Author Topic: Observatii si idei de luat in calcul pentru viitoarele expozitii  (Read 11595 times)

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
Oh welll... ::)

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Au fost si din astea pe pereti:

O sa incercam data viitoare si mai multe. Poate mai mari sa le facem?

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
Cele mai mari pot fi citite de la distanta si-s mai utile si mai frumoase. Pe de alta parte, sunt mai scumpe. Plusuri si minusuri.

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
Eu nu ma dau inapoi de la nimic ( suna periculos :)))) ) asa ca va pot ajuta dupa cum pot. Nu am vrut sa fiu rautacioasa, pur si simplu am simtit nevoia. Sunt perfect constienta ca exista justificari pentru tot ce am spus eu acolo, justificari mai mult dect pertinente. Dar trebuie ca data viitoare sa iasa putin mai bine decat acum. Daca nu ma insel este abia al doilea an al expozitiei, corect? Aia din TEL AVIV erau la a 10 a sau. 15 a expozitie consecutiva cu participanti din 10 tari!!! Si tot i-ati fi luat cu florile voastre! Imi pare rau ca nu am poze pt ca un "profilat" mi-a furat aparatul foto pe otopeni.....fraiera eu ca nu le-am descarcat mai devreme.

In masura timpului eu promit sa va ajut - cum considerati ca pot.

Imi pare rau ca acest forum nu are buton de like pt ca as fi dat like la reply-urile voastre apropo de criticile mele.

Cand vorbeam de postat de poze nu ma refeream la ceva interactiv, ci pur si simplu la facut poze in timpul expo si ulterior (seara sau la 1 zi doua dupa expo) postate pe FB. Eu am un pitic cu pagina de Fb - luati-o cum vreti- dar trebuie promovata...daca vreti, va ajut, nu am nici problema. E pacat de pozele si de florile voastre!

In rest, nu pot decat sa fiu "invidioasa" pe florile voastre si in acelasi timp sa ma bucur de ele :)). O sa ma uit pe site ca si sa vad cum postez poze cu "fetele mele".

Si apropo...nu stiu cine e Popicu dar are foarte mare dreptate cu tot ce a zis in ultimul lui/ei post: poze din timpul evenimentului, faptul ca centrul ecologic se gaseste greu si STANDUL DE VANZARE. Data viitoare, parerea mea, este ca musai trebuie sa fie expozitie cu vanzare. E pacat sa nu fie asa. Un mic profit nu strica. Mai ales ca poate fi reinvestit! Va spun sincer ca eu as fi cumparat mult daca ar fi fost un astfel de stand, mai ales ca expo a fost fara bilet la intrare. La fluturi iti cereau 3 lei in plus fata de de cei 5 pe care ii platesti la intrare, si era coada...si nu vedeai nici un fluture inauntru (am fost si acolo) pt ca zburau numai daca era o anumita lumina.... Nu sunt cine stie ce sume, dar ideea conteaza. La voi a fost fara bilet, si, dupa parereea mea a meritat mai mult!

Intrebare de 10000 de puncte...ati incercat sa gasiti si alte locatii in afara de gradina botanica? Ma refer sa gasiti alte locatii in aceleasi conditii ca cele oferite de catre gradina botanica.

Daca mai imi vine vreo idee va spun.

Momentan iau o pauza ca sa imi adun pozele cu violete :))

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
Nu am vrut sa fiu rautacioasa, pur si simplu am simtit nevoia.
Vaaaai, cum a sunat asta  ;D

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
n-a zis nimeni ca esti rea, am venit numai si am explicat ca unele minusuri sunt asa pentru ca nu s-a putut altfel. si ca tot te-ai oferit, la expo din toamna te punem la postat pe feis  ;D adevarul ca trebuie cineva care sa ajunga acasa si sa se puna pe descarcat poze din ziua respectiva si de urcat apoi pe forum. eu una n-am putut decat sa vin seara si sa fac o poveste a zilei ( nu mai zic ca nici acum n-am avut timp sa descarc bruma de poze pe care le-am facut  :blush2:)
au mai fost 2 expozitii la muzeul de geologie, dar la gradina botanica e mai bine pentru ca in primul rand cei de la gradina stiu ce implica sa ai grija de o planta si sa n-o tii in soare sau in frig in asteptarea celui care are cheia de la locul de expunere.
nu intru in amanunte cu expozitia cu vanzare, dar nu e simplu deloc pentru ca nu suntem producatori ci colectionari si asta nu-i decat varful iceberg-ului care ar fi implicat in situatia organizarii unei expozitii cu vanzare.

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
Daca data viitoare va tenteaza ideea vanzarii, spune-ti si ma interesez apropo de ce presupune asta din punct de vedere al actelor. Daca e prea multa bataie de cap....renuntam.

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
Daca data viitoare va tenteaza ideea vanzarii, spune-ti si ma interesez apropo de ce presupune asta din punct de vedere al actelor. Daca e prea multa bataie de cap....renuntam.

Pe FB postez...fara nici o problema

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
M-am pierdut in replici :d

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Da, am avut 2 expozitii la Muzeul de Geologie, si asta a fost a 3-a din Gradina Botanica. Urmatoarea este in noiembrie anul asta. Asa ca trebuie sa adunam cat mai multe informatii, observatii si sa ne punem la punct cu ele pana in toamna. :)

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
in primul rand trebuie un certificat de producator - orice marfa pe care o vinzi trebuie sa aiba in spate o justificare a proveninentei. daca stai intr-un apartament clar nu-l vezi la culoare pe certificatul cu pricina. dupa asta incepe circul cu persoana fizica autorizata/ firma, batutul pe la usa administratiei financiare si toata hartogaraia contabila de dupa.
pt ca ai pomenit de bilete iti pot spune ca mai acum cativa ani cand organizai un eveniment la care se taia bilet la intrare trebuia sa ajungi la imprimeria nationala, la administratie si la final te duceai iar la imprimerie sa depui ce bilete n-ai vandut pt ca in caz contrar se chema ca ti le ia in calcul la impozitul pe profit desi tu nu incasasei bani pe ele - nu cred ca lucrurile s-au schimbat esential de atunci pana azi.
hai mai bine sa ne concentram pe partea de organizare si nu pe cea comerciala. daca ajimgem totusi la discutii cu si despre bani e bine sa le facem ochi in ochi.

le: daca mai facem tombola ma gandeam ca cel mai bine e sa anuntam o ora cand pur si simplu cei prezenti trag din caciula un bilet castigator sau nu. in felul asta nu mai dam sms sau telefon, si nici nu stam sa asteptam sa vina castigatorii a doua sau a treia zi
« Last Edit: May 22, 2013, 22:08 by madalina »

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
Oki. Voi stiti mai bine :)

Offline popicu

• Hero Member
Machu Pichu are dreptate (e parerea mea, a unei batrane bolnave care plange usor)  ;D

- cred ca ar trebui sa luam idee cu idee si sa le cautam rezolvari, pur si simplu. Unde se poate, bine, unde nu, nu. Dar macar incercam.

-cu postarea pe Fb m-as angaja eu data viitoare. M-am si gandit cum: fac poze cu aparatul si le descarc intr-un leptop pe care il iau la mine. Apoi ies cu leptopul in fata cladirii (unde SPER sa am semnal), si, cu un stick de net, le pun pe Fb

-ma gandeam sa facem cu randul la statul in sala mare, cumva ca un fel de program: de la 12-14 Popicu e atenta la vizitatori si le da explicatii. In plus, ii indeamna sa voteze. De la 14 urmeaza altcineva. Si tot asa. Credeti ca s-ar putea? Stiu ca toata lumea are ecuson si ca toti puteam fi gasiti pe acolo, dar e adevarat, cand intra o persoana noua care nu stia nimic despre ce e inauntru, erau momente cand nu o baga nimeni in seama. Stiu ca suntem doar colectionari, asa e, dar in momentul in care ne-am scos plantele in public, ne-am asumat, cumva, si rolul de comunicatori. Fara nicio suparare pentru nimeni, doar invatam sa fim din ce in ce mai buni, nu?

-cu standul de vanzare eu zic sa incercam. Iarasi, ne-ar trebui experienta celor de afara, cum fac ei - au acte, nu au, unde e standul si cum arata. Eventual poze. Se ocupa cineva tot timpul de stand? Ce acte ne-ar trebui in Romania? Poate ne ajuta Machu Pichu si cine mai stie sa raspundem la aceste intrebari. Un singur argument mai adaug pentru necesitatea acestui stand: stiti ca mai exista un forum, egradini, unde s-a auzit despre expozitia noastra. Ei bine, anul trecut intrebarile erau asa acolo: "expozitia asta este cu vanzare? Ca daca nu ma intorc cu nimic acasa, nu ma duc".

-despre bilet la intrare, consider ca nu e nevoie deocamdata, cred ca toata lumea care a trecut pe acolo a intrat si pt ca nu mai trebuia sa plateasca inca un bilet.

hai sa mai vorbim, ca vad ca sunt idei :-)

iupieeeeeeeeeeeee  :)
« Last Edit: May 23, 2013, 13:21 by popicu »

Offline georgy

• Hero Member
Eu am avut o idee legata de tombola si o sa o sustin in continuare :D

In primul rand, cred ca premiile[puii] ar trebui expuse alaturi de urna/porc; ca sa stie omul exact pentru ce "se bate" in concurs. De asemenea, daca vor fi si frunze disponibile, ar trebui atasata o lista cu denumirile varietatilor din care vor fi luate frunzele. Cred ca ar fi bine sa se precizeze de la inceput ca premiile nu corespund cu violeta votata.
Exact cum a zis si Madalina, ar trebui fixata o ora. Astfel, tombola este accesibila tuturor vizitatorilor. Au fost persoane care ar fi vrut sa participe la tombola, dar nu mai aveau cum sa revina la 17:00 sau in alta zi.
In al doilea rand, Machu Pichu, bine ai venit printre iubitorii de gesneriaceae :-*
Ma bucur ca am vazut oameni interesati, la expozitie!! au pus tot felu' de intrebari legate de cresterea violetelor si le-am raspuns, dar trebuie doar sa indraznesti sa intrebi! la sfarsitul workshop-ului am specificat ca astept intrebari legate de cresterea Gloxiniilor, dar spre surprinderea mea, doar o fetita a venit  sa imi puna intrebari.

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Primele doua le consideram rezolvate. :)
Biletul, sunt de acord, nu trebuie sa existe.

Cu standul de vanzare - va las sa cercetati, ca noi, mai vechii, ne-am ars creierii la un moment dat. :)

La tombola, eu sustin in continuare si ideea mea, sa extragem din ora in ora. Si atunci ala care a intreat acum, pana mai viziteaza salile, mai voteaza violeta preferata, mai citeste fisele informative - trece ora si participa la tombola.

Facebook Comments