Author Topic: Ultima carte pe carte am citit-o  (Read 14973 times)

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
Re: Ultima carte pe carte am citit-o
« Reply #150 on: May 18, 2016, 16:35 »
ia sa las si un link cu ceva haios apropo de citit
https://hyperliteratura.ro/scott-rogowsky-carti-metrou/

Offline simi

• Hero Member
« Reply #151 on: May 19, 2016, 07:43 »
 ;D  ;D  ;D

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #152 on: May 24, 2016, 12:04 »
genurile politist, thriller nu prea m-au atras cam de prin ultimii ani de liceu. am citit insa pe la inceputul anului vreo cateva carti care s-ar incadra pe aici, dar alegerea lor n-a fost facuta pe baza asta. am ales sa citesc seria millenium a lui stieg larsson mai mult din curiozitate, ca prea vorbea lumea despre scriitorul suedez si mai vazusem eu acum vreo cativa ani si filmul facut dupa prima carte a trilogiei, "fata cu un dragon tatuat" e filmul si "barbati care urasc femeile" e cartea. eu am citit in format pdf pt ca daca aveam fizic caramizile in mana cred ca ma descurajam si le lasam de pe la primele capitole ale primului volum - cartile sar fiecare de sapte opt sute de pagini si in primul volum, pana se aseaza pe fagas fiecare personaj si povestea, esti asaltat cu amanunte biografice si amanunte din istoria relativ recenta a suediei. pana la urma dc rezisti si treci de multimea de informatii povestea te prinde, dovada ca am avut nervi sa trec si la urmatoarele 2 volume.
acum nu-s in masura sa spun cat de bune sau rele sunt romanele, pt ca n-as avea cu ce sa le compar (cu seria cu capitanul apostolescu a lui horia tecuceanu pe care l-am abandonat, haaaaat, acum un catralion de ani prin clasa a VIII-a  sau cu clientul si inca una, de titlul careia nu-mi aduc acum aminte, ale lui  john grisham pe care le-am citit prin clasa a XII-a? m? nu prea imi iese de o comparatie), dar mie personal mi-au atras atentia cateva aspecte economico-politice de la ei. mna, stiti voi cu suedia tara cea mai si cea mai. ei, exista si la ei corupti in sistem, si la ei oamenii de afaceri nu se sfiesc sa bage mana in punga cu bani publici, mafia rusa si prostitutia si-au facut si ele loc prin societate si mi-am amintit si ca au la activ un asasinat de premier si nici in ziua de azi nu s-a rezolvat cazul (e vorba de olof palme). m-a uimit apoi si felul destul de poticnit in care se fac anchetele politiste - mna, probabil ca am vazut prea multe filme americane si prea multi bonzi, jeimsi bonzi . la ei poticneala se producea mai ales din cauza legilor si regulamentelor (sau poate sa spun datorita? ca pana la urma e de bine sa respecti legea, nu?). mna, la un moment dat cand ajungi sa vorbesti cu prim-ministru si sa-i arati negru pe alb dovezi te astepti ca in doi timpi si trei miscari ala sa rezolve treaba si toti baietii cei buni sa scape. mmmnup! nu e chiar asa.
o mare putere insa o are presa si e sfanta protejarea sursei, deci capatam si noi cititorii satisfactia ca mai raman nepedepsite uneori faptele bune. politicienii si tot ceea ce inseamna aparat birocratic la ei se tem sa fie dati la ziar, la noi inca zburda ca mielutii pe campii multi dintre cei care au ajuns subiect de anchete de presa - asta dc poti asocia tupeul cu mieii.  concluzia e ca tot acolo e mai bine.
mai e un al patrulea volum, publicat in continuarea trilogiei (nup, nu gresesc. sticu ca trilogie e de la 3 ;) ), inteleg ca personajele principale sunt cele din primele volume, insa e scris de altcineva, intre timp stieg larsson decedand mortal  :crazy: nu cred ca am sa citesc si volumul asta pentru ca mi-am facut plinul pe partea de seria fenomen "millenium", pe la volumul al treilea spre final ma cam saturasem si devenisera previzibile faptele si cu asta am sa trec la alt roman de gen, dar intr-o emisiune viitoare
ma duc sa-mi ud violetele
« Last Edit: May 24, 2016, 12:08 by madalina »

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #153 on: May 25, 2016, 14:28 »
aveam in plan sa scriu despre un alt thriller pe care l-am citit acum cateva luni, dar aman putin ca sa povestesc ceva despre o alta carte pe care am terminat-o aseara. tot e la moda acum discutia cu 3 milioane de semnaturi, famile normala, familie anormala asa ca nu m-am putut opri sa fac o paralela cu ceea ce e in "kinderland"-ul lilianei corobca, o scriitoare din moldova de peste prut. in carte a abordata problema copiilor ramasi singuri prin satele moldovei, e valabila treaba asta si pt satele din moldova noastra si nu numai din moldova, pentru ca parintii au plecat prin cele strainataturi dupa "bani lungi". s-a ajuns in situatia in care exista localitati populate numai de batrani si copii. liliana corobca scrie din perspectiva unei fetite de 12 ani care ramane singura acasa cu doi frati mai mici. auzim si vedem lucrurile astea pe la televizor, dar sa citesti pas cu pas ceea ce se intampla intre doua sosiri ale mamei acasa te emotioneaza pana la lacrimi. si nu te misca asa de tare faptul ca cei mici plang de dorul parintilor, cat te face sa lacrimezi felul in care isi rezolva dorurile si nevoile copiii astia obligati sa preia responsabilitati de adult asa de pe o zi pe alta - joaca preferata este de-a familia.

"Duminica facem concert uneori, ne jucam de-a familia. Eu, ma imbrac in rochiile tale, care imi vin, un pic sunt cam largi, dar la anul imi vor fi tocmai bune. Dan care e tata, pluteste in toate hainele tatei si renunta sa imbrace pantaloni si camasi prea mari, ca nu se poate misca si noi murim de ras cum falfaieste cu manecile prea lungi sau cum ii cad pantalonii cu tot cu curea la ultima gaura. Se multumeste cu o vesta si cu palaria neagra pe care tata n-a purtat-o niciodata, poate o are si el de la tatal lui. Mirosim hainele. Palaria miroase a tata si rochiile a mama. Dar cele mai multe haine miros a tutun si naftalina pusa printre haine impotriva moliilor. Mama si tata miros mult mai frumos. Mama miroase a cozonac si a placinte, tata miroase a lapte, dupa ce mulge caprele, si a fan, dupa ce le da de mancare. Mama miroase a supa cu taitei, iar tata a ciuperci, cand se duce la padure si aduce multe ciuperci, le rastoarna pe un ziar in mijlocul camerei si noi le alegem pe cele mai frumoase."

mda, eu am plans la pasajul asta si m-am gandit ca analogiile olfactive nu-s facute la intamplare, marea grija a cristinei fiind in permanenta ce pune pe masa fratilor ei.
un alt pasaj cutremurator, asta apropo de familii normale pentru care se strang semnaturi, este cel in care fata nu reuseste sa domoleasca plansul fratelui ei mai mic care bocea dupa tatal plecat. il ia pe cel mic si il duce la un copil de varsta lui care avea "norocul" sa-i fie tatal acasa, dar tatal era un betiv agresiv. copilul tocmai ce avea capul spart si era plin de vanatai in urma bataii crunte pe care i-o administrase tatal, iar cristina ii pune intrebari bine tintite - "de unde iti curge sange asa de mult?", "te-a durut cand te-a lovit la cap?", "pe unde mai esti vanat?", de ce te-a batut? facusesi ceva rau?" si tot asa ca la final cand fratiorul se opreste speriat din plans. apoi sa se intoarca spre el si-i spune " vezi? ai vrea mai bine un tata asa betiv care sa-ti dea in bot si stea acasa cu tine sau ai vrea sa te iubeasca tata chiar daca il vezi mai rar?"
cristina nu-si permite sa sufere cot la cot cu fratii ei, ea se simte responsabila dincolo de a le asigura mancarea, de a le spala hainele si a-i apara de agresiunile altor copii din sat (si, nu, fetita nu se duce sa-i bata pe cei rai pt ca ea stie ca nu te poti pune rau cu cine a mai ramas prin sat ca mai ai nevoie de un adult, fie el si batran. ea gaseste diverse metode "adulte" de a aplana conflictele, dar are si ea un vis copilaresc, anume sa le traga o mama de bataie, cand s-or intoarce ai ei acasa, tuturor celor care i-au necajit pe dan si marcelus). cristina sufera pe ascuns, plange cand nu e vazuta si daca e surpinsa cu ochii inlacrimati inventeaza explicatii.
biata fata ajunge chiar sa faca niste "vraji", sa adune apa moarta si plante cu proprietati magice ca sa isi intoarca parintii acasa, numai ca, din nou fapt cutremurator, e pusa intre ciocan si nicovala pt ca stie ca ai ei nu vor veni in concediu acasa pt ca bunica e pe moarte si nu risca sa fie nevoiti sa faca doua drumuri si sa cheltuiasca prea multi bani, asa ca vor veni numai cand maore batrana. deci ce sa isi doreasca, mica de ea?!  :(
si nu vreau sa starnesc nicio polemica si nici sa impun punctul meu de vedere, dar pana la urma nu ar fi logic sa o luam pe rind sa cautam solutii sa reparam familiile astea "normale" si reale inainte de a repara niste familii ipotetice?!
 asa m-a rascolit cartea asta! sotul meu care de obicei ma asculta ingaduitor, desi nu de foarte multe ori intra in dezbateri, atunci cand dau eu pe afara de emotii de la cate o carte, acum mi-a taiat-o scurt: "romeo, te rog eu frumos povesteste altceva ca ma deprimi"  :'(
« Last Edit: May 25, 2016, 14:34 by madalina »

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #154 on: June 02, 2016, 12:56 »
vazusem filmul "one day" am si cartea lu david nicholls prin scribd pusa in lista "de citit", dar am vazut recomandarea lu dan c mihailescu si apoi am cautat s-o vad si pe cea a lui radu paraschivescu ca sa ma conving sa incep sa citesc intai "noi". nu ma mai straduiesc sa va spun eu ce si cum pt ca o fac mai bine dan c si radu paraschivescu asa ca luati de vedeti:
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Cultura/DA-TE+LA+O+CARTE+Radu+Paraschivescu+recomanda+Noi+de+David+Nicho
http://www.carteadelaora5.ro/episodul-52-david-nichols-noi/

mie cartea mi-a placut, se citeste usor, chiar si in sala de asteptare la dintzoman  :crazy:
as mai avea de adaugat ca dan c incurca putin povestea si ca uita sa spuna ca subietul e prezentat cu mult umor, chiar asa "atzos" cum e el, pt ca despartirea dupa 25 de ani de casnicie nu e o chestie usoara si fireasca, chit ca se produce civilizat

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #155 on: June 05, 2016, 19:51 »
acum ... habar n-am cati ani, cred ca era prin apropiere de filmul cu camasa albastra ca d'asta stiu ca l-am cautat, am vazut "cosmopolis" regizat de david cronenberg. nu mai stiu dc a avut succes filmul, parca nu prea, dar stiu ca mie atunci mi-a creat un soi de agitatie confuza - e cu un nenea tanar si bogat, genul ala de multimilionar care face bani din nimic - fi-le-ar criza sa le fie de cap! - jongland la burse si monede de prin burkina faso, togo, gabon sau mai stiu eu ce stat african. atunci mi-am propus sa citesc si cartea lui don deLillo si abia acum i-a venit randul, asta pt ca mi-am trecut pe lista si "omul cazator", dar am zis s-o iau cronologic. aseara am gatat cartea si desi m-am fortat eu sa-l vad pe eric paker ca pe minunatul incamasat albastru, starea de agitate confuza nu m-a lasat tot romanul. parca a fost si mai accentuata impresia ca imi scapa ceva printre degete, ca nu inteleg cum  naiba poti avea un apartament cu 48 de camere, cu rechin intr-un perete, cu limuzina cu marmura pe jos, cu cei mai si cei mai angajati si tu sa te plimbi ca nebunul dintr-un cap in altul al new york-ului ca sa-ti faci freaza si in acelasi timp sa faci praf si banii tai cei multi si pe cei si mai multi ai proaspetei sotii. sa fii cumva si sigur ca pubere ramane in urma ta, dar sa nu te poti abtine?! trebuie ca milionarii astia sunt tare plictisiti de viata lor si cand mai esti si genial si oleaca paranormal de vezi si pe ecranul ceasului tau cel destept ca mori in urmatoarele minute, dar nu faci nimic ca sa te salvezi eu chiar nu te mai inteleg deloc   :dash2:
ciudesnaia carte! cel putin pt mine  :crazy:

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #156 on: June 06, 2016, 17:39 »
dupa ameteala agitata a "cosmopolisului" am luat o doza ultrascurta de mathias malzieu - cel mai scurt sarut pomenit vreodata. e o carte care se citeste in cateva ore si care e plina de magie. te duce in zona aia de indragosteala cand tot ce zboara se mananca si daca vine cineva sa-ti atraga atentia ca esti la 50cm deasupra asfaltului te uiti crucis la el si iti spui "hm, ce nebun!", dupa care zbori fluturas mai departe si te joci pe un norisor, iti imaginezi ca esti primul si ultimul care traieste starea aia si, la drept vorbind, chiar esti primul si ultimul pt ca fiecare se indragosteste cum n-a mai facut-o nimeni niciodata, nu?
autorul te ajuta sa deschizi usa magica folosind metafore pe care le recunosti pt ca intr-un fel ti le-ai inventat si tu cand erai pe norul tau candva. personajul lui, locuitor de apartelier si inventator depresiv, pe langa pistolul cu brotacei, inventeaza cel mai formidabil aliment - ciocolata cu gust de sarut. m, pai la inceput s-a dovedit extrem de utila inventia lui ca asa putea sa o sarute linistit pe fata de care se indragostise. mandretea de fata avea un defect si cum o pupa omul, puf, se facea invizibila. chiar si de la cel mai mic sarut. magic, nu?  cred ca am experimentat si eu invizibareala asta candva
pana la urma se dovedeste ca magia are si ea planurile ei pt ca eroul, care avea in loc de inima un buncar, avea fata invizibila langa el, dar n-o recunostea. ironic, biata de ea era dublu invizibila, drept urmare isi ia inima in dinti si isi dezvaluie identitatea ascunsa sub halatul de farmacista competenta siiii ... au trait fericiti pana la adanci batraneti si am incalecat pe o șa si v-am spus povestea asa. pam, bam!
cred ca daca maine ma apuc din nou sa citesc cartea asta o sa fiu la fel de uimita si o sa descopar cu incantare din nou jocurile si combinatiile de cuvinte, metaforele si imaginile poetice. e genul de carte pe care o tot citesti si rascitesti si esti captivat asa ca si cum ai fi la prima lectura. frumos!

« Last Edit: June 06, 2016, 21:18 by madalina »

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #157 on: June 07, 2016, 16:08 »
pentru ca am povestit despre cartea frumoasa a lui malzieu, umblu la fisierul cu maimute si postez ce am scris in februarie despre o alta carte foarte, foarte frumoasa - scrisorar - mihail siskin.

de cate ori zic literatura rusa ma duc cu gandul la dostoievski, cehov, tolsoi sau bulgakov si ma astept sa  intalnesc numele lor specifice compuse din prenume si patronimic. plus ca au ei un stil de a creea o atmosfera apasatoare - mie tot timpul imi da senzatia de atmosfera de iarna cand se ingana ziua cu noaptea. insa in scrisorar nu se folosesc numele intregi si cel putin inceputul cartii e asa de frumos! nici gand de dupa-amiaza intunecoasa de iarna. se mai schimba pe parcurs atmosfera, dar romanul tot frumos ramane.   
toata cartea e un schimb de scrisori intre un el si o ea, iar primele scrisori contin mai ales amintiri ale lor pe cand erau impreuna. sunt despartiti de un razboi care se poarta in china - am gugalit ca sa imi dau seama despre ce e vorba pentru ca nu ma prindeam si am vazut ca e vorba despre rascoala boxerilor. pe masura ce trece timpul scrisorile lui incep sa contina si povesti inimaginabile despre viata de pe front. ai fi tentat sa nu mai citesti pt ca e inspaimantator ce povesteste el, dar fix cand simti ca nu mai suporti, sare la altceva si povesteste despre copilarie, despre parinti, isi aminteste si alte scene din viata lor impreuna.
ea la randul ei ii povesteste despre mama si tatal ei, despre ceea ce face.
la un moment dat primeste o scrisoare in care e anuntata ca a murit pe front, nici macar eroic, ci rapus de tifos, dar scrisorile de la el vin incontinuare pt ca in nebunia aia de pe front nimic nu mai functiona normal, iar scrisori pe care el le scrisese inainte sa moara rataceau mult pana ajungeau la destinatie.
iar ea fara sa se mai mire ii raspundea si scria povestind noua ei viata.
aveau o legatura peste timp, sau ai putea zice ca timpul nu mai curgea in mod normal. al lui o luase inainte, apoi se oprise in eternitatea care e de fapt moartea si astepta ca timpul ei sa vina din urma si sa-i aduca din nou impreuna.
e paradoxal ca ea scrie despre ceea ce se intampla cronologic ulterior mortii lui, dar de fapt moartea e constanta catre care se indreapta toata lumea, iar el i-o luase cu timpul inainte. dar si dragostea lor e o constanta si asta iti schimba perspectiva asupra mortii pe care in mod normal o vezi cah, dar nu si in roman.
filozofic, nene!

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
« Reply #158 on: June 07, 2016, 22:49 »
Baga Madalina la carti si ma ignora pe mine  :beee:

Offline DanaT

• Hero Member
« Reply #159 on: June 07, 2016, 23:29 »
Da, pare o devoratoare de cuvinte scrise Madalina. Recunosc, la mine lista de citit pentru cand voi iesi la pensie se tot mareste, foarte putin apuc sa consum din ea. Si cand sa zic ca am mai citit si eu cate ceva, uite altceva imi tot face cu ochiul si ar trebui adaugat la lista...
Eu tocmai am terminat Si muntii au ecou a lui Khaled Hosseini. Imi place foarte mult cum povesteste scriitorul asta chiar daca si cu el am patit precum cu cartile lui Orhan Pamuk. Prima carte de autorul respectiv pe care am citit-o a ramas si cea care mi-a placut cel mai mult si mai mult. In cazul lui Pamuk -Ma numesc Rosu, in cazul lui Hosseini - Splendida cetate a celor o mie de sori. 

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #160 on: June 08, 2016, 06:45 »
Am si eu pe lista "ma numesc rosu", poate sa ma prinda pamuk cu ea pt ca "zapada" e inca pe jumatate necitita si nici nu ma trage ata s-o termin. N-as putea sa spun ce nu imi place, n-am dat eu peste un chelcășoz de ceva in ea  :crazy:
Buei, oanna, unde zici tu ca te ignor?
Dana, lasa ca tu te plimbi pe munti   ;)

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #161 on: June 08, 2016, 12:10 »
am spus sa o sa povestesc ceva si despre un alt thriller pe care l-am citit, deci hai s-o fac si sa ma scap de o grija! e vorba despre "fata din tren" al paulei hawkins de care m-am apucat eu voniceste de citit pe scribd, fara sa fiu atenta ca era carte pusa de editura si nu de un user si dupa ce ajungi sa fii prins de poveste, pac, ti se taie macaroana si trebuie sa te duci frumusel sa cotizezi ca sa poti termina citeala. eu cumpar carti "clasice", de hartie, in ultima vreme mai ales pe cele ale autorilor romani (chiar sunt multi autori romani contemporani care merita cititi), dar as fi ipocrita daca n-as recunoaste ca daca gasesc online carti din editii mai vechi sau carti dintr-astea mai usurele prefer varianta online si imi dau banutii pe alte carti "serioase". mda, cand mi se puse frana, pe la pagina patruzeci m-a luat catai frustrarea. nici rabdare sa imi comand cartea nu aveam si parca nici nu merita banii (pana la urma mi-am luat de banii aia o antoaneta ralian  ;)) drept urmare m-am dus si am cautat o dupa-amiaza intreaga sa dau de continuare, poate, poate gasesc pitita cartea pe vreun blog obscur. neah! n-am gasit. pana la urma am gasit un epub in engleza, tot pe un blog obscur .
ma temeam cumva ca o sa fie nashparliu sa treci de la romana la engleza (am mai patit-o si, pe bune, traducatorul chiar conteaza si poate ridica mult o carte daca stie sa aleaga sinonimul potrivit sau dimpotriva poate sa piarda din atmosefera pe care autorul a cautat s-o creeze), dar s-a dovedit ca traducerea era facuta destul de curat si trecerea din romana in engleza fu lina.
povestea e a unei tinere englezoaice, divortata, care se refugiaza in alcool si pare ca viata ei o porneste la vale si ca n-ar fi cale de intoarcere. chiar te enerveaza ca e asa de slaba si nu se mobilizeaza sa treaca peste, iar pe fostul sot il privesti intelegator ca-i stresa betiva noua familie. tipa isi urmeaza aparent viata, facand drumul zilnic cu trenul catre un serviciu care nu mai exista decat in mintea celor apropiati, pt ca ea nu mai lucra din cauza alcoolismului. in cotidiana plimbare cu trenul, uitandu-se pe fereastra fata observa ceva intr-o zi, ceva in alta zi, isi imagineaza o poveste fericita de dragoste pentru doi necunoscuti pe care ii vede in fiecare dimineata pe terasa casei lor si se straduieste sa ascunda, fara succes, ca are o mare problema cu bautura.
intervine in peisaj si o crima, evident ca ea habar n-are ce a facut in seara in care are loc si crima, ba mai mult sunt indicii ca in seara aia ea s-ar fi aflat la momentul nepotrivit in locul nepotrivit si uite asa te agata subiectul si cauti sa vezi cine e criminalul. ei, aici da dovada de dibacie autoarea pt ca nu te lasa sa te prinzi prea devreme. mbine, e de ajutor si mahmureala permanenta a eroinei . pana sa se scrie negru pe alb cine e killerul eu am banuit care e identitatea lui, dar citeam intr-o recenzie ca nu toti reusesc sa-si dea seama din timp.
ei, pana la urma nu mai stiu dc ea se lasa de baut, dar macar tin minte cine e criminalul  :crazy:
ah, se face si film dupa carte!

tocmai ce am am observat o chestie, acum cand scriam, anume ca nu mai stiu dc eroina se face fata de casa, dc se inscrie la AA sau bea incontinuare de cade lata prin santuri si spuneam eu mai demult despre carti maculatura. paradoxul e ca din cartile maculatura am retinut una, alta, dar uite ca din cartea asta, care nu e capodopera literara, insa nici la maculatura nu se incadreaza, n-am tinut minte o treaba care pe parcursul am tot sperat-o - sa se lase, frate, duduia de tras la masea! . o functiona aici treaba ca in reclamele alea cu slogan asa de prost incat iti ramane in minte o viata intreaga.

si ca tot am constatat ca retin mai mult dintr-o porcarie de carte decat dintr-una normala, am sa mentionez aici si pe kathleen tessaro  cu colectionara de parfumuri interzise (de aici nu-mi mai amintesc decat vag ca autoarea are multe fraze "olfactive", iar in ceea ce priveste finalul sunt intr-o semiceata )
la carti ok intra si  belzhar - meg wolitzer. e incadrata la literatura pt tineret, dar ataca un subiect destul de greu. cel al problemelor psihologice pe care le au tinerii. initial am crezut ca e o carte fantasy, dar a fost o gaselnita inventarea lumii care da si titlul romanului. interesant de rontait, mai ales dupa ce ai muscat mai inainte dintr-un chuck palahniuc mai greu digerabil

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #162 on: June 12, 2016, 12:24 »
cred ca tot pe la inceputul anului, sau pe la sfarsitul anului trecut ... eram in mare dilema. ce sa mai citesc? imi trebuia ceva nici prea, prea, nici foarte, foarte. m-a salvat marmo si mi-a spus ca l-a vazut pe costi rogozanu recenzand "beautiful you" a lui chuck palahniuk. m-a ajutat cu un epub una dintre cele mai unice prietene , dar am profitat ca aparuse cartea la polirom si era si reducere, am comandat-o pe libris si m-am pus pe citit a doua zi.
despre palahniuk stiam, dar nu citisem nimic. il stiam de la fight club, filmul cu edward norton si brad pitt, care-i facut dupa romanul cu acelasi titlu.
si incepe cartea crunt, cu un viol in sala de judecata, apoi o carmeste scurt pt ca e dat timpul inapoi si avem o poveste usurica si haioasa. te prinzi ca parodiaza umbrele lui grey - o domnisoara anosta, cam anxioasa si ingramadita, cade cand intra in biroul sefului si il umple de cafea pe cel mai miliardar si mai dezirabil burlac al universului. evident ca el e un fat-frumos, nu numai cel mai miliardar, dar mai e si destept. mna, palahniuk ia toate cliseele din cartile pt doamne si din telenovele, le amplifica la maximum si de aici totul o ia pe aratura, ca nimic din ce e prea mult nu e bun. minunea asta de barbat destept, frumos si cu bani are pus la punct un plan ca sa cucereasca lumea (se pare ca burlacul burlacilor avea de toate in exces, inclusiv o tacaneala, ca pana la urma ce naiba mai voia sa subjuge lumea?! ). cum voia el sa cucereasca planeta? e cu patratel rosu. copiii ia, bashti, la joaca . omul punea la punct o linie de jucarii erotice pentru doamne, iar impiedicata anxioasa era pt el un soi de cobai, el testa pe ea un catralion de gadgeturi (nu imi mai amintesc exact numarul de prototipuri pe care le testa, dar erau mult prea multe pentru imaginatia mea, aka un catralion ) pe care le si pune in vanzare sub denumirea de "beutiful you". toata lumea sare in aer, femeile dispar din viata cotidiana pt ca stau gramada la pe la usile magazinelor erotice sau stau inchise in dormitor, se salbaticesc si devin orgasmodependente, apare criza de baterii . palahniuk ia in balon si felul in care publicitatea ne baga pe gat produsele de tot felul, pt ca si daca ai spot publicitar pentru o banca sau pentru ... naiba stie?! laxative! e introdus subtil in spot si sexul. sexul vinde.
secretara insipida ascunde, evident, o super eroina si incepe sa lupte cu burlacul cel rau. e introdusa in scena si o baba vrajitoare sexuala, alta bascalie la adresa inflatiei de romane cu supereroi, vampiri, vrajitori, draci, varcolaci. babetul asta e varianta lu mister myagi, numai ca ea e antrenoare de sex  si are si o varsta formata din 3 cifre - mna, ca e plina lumea de aspiranti tantra yoga si de cautatori de nirvana.
fata antrenata il bate pana la urma pe miliardarul evil si cititorul ramane in urma minunandu-se de mintea intortocheata a lui palahniuk, asta daca cititorul a avut stomac si tupeu sa citeasca pana la final.
intr-un interviu, in care e intrebat cum ajunge sa imagineze romane atat de fucked up, palahniuk a spus ca el pleaca de la o realitate si apoi isi imagineaza cum s-ar transforma totul cand o duce la extrem. asta practic a facut si in "beautiful you" unde a exagerat si cu sexul si cu cliseele din filme si carti. am vazut ca cei care au citit mai multe romane scrise de palahniuk spun ca asta e unul dintre cele mai slab, insa mie nu mi s-a parut asa de slab. pana la urma, marmo, n-ai reusit sa imi recomanzi un roman nici prea prea nici foarte, foarte

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #163 on: July 28, 2016, 12:37 »
de regula cand vad cate o carte care vine la pachet cu laude "jdecatralioane de exemplare vandute intr-un an" devin sceptica si asta nu pentru ca n-as citi si tot felul de tampenii mai mult sau mai putin comerciale, numai ca imi resetez asteptarile si pretentiile. cam asa am facut si cand am dat cu ochii de coperta de la "umbra vantului" scrisa de carlos ruiz zafon. am vazut ca face parte si dintr-o trilogie si am inceput s-o dau de pe un "raft" pe altul in tableta cu gandul ca "las' c-oi ajunge eu si la ea candva". saptamna trecuta insa am zis hai s-o incerc, ca la cate carti de duzina am ingurgitat eu ca sa imi linistesc creierul si sufletul dupa cate o carte de pus paru' pe moate, n-o fi foc daca mai citesc una fara sa fi avut inainte vreo lectura dificila. dupa cateva pagini a trebuit sa resetez din nou asteptarile pentru ca am dat de un autor care m-a uimit. gasesti in romanul asta mister, umor, drame, pasiune, magie. citesti povestile unor familii, povesti care mie mi-au amintit de familia dintr-un veac de singuratate a lui garcia marquez. si pana la final, gradat, ti se tot da cate o piesa de puzzle pe care s-o pui la locul ei ca sa dezlegi misterul.

asa incantata, am trecut si la urmatorul roman al trilogiei - "jocul ingerului". aveam din nou ceva temeri pentru ca trilogie, trilogie, dar parca n-as fi vrut sa vad folosite aceleasi tehnici, sa intalnesc acelasi subiect, dar cu alte personaje. citite asa unul dupa altul sunt mai vizibile in cele doua romane chestii care se repeta - apar case cu istorii tenebroase, avem familii care ascund prin dulapuri schelete si povesti dramatice, avem personajul principal transformat intr-un soi de detectiv, avem personajul misterios care cocheteaza cu supranaturalul si avem politistul corupt, dar una peste alta nu e chiar asa de sacaitor incat sa te determine sa pui "jocul ingerului" deoparte pt ca zafon stie sa te prinda in plasa si iti gasesti si compensatii in scenele faustiene si dialogurile pe care eroul le are cu misteriosul "patron" sau in descrierile pe care le face barcelonei de la inceputul secolului trecut.
am vazut dupa ce am terminat si al doilea roman ca multora li se pare mai bun primul, ca e mai bine structurat, ca toate firele narative te duc si te intorc pt ca la sfarsit sa vezi cat de bine gandit a fost totul si cum fiecare semn de intrebare isi gaseste raspuns, dar mie mi-a placut mai mult "jocul ingerului". mna, am eu vechea mea placere in carti ce au un strop de magic pe ici pe colo, iar jocul ingerului imi satisface meteahna  :smiles45:
 Aici nu iti mai da autorul cate o piesa pe care s-o pui la locul potrivit si te cam lasa sa decizi tu dc in poveste, in rolul patronului, fu implicat lucifer, dc era numai un simplu om cu multi bani si ifose de intemeietor cinic de religie, dc era de fapt jumatatea rea a omului care se manifesta asa ca mr hyde sau daca pur si simplu eroul era cu caputzul si auzea voci si isi imagina povesti. astepti pe tot parcursul cartii sa vina razbunarea satanica si in epilog, in ultimul dialog magic, razbunarea vine sub forma de cadou

"Am hotărât să-ţi înapoiez ceea ce ai iubit cel mai mult şi eu ţi-am răpit. Am hotărât că, măcar o dată, vei umbla dumneata în locul meu şi vei simţi ce simt eu, că nu vei îmbătrâni nici măcar cu o zi şi o vei vedea pe Cristina crescând, că te vei îndrăgosti de ea încă o dată, că o vei vedea îmbătrânind lângă dumneata şi că într-o zi o vei vedea murind în braţele dumitale. Asta e binecuvântarea şi răzbunarea mea"

Bun dom'le, bun!