Author Topic: Produse, haine, jucarii pentru copii  (Read 6538 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Re: Lucruri pentru bebelusi
« Reply #15 on: March 07, 2014, 13:04 »
Asa, asa, mai ziceti ca bag la cap.  ;D ;D

Offline simi

• Hero Member
« Reply #16 on: March 07, 2014, 13:12 »
Eu ma refeream strict la perioada asta, ca in doua luni se lamureste Diana ce-i cel mai bine pentru toti.
Fiecare descopera formula optima familiei pe parcurs  :blush2:

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
« Reply #17 on: March 07, 2014, 13:16 »
eu patut am avut din lemn pt ca din ala se gasea atunci, dar acum au aparut patuturi care se pliaza si pot fi luate ca pe o simpla geanta in cazul in care pleci pt cateva zile cu copilul. ca pret nu stiu sa fac comparatie, dar gandeste-te ca mai tarziu cand va creste copilul patul plian poate fi transformat in tarc, deci tragand linie iesi mai ieftin cumparand ceva care initial costa putin mai mult decat cumparand doua chestii diferite care luate separat costa mai putin

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
« Reply #18 on: March 07, 2014, 13:27 »
Eu ma refeream strict la perioada asta, ca in doua luni se lamureste Diana ce-i cel mai bine pentru toti.
nu inteleg la ce spui tu "perioada asta"  :confused:
2 luni din viata unui copil inseamna o perioada mare de timp daca ne raportam la progrese. se spune ca noi stricam bunele obiceiuri ale copiilor. eu  am gresit acceptand copilul in pat cu noi pt ca "uite ce dragalas e si ce bine doarme langa noi!", "mi-e drag sa-l simt langa mine dormind", "daca ii e frig singur?" si am ajuns sa scap de el din patul nostru abia cand a implinit 8 ani. deci raman la parerea ca fiecare doarme in patul lui. bine, ai sa spui ca atunci cand o sa creasca o sa-l duci la el in camera o sa-i citesti o poveste si dupa ce adoarme pleci. si daca nu e asa? copilul meu avea seznor pt detectat mami - in maxim o ora dupa ce plecam din camera venea la noi in camera tarsaind-o pe sinaia dupa el pt ca ghici ce? nu numai ca ne alesesem cu pat triplu, dar trebuia sa acceptam cu noi si pe elefantica sinaia si cu timpul inca alte  doua maimutoaie de plus  :crazy:
« Last Edit: March 07, 2014, 14:55 by madalina »

Offline duduta190578

• Sr. Member
« Reply #19 on: March 07, 2014, 14:25 »
Nici eu nu prea am folosit patutul,decat putin cand a fost mic,in rest l=am luat cu mine in pat.Felicitari!

Offline doina

• Hero Member
« Reply #20 on: March 15, 2014, 06:44 »
Fata mea a dormit in patut si am pus-o din primele zile pe burtica.
Cand a venit in prima vizita medicul pediatru m-a certat ca omor copilul ( eram prieteni buni ) dar ea stia sa-si intoarca singurica capsorul si nu a suferit de colici.

Offline reli

• Full Member
« Reply #21 on: March 18, 2014, 08:22 »
fetita mea are maine un an si 8 luni, doarme singura in patut, cu noi am culcat-o doar cateva ore.Acum daca o pun sa doarma cu noi nu ii place, nu isi gaseste locul, am invatat-o sa doarma singura, cand este ora de somn o pun in patut si ies afara.

Offline Valkiria

• Hero Member
« Reply #22 on: March 18, 2014, 08:24 »
Reli, dar patutul e in aceiasi camera cu voi, dau are camera ei de dormit la 1 an si 8 luni?

Offline reli

• Full Member
« Reply #23 on: March 18, 2014, 08:32 »
este cu noi in camera, dupa parerea mea este inca prea micuta sa doarma singura in camera, daca as avea interfon bebe as putea sa o pun singura in camera mai ales ca de micuta a dormit toata noaptea adica de seara de la 21:00 pana dimineata la 7:00-8:00, in prima luna sa mai trezit la mancare, pe urma a dormit ca un om mare.Stiu persoane care a pus bebele singur in camera dar avea interfon bebe si binenteles stateau la bloc
« Last Edit: March 18, 2014, 08:33 by reli »

Offline Valkiria

• Hero Member
« Reply #24 on: March 18, 2014, 09:11 »
Sora mea a lasat copilul singur in camera lui de pe la 4 luni, fara interfon, dar la apartament, in camere alaturate si usile intredeschise. :)
La mine nu sunt 2 camere disponibile inca. :)) Vedem.
Va multumesc pentru sfaturi!

Offline Marmoset

• Hero Member
  • Never argue with idiots!
« Reply #25 on: May 06, 2014, 21:21 »
dap. haine o sa primesti si o sa constati ca nici n-o sa apuci sa imbraci copilul in toate si vor ramane mici. toata lumea iti va aduce hainute pt iesit afara, asa ca tu orienteaza-te catre haine de casa. eu cu ajutorul marmotzetului ( :air_kiss: marmo) am gasit pe ebay un carut cu de toate in 1 , inclusiv scaun pt masina. am dat pe el echivalentul a 1200 ron si daca luam de pe la noi toate piesele de aceeasi calitate ma duceam lejer  la 3500 ron.
cand alegi carutul ai in vedere si cate etaje trebuie sa urci cu el pt ca tu o sa-l cari in sus si in jos pe scari in majoritatea timpului  ;)

Mare adevar ai grait! Si la copilul meu am avut aceeasi problema: toata lumea imi facea cadou costumase de bebe! Imi venea sa arunc pe geam toate boarfele de strada pline de caucioace, abtibilduri, din materiale sintetice, cu fel de fel de capse si rahaturi, care nu mi-au folosit la nimic! Bumbacul si inul sunt o adevarata binecuvantare pentru pielea delicata a bebelusilor! Hainute cat mai comode pentru copil, cat mai moi, cat mai confortabile si, mai ales, practice!
Pantalonasii cu talpa, maieurile si tricourile gen body, manusi pentru manute, sa nu se zgarie, astea au fost de baza cand era copilul meu bebe! Finei mele, la botez, i-am luat mai bine de jumatate de sac de astfel de articole si au fost cele mai utile din aproape tot ce-a primit, in materie de haine, la botez!
Cat despre dormitul in pat cu copilul, fara niciun menajament, dar e cea mai mare tampenie! Una e dormitul ocazional, asa, cand si cand, si alta e sa fii tu, parintele, cu initiativa asta de la bun inceput! Cat sunt copiii foarte mici si abia-abia incep sa dea din maini si din picioare, vreo 2-3 luni se poate folosi pe post de patut un cosh special de bebe, pus pe o masuta.

Offline Marmoset

• Hero Member
« Reply #26 on: May 06, 2014, 21:22 »

Eu zic ca cel mai bine este ca de la bun inceput sa doarma fiecare in patul lui!

Offline Marmoset

• Hero Member
« Reply #27 on: May 06, 2014, 21:24 »
fetita mea are maine un an si 8 luni, doarme singura in patut, cu noi am culcat-o doar cateva ore.Acum daca o pun sa doarma cu noi nu ii place, nu isi gaseste locul, am invatat-o sa doarma singura, cand este ora de somn o pun in patut si ies afara.

Bravo, asa da!  :angel1:

Offline Marmoset

• Hero Member
« Reply #28 on: May 06, 2014, 21:25 »
este cu noi in camera, dupa parerea mea este inca prea micuta sa doarma singura in camera, daca as avea interfon bebe as putea sa o pun singura in camera mai ales ca de micuta a dormit toata noaptea adica de seara de la 21:00 pana dimineata la 7:00-8:00, in prima luna sa mai trezit la mancare, pe urma a dormit ca un om mare.Stiu persoane care a pus bebele singur in camera dar avea interfon bebe si binenteles stateau la bloc

Dupa ce n-am mai tinut patutul cu noi in camera, adica de pe la 1 an si jumatate, dormeam cu usile deschise, avand dormitoarele alaturate. Pe vremea aceea nu erau walkie-talkie din astea, sau interfoane, dar acum, daca mai ai si asa ceva, e mult mai usor!

Offline Marmoset

• Hero Member
« Reply #29 on: May 06, 2014, 21:26 »
Sora mea a lasat copilul singur in camera lui de pe la 4 luni, fara interfon, dar la apartament, in camere alaturate si usile intredeschise. :)
La mine nu sunt 2 camere disponibile inca. :)) Vedem.
Va multumesc pentru sfaturi!

Bine a facut sora! L-as fi trecut si eu mai repede la camera individuala, dar stateam la garsoniera pe atunci!