Author Topic: campanula  (Read 7358 times)

Offline vernil

• Sr. Member
Re: campanula
« Reply #45 on: July 19, 2014, 23:05 »
  • Publish
  • Splendide exemplare ai, Doina1 Sper sa o vad si eu pe a mea la fel de bogata ca ale tale sau ale mamei tale. Cam cat timp a durat pana a ajuns asa ?

Eu am reusit sa o recuperez pe aceasta albastrica, dupa ce de doua ori era sa o pierd .

http://vernil.sunphoto.ro/iulie_2014

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #46 on: July 20, 2014, 08:27 »
  • Publish
  • Multumesc, fetelor  :air_kiss:
    Vernil, mama are 3 campanulele, ca si mine dar cele albe inca nu au inflorit la ea. Fiind in aer liber sunt putin intarziate fata de ale mele si se dezvolta alt fel dar infloresc la fel de bogat.
    In pozele anterioare cea lila este a mamei. Cea lila a mea mai scoate cate o floare doua dar inflorirea bogata s-a dus de mult.
    Cea mai veche campanula a mea este din octombrie 2008. Am primit un firicel de la Myrela. Nu am fost impresionata de planta dar a vrut sa faca radacini si ma fermecat cand a inflorit. Avum cativa ani am facut un schimb cu Pene, eu i-am dat alba si ea mi-a dat lila. Iar cea alba am cumparat-o in 2011 de la Lidl. Am avut-o si pe asta http://doinisor.sunphoto.ro/Campanula/42403672 dar am reusit sa o omor anul trecut cu prea multa apa.
    Campanula ta nu este de gradina ? Face seminte ?

Offline vernil

• Sr. Member
    « Reply #47 on: July 20, 2014, 15:11 »
  • Publish
  • Daca ajunge asa frumoasa si este atat de florifera, sunt in stare sa o astept oricat de mult. Stiu ca am cumparat campanula din Trias', cand eram la lucru, dar abia acum a inflorit prima data, dupa ce am reusit sa o recuperez. Daca face seminte, iti dau cu siguranta. Mi-ar face placere sa vad un ghiveci cu flori albe si albastre. Cand trec prin Ungaria, caut sa vad daca gasesc rosie sau alta culoare diferita de ce avem.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #48 on: July 20, 2014, 16:24 »
  • Publish
  • Nu stiu daca merg puse impreuna in ghiveci si chiar daca ar merge au perioade diferite de inflorire.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #49 on: August 03, 2016, 15:43 »
  • Publish
  • Am primit una mititica cu floricele albe  :woot_jump:

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #50 on: August 13, 2016, 18:29 »
  • Publish
  • Sa creasca mare si infloricioasa !

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #51 on: August 13, 2016, 22:04 »
  • Publish
  •  :bowtie: asa sa fie ca tare drag mi-e de ea cat de ginfas arata!

Facebook Comments