Author Topic: Pregatiri de expozitie Mai 2014  (Read 28216 times)

Online olivia

• Hero Member
Re: Pregatiri de expozitie Mai 2014
« Reply #15 on: November 27, 2013, 21:30 »
  • Publish
  • Cum Oana s-a gandit la tari, eu am mai de mult timp o idee asemanatoare: pe hibridizori. Intr-un loc Sorano, in altul Repkina si tot asa. Cu date despre ei alaturat. Mereu mi-am dorit sa am o idee mai de ansamblu despre varietatile fiecaruia. Dar nu din poze, sa le vad real. 

Offline Oana

• Hero Member
    • Cea mai unica mica cu caciula mare
      • bitchingthatmovie
    « Reply #16 on: November 27, 2013, 21:35 »
  • Publish
  • Ah, si sloganul sa fie ceva de genul "Cate tari incap intr-o gradina?", ca in bancu' ala cu cati elefanti incap intr-o masina  :D

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #17 on: November 27, 2013, 22:27 »
  • Publish
  • Hai ca detaliez.

Suntem vreo 10 participanti, care vin in zile diferite (ar fi fost bine sa se poata veni cu toate plantele o data, aranjezi o data mesele si gata. dar in realitate, nu prea este posibil, caci fiecare se rupe cum poate de la cele cotidiene). Dupa ce ne aranjam plantele in prima zi, pe tari, sa zicem - a doua zi si a treia zi vin forte proaspete si trebuie rearanjate plantele pe mese. Bine, si pana acum a fost la fel, pana aici nicio diferenta. Doar ca acum un participant ar trebui sa isi imprastie rozetele in toata sala, si sa le stranga cand pleaca mai devreme, iar imprastiate prin sala. Pe tari, ar iesi la 3-4 gramezi. Pe selectioneri ar iesi la mult mai multe movile imprastiate. :)

Plus, mai tradez aici o bucatica de neseriozitate mica-mica :), (fara suparari) unii expozanti isi pregatesc etichetele pe ultima suta de metri si nu mai au timp sa caute sa completeze etichetele cu toate informatiile, adica hibridizatorii; altii le completeaza cu pixul in sala (normal ca nu avem net acolo si nici timp ca sa verificam cine le sunt parintii. De aceea, o sa avem un piculet de incurcatura. Ori o sa le intuim pe loc, ori o sa le verificam peste noapte si le punem la locurile lor a doua zi. Oricum, nu e o problema de nerezolvat. Sunt detalii minore, care pot fi trecute cu vederea, pentru ca stiu ca toata lumea face eforturi si jertfeste din timpul personal.

Iar fisele despre tari sau despre hibridizatori le pregatim din timp. Impartim munca. :)

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #18 on: November 27, 2013, 22:32 »
  • Publish
  • Gata, acum e clar. Am priceput.  ;) Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, din pacate.  :)
    Atunci renuntam la aranjatul pe gramezi cu tari. Pastram aranjamentul care va e voua cel mai ok, ca si pana acum. Asta nu inseamna ca nu putem pune printre rozete chestii traditionale. Sau, cum a sugerat Valkiria, putem sa celebram o tara, sa zicem, Ucraina. Si ne focusam pe una, iar la urmatoarea expozitie, pe alta. Idei? Sugestii? Vot? Democratie?  :D

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
    « Reply #19 on: November 27, 2013, 22:39 »
  • Publish
  • Mie asa mi se pare cel mai realizabil. Adica scoatem in evidenta o tara - daca-i Ucraina, avem 2 hibridizatori. Pregatim info despre ei, despre tara, chestii.
    Facem accent pe rozetele acelor hibridizatori, le plasam mai central. Si la anul avem iar alta tara...avem pe cativa ani de treaba. :)

Sunt deschisa insa si ideii de mai sus. Doar ca mai avem de lucrat la realizare. Plus toata lumea tre sa depuna eforturi cu etichetele, cu aranjatul pe mese. Operativ. Daca avem membri in sala sa le miscam-rearanjam repede pe masa - se poate realiza si asta!

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #20 on: November 27, 2013, 23:12 »
  • Publish
  • Bun. Si atunci, in functie de ce tematica ramane, ne gandim si la un slogan. Ce-i specific Ucrainei?

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #21 on: November 27, 2013, 23:14 »
  • Publish
  • Șahtior Donețk  ;D

Offline Alienor

• Hero Member
    « Reply #22 on: November 27, 2013, 23:20 »
  • Publish
  • Cernobîl   :D Scuze, nu dati cu  :tomato2: dar nu m-am putut abtine. Deh, m-a marcat si pe mine ceva in copilarie  ;D

Offline Oana

• Hero Member
      • bitchingthatmovie
    « Reply #23 on: November 27, 2013, 23:21 »
  • Publish
  • Si eu m-am gandit la asta  ;D

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
    « Reply #24 on: November 27, 2013, 23:26 »
  • Publish
  • Parca tre sa intre in UE in perioada urmatoare, cu urmatorul val. Nu stiu cat este de realista asta.

Mai ziceti, mai ziceti!

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
    « Reply #25 on: November 29, 2013, 10:44 »
  • Publish
  • Tocmai ce a refuzat Ucraina semnarea acordului cu UE. :))

Mie imi mai vine in cap cand zic Ucraina, asa ceva:

Coronitele astea caracteristice costumelor nationale, cu fasii, benzi

Si mai au niste feluri de mancare caracteristice si foarte bune:

Varenyky stuffed with meat, served with fried onions and sour cream.
    Din astea avem si noi in Moldova si se numesc coltunasi, doar ca la noi sunt mai des umpluti cu branza, sau cartofi, sau visine.

Ukrainian borsch with smetana, pampushkas and shkvarkas.
    Un fel de ciorba cu sfecla rosie, se mananca cu smantana, cu painicile acelea cu usturoi si jumari.

Mai exista din mancare, foarte popular - Chicken Kiev (cotleta po kievski)
    Chicken Kiev (Ukrainian: Котлета по-київськи, kotleta po-kyivsky, Russian: Котлета по-киевски, kotleta po-kiyevski) is a popular breaded cutlet dish of boneless chicken breast pounded and rolled around cold garlic butter with herbs, then breaded and either fried or baked.

Si un brand de tort, renumit peste tot, si care mie imi place in mod deosebit - Tort Kiev (tort kievskii)
    The cake has two airy layers of meringue with hazelnuts, chocolate glaze, and a buttercream-like filling.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #26 on: November 29, 2013, 13:27 »
  • Publish
  • Sunt si eu pentru datele sugerate de Valkiria.
    In legatura cu organizarea; imprastierea plantelor pe diferite mese si incaperi rezulta mai mult ca sigur niste plante pe care o sa le uit. Multumesc tuturor celor care m-au ajutat in recuperarea lor dupa ultimele expozitii  :bowtie:

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #27 on: November 29, 2013, 15:34 »
  • Publish
  •  :blush2: eu am uitat ca am adus-o pe pitica de P. sericea si n-am udat-o si ma tem ca am cam pierdut-o  :( (alt inconvenient al imprastierii plantelor prin sala)

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
    « Reply #28 on: November 29, 2013, 15:42 »
  • Publish
  • Ale mele sunt imprastiate peste tot, dar nu uit niciodata nimic.  ;D ;D
    Ba mai mult, aduc tot ce ramane si nu e al meu. :) Le gasim la mine dupa aia.

Offline madalina

• Hero Member
    • una dintre cele mai unice ;)
    « Reply #29 on: November 29, 2013, 15:49 »
  • Publish
  • tu care ramai ultima si ramai si la curatenie ar fi chiar culmea sa uiti ceva  ;D
    in toamna asta stiu ca am fost cam poarca si n-am ajuns nici la aranjat si n-am ramas nici la curatenie, da' promit ca ma spal de pacate pe viitor  :blush2:

Facebook Comments