Poll

Ce denumire a expozitiei ati prefera?

Toamna aceasta se poarta violet. African violet! - amenajam sala de toamna ghinde, nuci, frunze cu nuante de violet
9 (47.4%)
Iarna aceasta se poarta violet. African violet! - amenajam sala cu globuri, conuri, fulgi in nuante de violet
3 (15.8%)
Sezonul acesta se poarta violet. African violet! - amenajam sala de toamna ghinde, nuci, frunze cu nuante de violet
3 (15.8%)
Sezonul acesta se poarta violet. African violet! - amenajam sala cu globuri, conuri, fulgi in nuante de violet
4 (21.1%)

Total Members Voted: 19

Voting closed: September 15, 2013, 15:44

Author Topic: Pregatiri pentru expozitia din noiembrie 2013  (Read 17251 times)

Offline sini

• Hero Member
  • [I
Re: Pregatiri pentru expozitia din noiembrie 2013
« Reply #15 on: September 11, 2013, 19:56 »
  • Publish
  • Felicitari Georgy!

Offline Oana

• Hero Member
    • Cea mai unica mica cu caciula mare
      • bitchingthatmovie
    « Reply #16 on: September 11, 2013, 22:34 »
  • Publish
  • te oftici?
    sa nu uitam ca jumatate din denumirea din primavara a fost tot de la mine, da?  :bis:
    daca mergem si pe tema de halloween putem sa agatam lilieci funny pe peretisau etichetele sa aiba in colt poze cu dovleci sculptati
    Da, ma oftic si-mi bag unghia-n gat ca nagatzu'  :tomato2:
    Da' te las pe tine acuma sa aduni laurii, fiiiieeeeeee  :air_kiss:

Offline madalina

• Hero Member
    • una dintre cele mai unice ;)
    « Reply #17 on: September 11, 2013, 22:47 »
  • Publish
  • multumesc, prietena mea! daca vrei iti dau si tie o crenguta  :-*

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #18 on: September 11, 2013, 23:01 »
  • Publish
  • Multumesc, mi-am luat singurica de pe-acum!  :air_kiss:

Offline georgy

• Hero Member
    « Reply #19 on: September 12, 2013, 05:49 »
  • Publish
  • Multumesc ;D

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #20 on: September 12, 2013, 10:18 »
  • Publish
  • Sarbatori de noiembrie: data de 8 (cu o saptamana inainte) Sf Arhangheli Mihail si Gavril,
    iar pe 14 noiembrie este Sf Filip despre care se spune, printre altele, ca l-a insotit pe Sf. Ap. Andrei in Schitya, Dobrogea de astazi, deci Sf. Ap. Filip poate fi asezat langa Sf. Ap. Andrei ca misionari pe pamant romanesc si, de aceea, pentru noi romanii ziua aceasta este tot asa de importanta ca si aceea dedicata Sf. Ap. Andrei.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #21 on: September 12, 2013, 12:05 »
  • Publish

• Am intrat la Horticultura! usor, usor visele devin realitate :dan:
    Felicitari, Georgy !

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #22 on: September 12, 2013, 14:51 »
  • Publish
  • Simi, nu-mi imaginez ce s-ar putea face pentru a amenaja sala in spiritul sarbatorilor astea de sfiniti - Filip si altii.
    La sf. Andrei anul trecut era alta treaba - era cu traditii stravechi ale neamului si obiceiuri nationale.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #23 on: September 12, 2013, 15:10 »
  • Publish
  • Tot violetul ramane de baza? ...Gabriel este reprezentat cu crinul in mana (nu cu violeta  :-\) semnul vestii celei bune ...nici eu nu am gasit prea multe informatii, doar acestea din site-uri ortodoxe

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #24 on: September 12, 2013, 18:57 »
  • Publish
  • Nu stiu cat e de politically correct... de fapt... nush cum sa ma exprim. Nu stiu daca merita sa marsam pe sarbatorile noastre religioase. Zic si eu.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #25 on: September 12, 2013, 19:28 »
  • Publish
  • Te-ai exprimat cat se poate de corect. Eu insa nu stiam multe din elementele prezentate anul trecut legate de Sf. Andrei...ca sa nu-ti mai spun ce incantatoare erau papuselele facute de Georgy, care au dat un farmec aparte salii de expo.
    Eu nu sunt o bisericoasa, dar daca intreb uneori apar informatii pe care nu le-as fi stiut altfel.
    In plus, majoritatea sarbatorilor "importate" le aveam si noi, dar sub alte denumiri, asa incat nu vad pentru ce sa nu ma interesez si de vechile noastre sarbatori. Asta a fost incercarea mea (poate mai stie cineva ceva :-\)....dar PLEASE nu ma puneti sa scobesc la bostani  :P

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #26 on: September 12, 2013, 19:38 »
  • Publish
  • Bine, sa nu crezi nici ca militez pt Halloween, mi se pare cliseu. Desi dovlecii scobiti (nu neaparat in forme d-alea de groaza) sau intregi sunt frumosi prin aspectul lor si dau o atmosfera de toamna incaperii. Cum am tot cautat pt nunta mea diverse chestii de decorat sala care pot fi facute acasa, am salvat niste poze f dragute cu niste idei si mai dragute. In mare, dovleci cu codita (musai sa aiba codita netaiata :P ), iarba d-aia de grau incoltit si ceva flori uscate din piata. Cand trec la calculatorul meu, o sa le postez. Mie imi plac mult decoratiunile de toamna  ;)

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #27 on: September 12, 2013, 21:42 »
  • Publish
  • Iete dovleaca si alte faze ieftine, gen grau incoltit si frunze uscate de pe jos  :smiles45: . Si mai aveam una cu un dovleac intr-o tava dar n-o gasesc acum. Mai caut.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #28 on: September 13, 2013, 10:09 »
  • Publish
  •  :woot_jump:  :10: ce frumoase suuuunt!  :dance:

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #29 on: September 13, 2013, 13:29 »
  • Publish
  • Vreau sa va reamintesc. La expozitia de anul trecut din noiembrie in salile invecinate cu sala principala erau expuse compozitii de frunze colorate si flori de toamna gen crizanteme, dovleci de toate marimile si culorile. Pe pereti erau peste tot tablouri create din seminte, fructe si frunze uscate.
    Eu zic ca o sa ne repetam foarte mult - si nu am in vedere ca o sa ne repetam cu ce a fost anul trecut, ci cu ceea ce va fi si in acest an. Sunt sigura ca vom gasi salile pline de aranjamente de toamna. Ca doar cu asta o sa se ocupe si colaboratorii de acolo - cu expozitii cu tematica de toamna.
    Nu zic ca nu-i frumos. Chiar ador toate nuantele astea de la galben pana la ruginiu si ciocolatiu. Dar n-o sa venim cu nimic nou.
    Iar bostanii o sa trebuiasca sa ii cumparam, nu cred ca ii are cineva pe acasa. :(

Sau poate aducem totusi ceva cu totul nou, in aceiasi tematica tomnala. Dar ce?

Am gasit si eu cateva poze pe net care ne-ar putea inspira pentru ceva nou - ceva altceva.

Noutatea o vad in paharele alea de sticla umplute cu ghinzi. Putem sa folosim si conuri, nuci, alune, spice de grau.
    Si inca una - cu paharele mici cu lumanari si cate o chestie tomnala in ele (o frunza, o ghinda) - da o senzatie de confort si liniste.

Pe astea i le-as face lu nepot-mio in camera. Eventual sa lucram impreuna la aceasta lucrare. :)

« Last Edit: September 13, 2013, 13:32 by Valkiria »

Facebook Comments