Author Topic: Observatii si idei de luat in calcul pentru viitoarele expozitii  (Read 10630 times)

Offline georgy

• Hero Member
Simona, nu cred ca ar trebui sa facem cu randul si iti spun si de ce ;D forumistii vin la ore diferite si stau in functie de timpul liber pe care il au. Gasca se strange afara, dar tu nu poti sa te duci pentru ca intr-un anumit interval esti " de serviciu". Cum a fost acum, expozitia de fluturi. La 12:30 le dadea drumu' si poate ca doreai sa-i vezi. Oricum, ne-am tot invartit prin cele 3 sali cel putin pentru supravegherea plantelor.

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Georgy, pai ne angajam, facem grafic si ne angajam sa respectam. Il facem din timp - fiecare cum are timpul liber si umplem tot orarul. Cel putin incercam. Mai ales daca avem si mai multi voluntari. Daca publicul cere - hai sa incercam sa facem. ;)

Offline popicu

• Hero Member
Da, si eu zic ca putem face programul de stat in sala din timp, in functie de cum poate fiecare sa stea. Tocmai asta e ideea sa ramana cineva in sala: cand toti forumistii ies afara ca sa mangaie puiul de gaina, trebuie sa ramana si cineva cu vizitatorii inauntru, nu?  :)

Buna ideea lui Georgy de a expune premiile. De retinut si bifat.

asta cu standul trebuie s-o mai vorbim si pe vorbe  :) Cand ne-om intalni, la una din aia scurta  :)

Offline georgy

• Hero Member
Iar in legatura cu standul, da este dezamagitor sa le vezi si sa pleci cu mana goala si aici ma refer la persoanele care nu au acces la internet.
Si eu am fost la o expozitie de flori, anul trecut, chiar daca stiam ca nu pot sa le cumpar, am fost sa le admir. Una este sa le vezi in realitate si alta in poze! mai ales ca acolo am putut sa cer pareri despre anumite varietati. Si ei aveau biletele cu numele site-ului.

Offline popicu

• Hero Member
Amintiti-va doar cati vizitatori au inceput sa intrebe inca din prima zi daca pot cumpara. Macar le raspundem ca plantele mari se dau doar in ultima zi (si aici fiecare hotaraste daca o vinde sau nu), dar ca pui din varietatile expuse pot gasi la stand.

Offline Machu Pichu

• Newbie
  • *
Mi se pare super buna idea Valkiriei cu tombola din ora in ora  pentru ca vizitatorii sunt motivati sa stea in expozitie macar o ora (sau in imprejurimi), deci vor intra macar de 2 ori in expozitie.

Se poate face cu randul apropo de persoanele care sa intampine vizitatorii (Popicu si Valkiria au surprins ideea asta foarte bine). La Tel Aviv erau inclusiv 2 ghizi, iar cand intrai te intrebau daca vrei sa faci un tur explicativ al expozitiei si daca vroiai, asteptai 5 - 10 minute pana se forma un grupulet si iti prezentau ei expozitia. Bine, nu e cazul aici, deja se merge cu gandul prea departe (in Israel expozitia era intr-un spatiu cam cat sala polivalenta, deci aveau ce tur sa iti faca mai ales ca era o sectiune destul de mare cu plante rare).

Ideea cu premiile expuse langa urna cu biletele pt tombola mi se pare de asemenea foarte buna pentru ca te stimuleaza ca vizitator.

Biletul la intrare.....nu stiu ce sa zic, eu cand l-am mentionat am vrut doar sa subliniez ca la fluturi plateai si nu vedeai nimic pe cand la voi vedeai niste chestii foarte misto fara costuri suplimentare - deci o bila alba pentru voi.

Cu standul de vanzare ma interesez si o sa vad exact ce presupune.

Si nu in ultimul rand, multumesc pentru mesajele de bun venit! :)

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Biletul la intrare.....nu stiu ce sa zic, eu cand l-am mentionat am vrut doar sa subliniez ca la fluturi plateai si nu vedeai nimic pe cand la voi vedeai niste chestii foarte misto fara costuri suplimentare - deci o bila alba pentru voi.

Noi discutasem mai devreme despre bilet la intrare. Au mai propus unii vizitatori, de aceea am reluat aici discutia, nu in legatura cu tine. :)
Nu vom avea bilet la intrare.

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
salile n-au ramas singure niciodata.
o idee ar fi ca la intrare sa stea cineva si sa dea cate o foaie cu informatii si sa spuna ca pt orice intrebare vizitatorii se pot adresa persoanelor cu ecuson.
sunt persoane care vor sa fie lasate in pace sa-si bucure ochii cu ceea ce se expune si pe care le poti enerva daca stai pe langa ele si iti arati solicitudinea. refuz sa cred ca a venit cineva sa intrebe ceva si vreuna dintre noi i-a intors spatele.

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
Eu urasc sa fiu agatata de la intrare oriunde intru. Imi place sa fiu lasata in pace si sa initiez eu contactul, daca am chef. Asta e o chestie a0plicata si in magazinele care nu urmaresc profit cu japca neaparat, ci ca clientii sa mai revina, nu sa cumpere odata si apoi sa fuga speriati de agresivitatea vantaoarelor. Ca o analogie, asa. Ideea e sa fii o prezenta discreta, dar ferma si sa te faci vazut fara sa sufli in ceafa omului. Plus ca sincer, e criminala asta cu programul. E o caldura infernala acolo in casuta, aer rarefiat mai ales cand e val de vizitatori si sa stai acolo 2 ore in cap e crima. Mai o buda, mai o tigara, mai o socializare, come on, nu-i sala de examen!

Offline madalina

• Hero Member
mai un pui de mangaiat  ;D
btw, eu n-am pus mana pe pui. mi-era frica sa nu ma bata doamna geta  :P

Offline Marmoset

• Hero Member
  • Never argue with idiots!
Mai, e bine ca-s idei multe, ca pana la viitoarea expozitie avem timp sa le triem, sa le implementam si...sa trasam sarcini!  :D E o vorba care zice ca, atunci cand intri in birou la shef cu propuneri, iesi cu sarcini! Noroc ca nu se aplica ierarhia asta aici!
Eu, ca de obicei, o sa fiu directa si-o sa spun exact cum vad lucrurile din punctul meu de vedere. Au zis-o si Madalina si Oana adineauri, o zic si eu acum: intr-un magazin cand intru, daca-s asaltata de vanzatoare care ma intreaba cu ce vreau sa ma ajute, devin iritata, ies de-acolo si a doua oara, clar, nu mai intru! Vreau sa fiu lasata in plata Domnului, sa ma uit la ce vreau, sa aleg ce-mi place si, daca am nevoie de ajutor, atunci abordez eu personalul de-acolo. Deci faza cu ghidul pe mine, una, nu m-ar incanta deloc.
Alta chestie e cu statul cate 2 ore la dispozitia vizitatorilor. Eu n-am sa pot face niciodata asa ceva, pentru ca la expozitie imi vin si prieteni sau cunoscuti care stiu de eveniment, iar cu unii dintre ei n-am mai reusit sa ma vad de ani de zile! Si e normal sa stau putin si cu ei de vorba si sa le acord atentie, fie si numai pentru simplul fapt ca au raspuns cu prezenta la o chestie care, probabil, pentru ei nu inseamna mare lucru, dar imi respecta pasiunea si admira rezultatele ei. Ori, daca au ghinionul sa pice taman cand sunt eu "de serviciu", ar trebui fie sa-mi pasez sarcina, fie sa le spun ca-s ocupata. Cert este ca sunt prezenta acolo de la prima ora pana cu mult dupa ora inchiderii, in fiecare zi a expozitiei, iar daca parasesc incinta, o fac doar ca sa fumez cate-o tigara acolo, in fata casutei, la maxim 5 metri distanta de intrare. Am ecuson si multa lume m-a abordat, fie afara, fie inauntru, pentru diverse chestii, si-am dat explicatiile de rigoare cat se poate de amabil si politicos. In plus, expozitia nu-i ceva impus, iar ca sa-mi faca cineva program nu accept! Deci pe mine nu contati la faza asta, daca aveti de gand sa puneti in aplicare foi de pontaj!
Chestia cu semnalul la telefon si la internet e deja rasuflata. Daca nu se imbunatatesc chestii care nu depind de noi pana la expozitia viitoare, degeaba ne caram cu laptopuri si cu aparate foto de 100 megapixeli, ca tot nu facem nicio sfaraiala! Dar, Doamne ajuta, merita incercat, poate se reuseste data viitoare!
Faza cu vanzarea de plante e iarasi delicata, dar despre asta prefer sa nu-mi dau cu presupusul pentru ca eu nu vand si nu tund niciodata din plante. Chestia cu biletul la intrare ma bucur ca a picat, pentru ca, in afara de detaliile extrem de importante pe care le-a subliniat Madalina, taxa asta ar mai fi si ca un fel de filtru pentru vizitatori. Cine a platit intrarea in Gradina nu se asteapta sa mai plateasca si alte taxe suplimentare. Si mi se pare de bun simt sa nu fie biletul asta! In plus, cine se angajeaza sa stea la tejghea sa rupa bilete si sa dea rest, sa-si asume integral raspunderea pentru asta?
Tombola si premiile vad ca s-au dezbatut constructiv si mi se par foarte bune noile idei pe care le-ati avut.
Mai revin cu alte amanunte, de-o fi cazul.

Offline Marmoset

• Hero Member
A, trebuie sa mai zic ceva: cel mai important lucru, dar cel mai important, repet, pentru reusita unei astfel de expozitii, e ca plantele sa fie inflorite la potential maxim si sa arate impecabil! Asa a fost de fiecare data si asta-i singurul "secret" pentru care si expozitia asta, a 5-a la numar, a fost o reala reusita! Plantele sunt cele care atrag privirile si starnesc admiratia vizitatorilor! Restul, sunt detalii si amanunte! Trebuie tinut cont de ele, nu zic nu, insa hai sa nu elaboram o strategie mai complicata ca cea a unui razboi si sa nu ne pierdem aiurea in amanunte de tot felul!

Offline Marmoset

• Hero Member
Tot stau si ma gandesc la terrarium-ul acela de care zicea Machu Pichu ca l-a zarit pe jos! Eu am avut 14, si toate au stat expuse pe mese, cilindrul Valkiriei a fost tot acolo expus, Stefana a venit cu cel de-acasa ca sa ne arate evolutia lui intr-o plasa si-a si plecat cu el inapoi tot in ziua aceea, iar terrarium-ul incropit la workshop l-a dus simi acasa in seara zilei cand a fost facut, daca nu ma insel! Asadar, nu-mi vine in minte despre ce terrarium ar putea fi vorba!  :confused:
« Last Edit: May 23, 2013, 18:21 by Marmoset »

Offline simi

• Hero Member
Marmo asta stiu eu sa-ti raspund: era al Stefanei care venise sa-ti arate cum a evoluat, nu sa-l expuna. Insa noi am luat-o repede "pe sus" si am schimbat datele problemei... trebuia sa ne pregatim sa tinem workshop-ul si tu ne dadeai indicatiile...  :-[
Eu tocmai ajunsesem gafaind  :crazy: cu cutiile si nu apucasem sa le pun in ordine, doar ce-am apucat sa le strecor, cumva... se pare ca nu prea bine. promit ca data viitoare sa fiu mai atenta (asa cum ati facut voi, pregatire din timp) Mea culpa  :-[

Offline madalina

• Hero Member
bravo watson! ai lamurit-o si pe asta si doarme marmo linistita la noapte :app:
apropo de pietricele pt terrarium pot spune ca pietrele pe care i le-ai dat copilului imi zanganeau in poseta acum doua zile pe la piata romana  :crazy:

Facebook Comments