Author Topic: Ultima carte pe carte am citit-o  (Read 15008 times)

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
Re: Ultima carte pe carte am citit-o
« Reply #30 on: April 15, 2013, 20:03 »
Mi-e rusinica sa intru pe aici. :)

Pare interesanta cartea cu nesabuita. :)
Este beton, nu interesanta|!!! Stii cum e? Ti se lipeste de maini si te intriga si uneori iti vine sa dai cu ea de pereti si toate alea ca nu sta aia sa faca cum vrea el :D

Si am citit si eu "De ce iubim femeile" prin facultate si e subtirica tare. E cam ca Alchimistul lu' Coelho, d-aia de o spargi in doua ore daca te concentrezi si in trei daca faci si pauze de tigara cu tot cu mancat la pranz.
« Last Edit: April 15, 2013, 20:06 by Oana »

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
« Reply #31 on: June 29, 2013, 19:44 »
la maja desnuda este o pictura a lui francisco goya infatisand o femeie goala. dar maja desnuna este romanul lui vicente blasco ibáñez, titlul avand directa legatura cu pictura lui goya, eroul romanului fiind un pictor. povestea nu esta insa decat in aparenta despre viata unui pictor ci este povestea de viata a oricarui om, fie el artist sau nu. finalul cartii cand se apropie si finalul ... sa-i zicem biologic lamureste intentia lui blasco ibáñez. ce ne ramane sa facem  in apropierea sfarsitului dupa ce am trait o viata cu bune si rele? ne raman amintirile tineretii pe care suntem tentati sa le cosmetizam favorabil si cine nu isi echilibreaza trairile ajunge sa dea in mintea copiilor, in cazul romanului in mintea tineretii fara griji.

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #32 on: July 03, 2013, 09:20 »
pentru ca am tot avut de umblat prin oras cu metroul si pentru ca am avut si de asteptat in fiecare zi vreo 45 de minute mi-am umplut asteptarile citind.
daca saptamana trecuta ar fi fost si mai luminoasa si calduroasa probabil ca as fi resimtit absurdul  din "strainul", romanul lui albert camus, mult mai puternic pt ca si atmosfera din roman e orbitoare si topita. desi nici asa, mai pe nor, nu a fost usor sa diger cat de nedrept e sa fii judecat pt ca nu esti in "rand cu lumea". ne construim niste tipare de comportament si musai toti trebuie sa se incadreze acolo altfel sunt de pe alte planete. straini.
mai mult decat atat trebuie sa spui ceea ce trebuie spus, nu ceea ce gandesti si simti. ai fost sincer? esti condamnat.
romanul a fost si ecranizat sub regia lui visconti, "lo straniero" cu marcello mastroiani, iar the cure are o piesa care-i inspirata tot de acesta.
<a href="http://www.youtube.com/v/SdbLqOXmJ04" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/SdbLqOXmJ04</a>

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #33 on: July 03, 2013, 18:25 »
Imi place ce zici tu acolo. Cautam.

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
« Reply #34 on: July 04, 2013, 09:19 »
Madalina, multumim ca ne faci rezumate la cartile pe care le citesti, macar avem habar de o denumire de roman daca auzim pe undeva, nu ne uitam ca extraterestrii. :)

Ieri cautam ceva pe google si am vazut ca a fost ziua lui Franz Kafka - macar cu ocazia asta am citit biografia si rezumatele la cateva creatii ale lui.

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #35 on: July 04, 2013, 12:46 »
pentru kafka n-am avut nervi niciodata. am vazut filmul "procesul" si niciodata n-am avuta atata curaj sa infrunt si romanul  :blush2:

Offline Valkiria

• Hero Member
« Reply #36 on: July 04, 2013, 13:03 »
Mai ales ca nici nu-i terminat niciun roman de-al lui. :)

Reprezentant remarcabil al prozei moderne, a exercitat o influență covârșitoare asupra literaturii postbelice. Romanele sale se caracterizează printr-o viziune halucinantă, grotescă, stranie asupra realității, marcată de expresionism și suprarealism, în care condiția tragică a omului este reprezentată parabolic.

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #37 on: July 07, 2013, 20:46 »
ce faci cand te apuca gospodareala si scoti samburi din 3kg de visine si 4 de cirese (mda, placinta americana a fost asa de buna incat s-a cerut un repetir, plus inca 2kg de cirese de pus la congelat pt la iarna)? pai cauti si tu ceva audiobook, descarci pe telefon si scobesti de samburi fara sa mai constientizezi ca nu-ti place asta pt ca esti ocupata sa asculti un milan kundera. sau doi  ;D
nu e acelasi lucru ca atunci cand citesti tu direct, dar pus cap la cap impusti doi iepuri dintr-o lovitura/scobitura  :crazy:
eu mai citisem un roman al lui kundera, iar l;a vremea aia n-as zice ca m-a dat pe spate, dar nici ca ar fi fost de necitit - e vorba de "nemurirea"
acum am "citit" valsul de adio, roman in care am putut sa compar comunismul de la ei, adica din cehoslovacia, cu cel de la noi. nici la ei nu era bine, dar macar natalitatea nu era chiar asa strict controlata, mai ales cand era vorba de ... accidente. atunci "comisia de supraveghere al bla, bla ,bla", denumire pompoasa de ::), se gandea cum ar creste un copil fara tata si ce va putea sa-i ofere o mama care din start il considera o greseala. poate d'aia la noi erau atatita copii prin orfelinate. la ei se mai putea si sa stea pe acolo si sa interactioneze cu oamenii de rand un american si se primea aprobare sa pleci din tara definitiv mai lesne. pentru nostalgici si pentru cei care nu stiu cum era e bun de citit.

al doilea audio book a fost "ridicole iubiri" sau "iubirui caragioase" asa cum a aparut cartea la humanitas. sunt 7 povesti tot din perioada comunsita, insa in toate cele 7 povesti dragostea ciudata cu reactii extreme si fara logica e tema centrala. pe astea ar trebui sa le citesc eu singurica cu carticica in brate pentru ca simt ca mi-au scapat emotii pretioase pe langa casti  ;)

pana una alta as zice ca domnul kundera, acuzat de turnatorie la secu al lor, merita mult mai mult decat am crezut eu dupa prima lecrtura.

Offline Valkiria

• Hero Member
« Reply #38 on: July 08, 2013, 12:57 »
Ai ascultat in romana?

Eu mai ascult cand ud plantele, dar ascult mai mult de pe youtube. Si mai descarcasem cateva gen science fiction, altceva nu am mai gasit. :(

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #39 on: July 08, 2013, 13:06 »
dap. in romana

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #40 on: July 17, 2013, 20:23 »
am mai spus ca imi place scriitura sud-americana, garcia marquez si vargas llosa, dar nu am incercat pana acum ernesto sabato. stiam ca -i fizician si stiam ca-i apreciat ca sctiitor, dar niciodata nu m-am ghidat dupa pomul laudat. in cazul de fata am gresit. tocmai ce am terminat "tunelul", primul roman al lui sabato. am recunoscut in el gelozia obsesiva tipic adolescentina, am vazut stilul de a despica firul in patru ajungand la pacatul de a gandi prea mult, excesiv de mult si am recunoscut anxietatea si reactiile bruste si violente pe care le are omul timid si insingurat - da, sunt suficient de batrana incat sa fi cunoscut oameni care sa se incadreze in tiparele astea  ;)
romanul incepe prin marturisirea unei crime si te prinde desi cam asta ar fi in multe situatii ultimul capitol dintr-o carte. adica ce sens are sa citesti mai departe cand stii cum se termina?! ei, uite ca sabato stie sa te prinda in cursa si la final cand ai aflat ce l-a determinat pe erou sa faca acea crima nu poti spune cu certitudine ca actiunea lui era cat de cat justificata, daca se poate vorbi totusi de justificari in uciderea unu om. nu ai certitudinea ca ea era intr-adevar femeia usoara sau ca totul era in mintea lui, in tunelul lui de om singuratic care-si gandea si punea in scena fiecare mutare asa cum face un sahist, dar care pana la urma actiona impulsiv rasturnand tot edificiul planificat minutios.
mai stau putin sa savurez, sa se aseze romanu asta si mai incerc un sabato.

Offline Valkiria

• Hero Member
« Reply #41 on: July 18, 2013, 14:11 »
Eu deocamdata imi notez din experienta ta. nu stiu cand ma apuc vreodata sa citesc.
Mada, sa mai zici ce citesti ;)

Offline madalina

• Hero Member
« Reply #42 on: July 18, 2013, 14:59 »
eu inainte de culcare mai bag o ora si ceva de citeala. cand e sotul meu in delegatie si pot tine veioza aprinsa citesc in forma clasica, adica pe suport de hartie, iar cand e acasa si maraie ca-i bate lumina in ochi pun la treaba cuceririle "aitiste" si citesc de pe tableta.
pentru ca in ultima perioada sunt nevoita sa petrec si vreo ora prin metrouri imi car in poseta si carti care au aparut in colectia cotidianul, care-s micute si numai bune de citit stand intr-un picior in metroul aglomerat  :crazy:
daca ma intrebati ce as alege intre ebook, audiobook si cartea clasica pe suport de hartie as zice ca in ordinea numerelor de pe tricou prefer cartea din hartie, ebook-ul si abia la final audiobook-ul. audiobook-ul e mai comod si facil pt ca-ti infigi castile in urechi si iti vezi de treburile care nu-ti solicita intelectul, dar asa de mult rapeste din emotiile pe care ti le poate da cititul direct, pt ca fara sa vrei mai pierzi din concentrare ca sa nu mai spun ca nimeresti uneori pe cate cineva de citeste cu voce monotona sau din contra cu voce ascutita incat se duce toata magia cartii  ::)

Offline Valkiria

• Hero Member
« Reply #43 on: July 18, 2013, 15:43 »
Tie bine ca-ti pleaca sotul in delegatii!  ;D glumesc ;)

Of, decat deloc, macar audiobook-uri sa fie, din cauza lipsei de timp, folosesti acelasi timp pentru doua activitati.
Sincer, eu am mai reascultat cateva lucruri a doua oara, din cauza ca ma surprindeam la un moment ca mi s-a dus gandul in alta parte pentru cateva minute si pierdeam pasaje din cele citite. :)

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #44 on: July 18, 2013, 22:42 »
Eu am facut la la laaaaaa si nu am citit ce ai scris ca sa nu stric surpriza.