Author Topic: Produse, haine, jucarii pentru copii  (Read 6492 times)

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
Re: Lucruri pentru bebelusi
« Reply #30 on: May 06, 2014, 22:19 »
Eu zic ca cel mai bine este ca de la bun inceput sa doarma fiecare in patul lui!
Asta cu dormitu' copilului in patu' parintilor e ca mancatu' dulciurilor. Ocazional, nu zilnic, mai rarut ca-i mai dragut  ;D

Offline reli

• Full Member
« Reply #31 on: May 06, 2014, 22:21 »
asa este, primesti o gramada de lucruri, eu de exemplu am primit multe hainute de vara, pentru 6 luni, cum am nascut in iulie fetita  a implinit 6 luni iarna si nu am avut ce sa fac cu ele.
dap. haine o sa primesti si o sa constati ca nici n-o sa apuci sa imbraci copilul in toate si vor ramane mici. toata lumea iti va aduce hainute pt iesit afara, asa ca tu orienteaza-te catre haine de casa. eu cu ajutorul marmotzetului ( :air_kiss: marmo) am gasit pe ebay un carut cu de toate in 1 , inclusiv scaun pt masina. am dat pe el echivalentul a 1200 ron si daca luam de pe la noi toate piesele de aceeasi calitate ma duceam lejer  la 3500 ron.
cand alegi carutul ai in vedere si cate etaje trebuie sa urci cu el pt ca tu o sa-l cari in sus si in jos pe scari in majoritatea timpului  ;)

Mare adevar ai grait! Si la copilul meu am avut aceeasi problema: toata lumea imi facea cadou costumase de bebe! Imi venea sa arunc pe geam toate boarfele de strada pline de caucioace, abtibilduri, din materiale sintetice, cu fel de fel de capse si rahaturi, care nu mi-au folosit la nimic! Bumbacul si inul sunt o adevarata binecuvantare pentru pielea delicata a bebelusilor! Hainute cat mai comode pentru copil, cat mai moi, cat mai confortabile si, mai ales, practice!
Pantalonasii cu talpa, maieurile si tricourile gen body, manusi pentru manute, sa nu se zgarie, astea au fost de baza cand era copilul meu bebe! Finei mele, la botez, i-am luat mai bine de jumatate de sac de astfel de articole si au fost cele mai utile din aproape tot ce-a primit, in materie de haine, la botez!
Cat despre dormitul in pat cu copilul, fara niciun menajament, dar e cea mai mare tampenie! Una e dormitul ocazional, asa, cand si cand, si alta e sa fii tu, parintele, cu initiativa asta de la bun inceput! Cat sunt copiii foarte mici si abia-abia incep sa dea din maini si din picioare, vreo 2-3 luni se poate folosi pe post de patut un cosh special de bebe, pus pe o masuta.

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
« Reply #32 on: May 06, 2014, 22:25 »
asa este, primesti o gramada de lucruri, eu de exemplu am primit multe hainute de vara, pentru 6 luni, cum am nascut in iulie fetita  a implinit 6 luni iarna si nu am avut ce sa fac cu ele.
Bhahahaha, ca nu s-au gandit sa calculeze  :D