Author Topic: Ultima carte pe carte am citit-o  (Read 15573 times)

Offline cristina

• Hero Member
Re: Ultima carte pe carte am citit-o
« Reply #15 on: March 23, 2012, 15:07 »
spre rusinea si parerea mea de rau, nu am mai citit de mult o carte. Facusem pasiune in ultima vreme pentru stephen king si ultima citita a fost cimitirul animalelor.........dar si asta acum 3-4 ani :(
•Cand un filosof iti raspunde, nu intelegi nici ce l-ai intrebat. – Andre Gide

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
« Reply #16 on: March 23, 2012, 16:44 »
cristina, in drum de la cluj la oradea baga un audio-book  ;)

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
« Reply #17 on: March 23, 2012, 17:25 »
Unul cu vocea lu' Ralph Fiennes

Offline cristina

• Hero Member
« Reply #18 on: March 24, 2012, 14:41 »
cristina, in drum de la cluj la oradea baga un audio-book  ;)

s-a marcat ideea ;)
•Cand un filosof iti raspunde, nu intelegi nici ce l-ai intrebat. – Andre Gide

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #19 on: March 26, 2013, 23:39 »
"dragostea dureaza trei ani", asta e filmul dupa romanul lui beigbeder. am vazut intai filmul si apoi am citit cartea. se completeaza reciproc. filmul are cateva scene comice, iar din carte poti scoate lejer cateva citate bune de pus in rama facebook-ului care-s asa de haios cinice incat nu-mi asum riscul sa-mi sara in cap prietenii care citeaza moralizator si mobilizator din presedinti americani sau filozofi antici  :P
daca aveti rabdare sa suportati cinismul tesut pe marginea iubirii la final de film si de roman o sa se rastoarne graficul temporal al lui beigbeder, dar ceva, ceva realism tot o sa fiti nevoiti sa recunoasteti in teoria conservarii in timp a endorfinelor si feniletilaminei indragostelii.
mie mi-au placut ambele, asa ca daca va place ironia cruda sa aveti spor la citit si vizionat!

ar trebui sa pun poztarea asta si la filme, nu  ;D

Offline DanaT

• Hero Member
« Reply #20 on: March 27, 2013, 00:00 »
Ei, acum observ eu manifestarile de la rubrica asta...
Ia sa inscriu si eu ultima carte terminata (prin aeroport si avion, la intoarcere de la Stanbul  :) ) . Sunt o baba comunista de Dan Lungu. Nu stiu de ce dar chiar imi place cum scrie domnu' aista.
A, Mada eu am  vizionat teatrul dupa aceeasi "Dragostea dureaza trei ani". Si e o piesa care chiar mi-a placut. Cand l-am vazut eu in sala era si tipa de la pe atunci de 3 ori femeie, cand ne vedem vreodata trebuie sa va povestesc glumele actorului principal (Cristi Iacob) pe seama ei, dar mai ales cum am tradus eu in limbaj personal acele glume (nu pot sa scriu aici, ca e spatiu public).

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #21 on: March 27, 2013, 00:16 »
cred ca si piesa se completeaza cu cartea si filmul. replica din piesa "ti-ai inselat vreodata amanta?" nu se regaseste in celelalte doua, cum in film jean-georges din mare fustangiu sfarseste prin a se casatori cu un surfer blond. eu n-am vazut piesa, am vazut cateva bucati din ea, dar cat am vazut pot spune ca merg toate 3 combinate si sporeste exponential comicul  ;)

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #22 on: April 12, 2013, 19:31 »
Am recitit Ratacirile Fetei Nesabuite. Am dat-o gata in doi timpi si trei miscari. E fabuloasa, pe cuvantul meu. Bine, acum nu am mai stat cu sufletul la gura, ca prima data, sa stiu daca el totusi ramane cu ea sau nu, ci m-am concentrat pe alte chestii. Nu mai tin minte daca la prima lectura am ramas la final cu o usoara senzatie de dezolare, dar acum, zau... Asa ceva... Sa-ti petreci o viata intreaga dupa una care sa-ti manance nervii pana in ultimul momentzel al vietii ei... Din punctul meu de vedere, el e un ratat. Un ratat care-mi place, dar las-o-ncolo... Mnu stiu ce sa zic, probabil ca la a treia lectura mai descopar ceva. Revin eu si va zic ;D

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #23 on: April 12, 2013, 20:12 »
eu tin minte ca m-am simtit usor dezamagita pt ca a iertat-o mereu. a cautat-o o viata intreaga pe tot mapamodul ca in final cand se hotaraste si ea sa ramana locului sa descoperi ca e bolnava pe moarte.
parca nu ma trage ata s-o recitesc. cu recititul nu prea stau bine. foarte rar o fac

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #24 on: April 12, 2013, 22:24 »
Bine, ea se hotara de fiecare data sa se aseze locului. Pana o lua amocu' iar si pleca. A ramas in final cu el pt ca a apucqt sa moara langa el. Nu de alta. Daca se facea bine, iar pleca dupa vreun an, doi.

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
« Reply #25 on: April 15, 2013, 10:11 »
Mi-e rusinica sa intru pe aici. :)

Pare interesanta cartea cu nesabuita. :)

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #26 on: April 15, 2013, 10:45 »
este  ;)
eu am citit mai multe carti scrise de vargas llosa, iar asta e una dintre cele care mi-au placut cel mai mult. el si gabriel garcia marquez sunt autorii pe care ii citesc fara sa stau prea mult la indoiala. nu-s repetitivi. n-au doua romane in care sa repete reteta succesului si acopera diverse teme. daca ar fi sa aleg intre ei eu insa l-as alege, nu fara greutate insa, pe garcia marquez, asta pentru ca am eu o idee fixa cu fantasticul si fantezia  :D
de multa vreme ma tot mustra constiinta ca-s deficitara la citit literarura romana contemporana. na, eu n-am citit nici "de ce iubim femeile" nu mai zic de "levantul" la care nu-i dau de cap nici altii mai bine cotati ;D

Offline DanaT

• Hero Member
« Reply #27 on: April 15, 2013, 15:38 »
Ei, Mada eu inclin spre Llosa. N-as putea sa spun logic de ce.
Pe mine personal De ce iubim femeile m-a dezamagit. Dupa ce am citit Nostalgia, povestioara asta m-a lasat indiferenta... Dar colectia din Nostalgia mi-a placut tare mult.
Si mai imi place Dan Lungu cum scrie dintre contemporani.
Acum diger un Ilf si Petrov de zor. America fara etaje. Dar nu se compara cu 12 scaune sau Vitelul de aur.

Offline vernil

• Sr. Member
« Reply #28 on: April 15, 2013, 15:44 »
Sa nu radeti, de 2 ani citesc una dintre cartile parintelui D.Staniloae, Ascetica si mistica Bisericii Ortodoxe, in paralele cu alte carti, usurele, ca sa le zic asa ... Imi plac f.f.mult cartile parintelui Staniloae, insa sunt greu de patruns, trebuie timp si liniste sufleteasca ca sa ajungi la miezul lor.

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #29 on: April 15, 2013, 18:17 »
dana, stii tu cum e cu guilty plesure-ul  ;) daca imi pui in brate un film si zici ca e gen indiana jones, sau imi dai o carte si spui ca are prin ea si ceva fantastic poti fi sigura ca m-ai prins de musteriu, d'aia ma duc putin mai mult catre marquez. cat despre "de ce iubim femeile" cred ca a fost o moda, iar eu cu moda ... mai contra vantului  :crazy:
vernil, eu nu reusesc sa citesc carti religioase. probabil ca n-am starea aia de spirit pe care o mentionezi. deocamdata eu sunt asa intr-o agitatie continua la cat par imi insira pe bigudiuri zi de zi copilul cu care negociez absolut orice  ::). poate ca as incerca, da' sa stai numai sa treci frazele cu privirea fara sa le patrunzi parca ar fi pacat.