Author Topic: Calendarul lucrarilor conform tranzitului lunii prin semne - August 2015  (Read 928 times)

Offline simi

• Hero Member
Si a inceput ultima luna de vara (calendaristic!)  :dance:
Am trecut si de Luna Plina (care a fost ieri!), si ne "lingem ranile" de la arsurile solare  :( Luna tot in Varsator - Perioada nefavorabila oricaror lucrari, afara de aerisirea mini-serelor.
2 - 4 AUGUST - DUMINICA - MARTI - Luna in Pesti...
4 - 6 AUGUST - Luna in Berbec - Tratam violetele impotriva daunatorilor. Nu se recomanda tunderea si prelevarea de lastari si frunze pentru inmultire, nu sunt recomandate plantari si transplantari.

6 August 2015 la ora ? - JOI - Luna intra in Taur - Se pot inradacina frunze, separa pui de la frunza mama, transplanta si intineri violetele. Sunt recomandate udarea, fertilizarea si administrarea biostimulatorilor.

8 August 2015 la ora ?- SAMBATA - Luna intra in Gemeni - Se recomanda tratarea violetelor impotriva daunatorilor. Nu se recomanda udarea in aceste zile...

Luna Noua 14 August ora 17:54 - VINERI - Luna in Leu - + 6 ore si - 6 ore de la eveniment nu sunt recomandate lucrari cu plantele.
Luna Plina 29 August ora 21:35 - SAMBATA - Luna in Pesti - + 6 ore si - 6 ore de la eveniment nu sunt recomandate lucrari cu plantele.
« Last Edit: August 06, 2015, 13:54 by simi »

Offline doina

• Hero Member
10 August 2015 - LUNI - la ora 15:10 Luna intra in Rac - Inmultirea prin frunze, separarea puilor de frunza mama, plantarea si transplantarea violetelor mature. Sunt benefice udarea, fertilizarea si administrarea biostimulatorilor.

12 August 2015 - MIERCURI - la ora 23:55 Luna intra in Leu - tratam violetele impotriva daunatorilor. Udarea, taierea, prelevarea de frunze pentru inmultire - nu sunt recomandate.

14 August 2015 la ora 17:53 Luna Noua in LEU + 6 ore si - 6 ore de la eveniment nu sunt recomandate lucrari cu plantele.

15 August 2015 - SAMBATA - la ora 10:45 Luna intra in Fecioara - Se pot uda, fertiliza si trata violetele impotriva daunatorilor si bolilor. Nu se recomanda semanarea de seminte si plantarea de frunze pentru obtinerea de pui.

17 August 2015 - LUNI - la ora 23:25 Luna intra in Balanta - Se pot inmulti violetele prin frunze, separa pui, transplanta si intineri violete mature, se pot semana seminte. Nu se recomanda udarea. Se pot administra ingrasaminte in forma uscata. Se pot forma rozetele. Se pot pregati compozitii usoare de pamant pentru violete.

20 August 2015 - JOI - la ora 12:25 Luna intra in Scorpion - Se pot inmulti violetele prin frunze, separa pui, transplanta si intineri violete mature, se pot semana seminte. O perioada prielnica pentru polenizare in lucrari de selectie. Sunt recomandate udarea, fertilizarea, administrarea biostimulatorilor, dar si tratarea impotriva daunatorilor.

22 August 2015 - SAMBATA - la ora 23:45 Luna intra in Sagetator - Tratam violetele impotriva daunatorilor. Nu se recomanda plantarea si transplantarea violetelor.

25 August 2015 - MARTI - la ora 07:25 Luna intra in Capricorn - Se recomanda plantarea frunzelor pentru obtinerea puilor, separarea puilor de frunze, intinerirea violetelor mature. Se recomanda udarea, fertilizarea, administrarea biostimulatorilor si tratarea impotriva daunatorilor.

27 August 2015 - JOI - la ora 11:05 Luna intra in Varsator - Perioada nefavorabila pentru orice lucrari, se recomanda doar aerisirea serelor.

29 August 2015 - SAMBATA - la ora 11:50 Luna intra in Pesti - Se pot inradacina frunze, separa pui, transplanta violete mature, intineri. Sunt recomandate lucrari cu soiurile variegate, trail si fantasy. Se pot uda plantele, fertiliza si administra tratamente profilactice impotriva bolilor si fungiilor.

29 August 2015 la ora 21:35 Luna Plina in Varsator Perioada nefavorabila oricaror lucrari + sau - 6 ore

31 August 2015 - LUNI - la ora 11:35 Luna intra in Berbec - Se recomanda tratamente impotriva daunatorilor. Nu sunt recomandate prelevari de frunze pentru inmultire si tunderea sau formarea rozetelor.

Offline simi

• Hero Member

Offline simi

• Hero Member
Acum am remarcat o mica incurcatura...dar care oricum nu schimba prea mult situatia: astazi la ora 11:50 Luna a intrat in semnul Pestilor, deci Luna Plina de astazi de la ora 21 si, este in semnul Pestilor. Oricum nu este indicat sa lucram cu plantele +/- 6 ore...  :blush2:

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Chiar ma gandeam de dimineata, in ce o fi luna si ce conjunctura planetara? :))) Mi-am uitat ambele telefoane acasa, am alunecat pe scari si am cazut de pe tocuri, mi-am julit genunchii si eram si cu tot cu sacul de gunoi pe care il scoteam afara in drum spre serviciu. :))) Sunt bine, sunt bine...ma doare un pic spatele. :))

Offline simi

• Hero Member
 :-\ draga de Valkiria...esti indragostita  ;)

Facebook Comments