Author Topic: Drumul spre silueta visata  (Read 9315 times)

Offline georgy

• Hero Member
Drumul spre silueta visata
« on: December 13, 2012, 17:34 »
Am deschis topic separat pentru ca am facut varza topicul din Bucatarie,

Oana, hai sa-ti spun exact cum sta treaba ;D
Am inceput cu o cura de detoxifiere cu pepene rosu[in iulie]. Culmea e ca in saptamana pentru mentinere mancam si un castron mare de salata, care era cu branza, ou, buruieni si tot slabeam, iar acum, lactatele imi incetinesc slabitul. Nu stiu care este explicatia. Mancam branza normala, in special de oaie, ca imi place foarte mult :) imi incepeam ziua cu o felie de paine prajita si o cafea[cu lapte 3.5% grasime], intre mese mancam pepene, iar la pranz: salata mentionata mai sus. Mi se pare ca am tinut vreo 3 saptamani si am slabit 4 kg. Nu faceam deloc sport.
Am mancat orice, doar ca am exclus: zaharul, prajelile, grasimile,  produsele ambalate si am redus cantitatea de paine. Nu am slabit, dar nici nu m-am ingrasat.
La inceputul lui septembrie, am tinut o cura de detoxifiere cu ceai verde, timp de 3 saptamani si am slabit 3 kg. Mentionez ca am consumat aceleasi produse ca cele de la aliniatul anterior si nu am facut sport.
La sfarsitul lui septembrie, am hotarat sa dau jos toate kilogramele in plus, pana pe 31 decembrie.  Vreau sa incep anul in forta ;D m-am apucat si am citit pe net aproape tot ce am gasit despre grasimi bune/rele, calorii, combinatia: sport+dieta, etc. Am redus treptat anumite alimente, apoi le-am eliminat complet. In saptamanile in care am consumat branza, am slabit 100-200 de grame >:( faceam sport, mancam sanatos, dar nu dadeam jos. Am avut si o perioada de platou, de doua saptamani, in care nu am slabit deloc, dar nu are legatura cu saptamanile mentionate anterior. Deci, o luna pierduta :(
De la 1 noiembrie, am eliminat foarte multe alimente si am inceput sa slabesc. Am pierdut cam 2 kg/saptamana, dar au fost saptamani cu 1,5 kg/ 5 kg ;D n-au ramas urme pentru ca am grija sa fac gimnastica, merg pe jos, diferite activitati prin casa.
Ma ajuta foarte mult curele de detoxifiere. Am tinut si cura cu ceai de soc. Beam 2 cani pe zi. Este foarte buna si cura cu mere.
Cam din doua in doua saptamani trebuie sa tin cura de detoxifiere.
Nu mananc: oua, lactate, cartofi fierti, morcov fiert, sfecla fiarta, fasole, mazare, mamaliga, fainoase. Am inlocuit uleiul cu zeama de lamaie, am eliminat sarea.
Mananc: nuci crude, seminte de dovleac crude, ciorba de legume sau de peste, legume sotate sau crude, orice fruct, in afara de banane[doar de pofta], mango. Ador pestele, deci peste la greu. Ceaiurile sunt neindulcite. Le pun lamaie. O cafea simpla/zi, indulcita cu o pastila de zaharina. Am descoperit o paine mai buna, dar mananc doar 2-3 felii pe luna. Acum ii dau dreptate Marmosetei; e mai buna mancarea fara paine :)
Am o slabiciune pentru dulciurile de casa. Nu pot fi numite dulciuri pentru ca nu prea sunt dulci, dar sunt ok ;D  le consum rar, dar mai consum. De obiei, mananc placinta cu dovleac, mar sau cacao. Neindulcite sau cu un pic de fructoza. Foile sunt din faina integrala, subtiri de vezi prin ele. Placintele sunt urmate de sport.
Mai folosesc batoane FibrobaR cu ceai verde. Sunt mai mult pentru taierea poftei de dulce.
P.S. sa mai ziceti voi ca nu vorbesc :P

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
Re: Drumul spre silueta visata
« Reply #1 on: December 13, 2012, 17:40 »
mama, georgy, ce-mi vine sa-ti pun niste poze cu mosi craciuni "silueti" aici  :blush2:

Offline georgy

• Hero Member
« Reply #2 on: December 13, 2012, 17:41 »
 ;D ;D

Offline Johana

• Full Member
« Reply #3 on: December 13, 2012, 19:25 »
Bafta Georgy! Sper sa reusesti ce ti-ai propus.
E bine sa fi constanta si mobilizata...eu nu reusesc sa dau kilogramele lasate de cele doua sarcini consecutive, dar nici nu m-am straduit prea mult....

Offline doina

• Hero Member
« Reply #4 on: December 13, 2012, 19:50 »
Eu am slabit mancand pe saturate  conform regimului keto low carb mediatizat/recomandat  de dr Laslau

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
« Reply #5 on: December 13, 2012, 20:15 »
Da, marmo are dreptate, mancarea e muuuult mai buna fara paine. Plus ca mananci mai multa mancare, in vreme ce inainte completai cantitatea necesara cu o gramada de coca inutila. Eu merg pe mana Doinei si zic ca o dieta low carb e cea mai ok. O data pentru ca e eficienta, a doua oara pentru ca proteinele dau senzatie de satietate, deci nu suferi de foame. Mai greu e cu pofta de dulciuri, aici te inteleg perfect, eu am suferit si sufar in continuare, as manca pana as pocni. Dar ma abtin cat pot  ;)

Tu ai facut acolo un ghiveci complet. In prima faza (aia cu fructele si ceaiul verde) ai slabit doar apa si shit (sorry ca zic asa urat, dar asa e ::) ). Dup-aia a venit si slabitul de grasime propriu zis, dupa care pauza. Platou. Si fix cand ajungi sa mai trebuiasca sa slabesti cateva kilograme, fix kilogramele alea care fac diferenta, constati ca nu reusesti sa mai dai jos. Ce zic eu sa faci:

1. Taie de tot: fructele (sau mananca un mar, dar 1 singur, si ala dimineata), fainoasele de orice fel (nu foi de placinta, nu taitei, nu nimic), grauntele de orice fel (de la seminte de nush ce pana la fasole si mazare), cartoafe, orez si restul de alimente cu indice glicemic ridicat (morcovii fierti, de ex).

2. Schimba tipul de exercitii fizice. Nu stiu ce faci acum, dar daca faci cardio, treci pe HIIT. Asta inseamna High Intensity Interval Training si presupune sa faci efort intens alternat cu pauze scurte de relaxare sau efort mediu timp de max 20 de min. Nu mai mult. Nici nu poti mai mult, deci nu e risc sa faci exces ;D . Ce inseamna HIIT (pun un link catre un articol, ca sa nu mai explic aici, ca imi ia mult - http://www.roportal.ro/articole/hiit-mai-eficient-decat-exercitiile-cardio-5997.htm). E plin youtube-ul de exercitii HIIT, o sa transpiri mai mult ca niciodata. Poti sa incepi cu o sesiune de 15 min si treptat o sa ajungi la 20 de min.

3. Toata treaba asta tre tinuta constant. Nu tre sa te lasi. Cel putin 3 luni si sport constant. Dupa ce reusesti sa ajungi al greutatea dorita, o sa poti sa revii la o alimentatie mai relaxata, ba chiar si cu grasimi de tot felul, insa tot fara multi carbohidrati. Eu beau ceai verde de vreo 6-7 ani zilnic si nu am slabit niciun gram de la el, nu a accelerat slabitul, nu a facut nimic in sensul asta. Tot ce face e sa aiba un efect diuretic si atat. A, si efectele antioxidantilor (nu am mai facut carii).

Offline georgy

• Hero Member
« Reply #6 on: December 14, 2012, 13:40 »
Multumesc, Ioana :)
Da, ceva de genu' am facut ;D mama tot cam ca tine zice.
Eu faceam o ora de sport fara oprire. Cardio am facut mereu. Hai ca ma apuc sa citesc despre HIIT,.
M-am apucat si am cautat regimul dat de endocrinolog, ca am fost si pe acolo, dar nu l-am tinut.  Zice asa: cica pot sa mananc orice in afara de: paine alba proaspata, produse de patiserie, aluaturi, snitele, prajeli cu faina, orez, gris, paste fainoase, zahar, sucuri cu zahar, alune, seminte, floricele, chipsuri, dulciuri ambalate.

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #7 on: December 14, 2012, 21:30 »
Dap, zice bine regimul ala, elimina alimentele alea si mananca multa carne, lactate si ciuperci. Eu am bagat multi dovlecei, dar era primavara/vara si erau pe toate drumurile.

Offline Mitza

• Hero Member
« Reply #8 on: December 15, 2012, 11:39 »
Multumesc, Ioana :)
Da, ceva de genu' am facut ;D mama tot cam ca tine zice.
Eu faceam o ora de sport fara oprire. Cardio am facut mereu. Hai ca ma apuc sa citesc despre HIIT,.
M-am apucat si am cautat regimul dat de endocrinolog, ca am fost si pe acolo, dar nu l-am tinut.  Zice asa: cica pot sa mananc orice in afara de: paine alba proaspata, produse de patiserie, aluaturi, snitele, prajeli cu faina, orez, gris, paste fainoase, zahar, sucuri cu zahar, alune, seminte, floricele, chipsuri, dulciuri ambalate.
Dar de ce nu ai tinut regimul dat de medic ,Georgy?Ti-a fost greu?

Offline georgy

• Hero Member
« Reply #9 on: December 15, 2012, 14:03 »
Oana, asa o sa fac, dar nu acum pentru ca tin post. Sunt constienta ca nu e corect sa imbin postul cu dieta, dar mai e un pic ;D

Valkiria, Marmo, la expozitie mi-ati zis ca e posibil sa-mi tremure mainile pentru ca imi scade glicemia. Ieri  am luat o jumatate de cub de ciocolata cu 85% cacao si mi-a trecut.

Mitza, pe vremea aia, Cola si painea erau mai atractive :( abia de prin 2011 am inteles ca nu sunt bune. Incapatanarea imi aduce lucruri bune si rele.

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #10 on: December 15, 2012, 21:43 »
Glicemia se regleaza de la sine, iti trage din muschi glicogen si creste la loc la valori normale. Nu e cazul sa-ti strici dieta cu ciocolate, chiar si o patratica. "E posibil sa" nu e egal cu "cazi sub masa de la glicemie sub nivelul marii". Stai linistita.

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
« Reply #11 on: January 27, 2013, 09:58 »
Eu am slabit mancand pe saturate  conform regimului keto low carb mediatizat/recomandat  de dr Laslau

Doina, poti sa imi zici, te rog, cat ai slabit in prima luna, a doua luna?

Tin si eu de o luna jumate. Am vreo 2 kile. :D

Offline duduta190578

• Sr. Member
« Reply #12 on: January 27, 2013, 10:23 »
Ii urmaresc si eu zi de zi meniurile doctorului Lascau pe fb!Mananca bine,deci nu se infometeaza,asta am observat!

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
« Reply #13 on: January 28, 2013, 22:44 »
Daca mananci carne si lactate fermentate, nu ai cum sa nu mananci bine. Tin de foame si duci dieta pe picioare fara probleme.

Offline georgy

• Hero Member
« Reply #14 on: January 29, 2013, 06:24 »
De la sfarsitul lui decembrie am mancat carne si lactate ca parca nu mai aveam culoare deloc ;D bineinteles ca n-am mai slabit. Pierd cm, dar nu si la cantar. Acum trebuie sa ma apuc iar de dieta mea ca sa vad ceea ce vreau.