Author Topic: Calendarul lucrarilor conform tranzitului lunii prin semne - Ianuarie 2015  (Read 3715 times)

Online simi

• Hero Member
 Myrela in prima zi a lui Ianuarie se continua - Luna in Taur (inceput in 30 Decembrie 2014). Deci il poti ignora pe Sf. Vasile cam pana dupa pranz daca vrei sa fi harnica! Se pot inradacina frunze, separa puii de la frunza-mama, transplanta violete mature. Se pot intineri violetele. Sunt favorabile udarea, fertilizarea, administrarea biostimulatorilor. Dar seara (scuze dar nu stiu ora exacta  :-[) Luna trece in Gemeni si nu mai e bine de udat! Luna in Gemeni - Se pot planta si transplanta violetele trail si variegate, forma violetele prin tundere, inmulti violetele curgatoare si variegate, trata violetele impotriva daunatorilor. Asta e valabil cam pana la inceputul zilei de DUMINICA 4 Ianuarie.
Luna Plina este in 5 ianuarie ora 06:53, deci nu-i cazul sa va sculati cu noaptea-n cap sa gradinariti  :)
Luna Noua este in 20 ianuarie ora 15:14.
Cam atat iti pot preciza eu!
« Last Edit: December 28, 2014, 14:14 by simi »

Online simi

• Hero Member
...inca ceva ce-am observat acum: este posibil ca zodia Varsatorului sa inceapa pe 20 Ianuarie, de Luna Noua!

Offline myrela

• Sr. Member
ii ok, deci si in 31 dec. pot sa-mi fac de cap  :censor: ; de sf. Vasile am treaba:ma uit la Concertul de la Viena si dupa mai valsez o vreme   :dan: :tomato2:

Online simi

• Hero Member
Eu am "descoperit" ca-mi place mai mult sa bibilesc plantele ascultand muzica (eventual Concertul de la Viena) decat daca-mi baraie vecinii cu diverse zgomote!

Offline myrela

• Sr. Member
Daa , si mie-mi trebuie o anumita liniste cand trebaluiesc

Offline olivia

• Hero Member
Ce este bine sa facem pe 4 ianuarie?

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Pana pe 5 pe la ora 7 dimineata luna e in Rac.
Se pot inradacina frunze, separa pui, transplanta plante, intineri. Favorabil udatul, fertilizarea si tratarea cu biostimulatori.

Pe 5 dimineata e Luna Plina.

Pe seara se poate la fel ca pe 4.

Pe 6 intra Luna in Leu - doar tratamente.

Offline olivia

• Hero Member
Cam scurta perioada prielnica si inmultirii si udarii. Am cam pierdut multe frunze puse la prins.  Pe 4 ianuarie, de la ce ora intra Luna in Rac?

Online simi

• Hero Member
Noaptea de pe la ora 4 (de fapt este dimineata  :-[) incepe sa fie in Rac. Deci duminica toata ziua poti roboti cu violetele toata ziua, de cu noaptea-n cap!

Offline olivia

• Hero Member
Sunt singura careia i se incurca planurile exact in cate o zi din acestea, cand as vrea sa lucrez la plante toata ziua?  :confused:

Online simi

• Hero Member
 :D fi linistita ca e una din adaptarile Legilor lui Murphy  :D

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Mie si noaptea mi se incurca planurile. :)

Offline myrela

• Sr. Member
:D fi linistita ca e una din adaptarile Legilor lui Murphy  :D

IN ajunul anului nou mi-au zburat planurile de gradinarit cat colooooo, a venit ( chemat ) "salvarea" sa ne zica Plugusorul.... sa privim partea buna a lucrurilor, totul e bine cand se termina cu bine

deci nu am avut urgente la gradinarit, astept sa vad care sunt zilele favorabile luna asta
S-aveti spor si sanatate ca-i mai buna decat toate!

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Ce s-a intamplat, Mirela? Sunteti bine cu totii, da? :*

Offline myrela

• Sr. Member
Da, suntem bine .
S-a mai intamplat de multe ori sa-i scada glicemia foarte tare sotului , dar isi revenea in cateva minutele cu o lingurita sau doua de zahar. De data asta a ramas glicemia la 36 mai mult de o jumatate de ora timp in care a mancat vreo 150 grame de zahar, ceeea ce e fooooooarte mult , imi era teama sa nu treaca direct de la hipo la hiper: am intrat in panica, pentru prima data  , nu ma pierd cu firea asa usor, :blush2: si am sunat fetele, ele au chemat salvarea si bine au facut !,

in total cam o ora si jumatate a durat toata chestia pana si-a intrat in normal, insa mi-a pierit cheful de gradinarit dupa aceea ........

Facebook Comments