Author Topic: Calendarul lucrarilor conform tranzitului lunii prin semne - Ianuarie 2015  (Read 3627 times)

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Sanatate multa, Mirela! Esti o curajoasa!

Offline simi

• Hero Member
Myrela chiar sa aveti sanatate multa, ca florile mai pot astepta!

Offline myrela

• Sr. Member
Sanatatea este care este, macar sa nu se agraveze,florile ma echilibreaza, sunt pentru sufletul meu , ma scot din rutina

Offline olivia

• Hero Member
Bine punctat, Myrela!  :bowtie:

Offline olivia

• Hero Member
Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu calendarul acestei luni? Sper sa reusesc sa ma ocup putin de ele saptamana viitoare.

Offline simi

• Hero Member
Eu nu te pot ajuta decat cu datele generale (nu stiu orele exacte):
Astazi 7 Ianuarie 2015 - MIERCURI - Luna in Leu - Se pot trata violetele impotriva daunatorilor. Udarea si taierile, formarile, dar si prelevarea frunzelor in aceasta perioada nu sunt recomandate.

Si maine - JOI- 8 Ianuarie 2015 este tot asa pana seara

9 Ianuarie 2015 ora 00:59 - VINERI - Luna intra in Fecioara - Se pot inradacina frunze, separa pui de frunza-mama, intineri si transplanta violete. Se pot uda, fertiliza violetele, dar si trata impotriva daunatorilor si bolilor. Nu se recomanda semanarea de seminte in aceasta perioada (cu atat mai putin cu cat Luna este in scadere!)

11 Ianuarie 2015 ora 13:58 - DUMINICA -  Luna intra in Balanta- Plantarea frunzelor pentru inmultire. Separarea puilor de la frunze. Intinerirea violetelor. Curatarea de frunze batrane si uscate, ciupirea, formarea rozetelor. Nu se recomanda udarea.

14 Ianuarie 2015 ora 1:45 - MIERCURI- Luna intra in Scorpion - Plantarea frunzelor pentru inmultire. Separarea puilor de la frunze. Transplantarea plantelor mature. Udare, fertilizare si tratare cu biostimulatori, dar si tratamente impotriva daunatorilor.

16 Ianuarie 2015 ORA 10:02 -VINERI- Luna intra in Sagetator - Recomandata doar tratarea impotriva daunatorilor.

18 Ianuarie 2015 ORA 14:05 - DUMINICA- Luna intra in Capricorn - Udarea si aplicarea biostimulatorilor. Tratamente impotriva daunatorilor.

20 Ianuarie 2015 ora 15:01 - MARTI - Luna intra in Varsator - Perioada nefavorabila oricaror lucrari.

Stim deja ca Luna Noua este MARTI 20 Ianuarie ora 15:14 - + 6 ore si - 6 ore de la eveniment nu sunt recomandate lucrari cu plantele. Avand in vedere ca tot in aceeasi zi si tot in perioada pranzului Luna intra in Varsator putem considera zi nefavorabila oricaror lucrari cu plantele.

22 Ianuarie 2015 ora 14:04 -JOI - Luna intra in Pesti - Se pot uda, fertiliza, lucrari profilactice impotriva bolilor si proceselor de putrezire.

24 Ianuarie 2015 ora 15:32 - SAMBATA- Luna intra in Berbec - Tratam violetele impotriva daunatorilor. Nu se recomanda tunderea si prelevarea de lastari si frunze pentru inmultire, in acele zile.

26 Ianuarie 2015 ora 18:38 -LUNI - Luna intra in Taur - Plantarea frunzelor pentru inmultire. Separarea puilor de la frunze. Transplantarea plantelor mature. Udare, fertilizare si tratare cu biostimulatori.

29 Ianuarie 2015 ora 0:37 - JOI - Luna intra in Gemeni - Se pot planta si transplanta violete trail si variegate, se pot forma rozetele, tunde, se pot inradacina frunze de soiuri variegate si trail, trata impotriva daunatorilor. Nu se recomanda udatul in aceste zile.

31 Ianuarie 2015 ora 09:01 - SAMBATA -  Luna intra in Rac - Plantarea frunzelor pentru inmultire. Separarea puilor de la frunze. Transplantarea plantelor mature. Udare, fertilizare si tratare cu biostimulatori.
« Last Edit: January 08, 2015, 15:38 by Valkiria »

Offline olivia

• Hero Member
Multumesc mult, dar nu voi apuca sa fac nimic zilele acestea. De aceea aveam nevoie de o imagine a intregii luni. Poate reusesc saptamana viitoare.

Offline simi

• Hero Member
Poate Valkiria sau Doina reusesc

Offline olivia

• Hero Member
Ei, vad ca ai mai completat intre timp. Poti sa-mi spui si ce e benefic sa facem atunci?

Offline doina

• Hero Member
Din pacate luna asta, cel putin prima jumatate, nu pot pentru ca am foarte mult de treaba la serviciu si dupa incheierea situatiilor de sfarsit de luna si  an 2014 la serviciu, ma duc la tara pentru a o ajuta pe mama la pomeni.

Offline olivia

• Hero Member
Ei, stai linistita! Spor la munca!

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Am bagat eu orele si recomandarile pan' la sfarsitul lunii.

Simi, multumim ca ne-ai acoperit! ;)

Offline simi

• Hero Member

Offline olivia

• Hero Member
Multumim!

Offline olivia

• Hero Member
Poate sa pregateasca cineva inceputul lunii februarie?  :blush2:

Facebook Comments