ecusoane la expozitie si pot fi intrebati in caz de necesitate despre orice fel de informatii, si sunt sigura ca atunci cand sunt intrebati - se opresc si raspund chiar mai mult decat se solicita. Toata lumea este prinsa cu treaba in majoritatea timpului, de aceea nu putem sa ghidam toti vizitatorii prin sali. Avem insa carti de vizita si fise informative, pliante cu informatii succinte despre ingrijire care pot fi luate acasa si de unde dupa aceea, se poate accesa site-ul si forumul pentru detalii si explicatii. O sa incercam totusi neaparat, la urmatoarea expozitie sa fim mai receptivi la vizitatorii interesati de aceasta familie!

Facebookul este veriga noastra slaba, intradevar. Principala problema este timpul. Tot ce facem, facem din entusiasm, pe cont propriu, in timpul in afara serviciului, casei si familiei. Din ce a ramas, excludem timpul in care ingrijim plantele, facem poze si comunicam pe forum, locul nostru de intalnire - si pentru facebook nu mai avem resurse. :) Intr-adevar, este foarte importanta aceasta sfera de comunicare. O sa facem tot posibilul sa ne reorganizam si sa includem si facebookul in comunicarile noastre. Suntem deschisi, pentru cei care doresc, noilor propuneri, bratelor de munca si timpului de investit!

...in majoritate, am repetat postarea Madalinei, cu toate ca am scris probabil in acelasi timp, fara sa stim una de alta. :)

Offline simi

• Hero Member
Machu Pichu esti binevenita pe forum, iar cum fiecare are dreptul sa-si spuna parerea, eu cred ca este util sa aflam mai ales minusurile pentru a stii pe viitor cum sa fie mai bine.
In plus, avand in vedere ca eu anul trecut am fost un vizitator (ca si tine), sper din tot sufletul ca la urmatoarea expozitie sa te avem aproape (cu atat mai mult cu cat ai vazut si expozitii de flori in strainatate).

Offline madalina

• Hero Member
dat fiind ca s-a ridicat problema ghizilor si a informatiilor ma gandesc ca am putea data viitoare sa prevedem pe langa workshop si un scurt curs informativ. sa zice ca in 10 minute cineva povesteste generalitati despre violete - ce sunt speciile, ce-s hibrizii, ce e inseamna planta standard, etc. asta se poate tine chiar in sala mare ca sa incapa mai multa lume.
cu certitudine trebuie deschis un topic unde sa se adune ideiile constructive. sefa? ce zici?

Offline sini

• Hero Member
  • [I
S-a venit ,inainte de expozitie, cu ideea unui fond muzical.Ma gandeam, ca ar merge un spot despre gesneriaceae inregistrat si dat la un anumit interval de timp

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
1. De vreo doua pagini vorbim ca nu e semnal in casuta. Da, poti face pozele inauntru cu telefonul (calitate indoielnica) si apoi sa iesi afara, sa cauti semnal si sa incepi sa urci pe social media. Cine isi ia angajamentul ca face asta? Si mai ales merita sa urci pe Facebook si Twitter niste poze pixelate doar ca sa fie in timp real? Statistic vorbind, pe social media se posteaza dimineata (10-11 maxim), si seara dupa ora 7. Atunci e "audienta" mare. Deci revenim la eficienta demersului.
2. Inchideti, domn'e, usile unde-i depozit  ;D

Glumesc, evident, pentru ca lucrurile serioase se spun in gluma. Dar multumim pentru criticile constructive, noi aici nu ne suparam  ;)

LE: si stati linistiti, si lu' bunica-mea i se pare dezolant un phalaenopsis fara flori, asa ca frumusetea e in ochii privitorului  ;D
« Last Edit: May 22, 2013, 15:55 by Oana »

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
Valkiria, anul asta nu au mai fost fise pe pereti? In mai anul trecut stiu ca le-ai lipit si lumea chiar citea.

Offline madalina

• Hero Member
ba au fost. au fost si foite mai mici, gen post-it si jumatati de coala cu informatii despre ingrijirea violetelor

Facebook Comments