Author Topic: Gloxinella lindeniana  (Read 10902 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Re: Gloxinella lindeniana
« Reply #30 on: January 18, 2013, 14:04 »
  • Publish
  • Multumim pentru articol, Michaela!

Uite aici scrie ca miroase asa:

David Turley describes the scent as minty, but to me it has a distinct rose scent, sweet but with a slight undertone of decay, like a flower that’s past its prime.
    Un pic de "descompunere" simt si eu in mirosul ei.

In articolul postat de mine pe prima pagina, este mentionat ca miroase a miere (acum am recitit si am observat treaba asta).

Deci, mie a miere un pic intepator imi miroase!
    A mirosit si nepotelul meu, a ramas cu ochii larg deschisi. :))

Foarte bun articolul asta, zice si despre alte cateva Gesneriaceae mirositoare. L-am gasit si pe Nematanthus 'Santa Teresa', pe care il detin si sper sa infloreasca cat mai repede.
    « Last Edit: January 18, 2013, 14:14 by Valkiria »

Offline Michaela

• Jr. Member
    • **
    • Colectionar Amaryllidaceae
    « Reply #31 on: January 18, 2013, 14:15 »
  • Publish
  •  :D
    Pai de-aia l-am postat... ;)  ;)

----------------------------------------------------------
    In ce priveste pervazul lindenianei mele,da, pe sud este, nu am nimic obstacol in fata ferestrelor. Cand este soare afara , chiar trag jaluzelele, caci se ard acolo. Spre exemplu violetele la mine s-au parlit la frunzite pe acele pervaze... :(

Casa mea e un dreptunghi, asa ca am ferestre pe toate laturile, o pot muta in alta parte,  ;)

-Cu kohleria se inrudeste, chiar a fost si ea redenumita kohleria lindeniana, insa eu vreau sa incerc cu sinningia... ;D, dar ea pitica... in loc sa faca floare, a facut rizomei aerieni... E mai dificila incrucisarea intergenetica, insa au mai fost reusite nu, achi cu smithiantha, eucodonia cu smithiantha, ce-i drept ambele specii sunt rizomatoase... dar... de ce nu?!?! ;)
    Nu ai nici o sinningia inflorita? sau kohleria? sa incerci pe amandoua... ;)

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #32 on: January 18, 2013, 14:28 »
  • Publish
  • Kohleria am vreo 3 inflorite acum, incerc cu ele.
    Sinningii acum nu am, dar poate infloreste ceva intre timp. Am doar o Sinningia speciosa (Florist Gloxinia) inflorita, cu asta sigur nu iese nimic.

Vad in articol ca au fost obtinute niste "interspecifice" - intre Gloxinia perennis (care ar trebui sa fie foarte inrudita cu Gloxinella lindeniana) si Koellikeria (din care se pot obtine "intergenerice" cu Kohleria, rezultand xKoellikohleria rosa si xKoellikoleria 'Goblin'), rezultand xGlokeria 'Dragonspot'.

Koellikeria erinoides has entered into intergeneric hybrids with Kohleria to produce xKoellikohleria rosea and xKoellikohleria ‘Goblin’. Neither of these is known to be fragrant. However, a cross with Gloxinia perennis by Jim Roberts has produced a fragrant intergeneric hybrid: xGlokeria ‘Dragonsong’ is reported by David and Colleen Turley to have a spicy scent unlike that of either parent.

Deci, mi se pare Kohleria cea mai apropiata de incrucisat. ;) Dar nu stiu daca sunt bune de parinti Kohleriile, am inteles ca multe nu mai au organe de reproducere dezvoltate.
    « Last Edit: January 18, 2013, 14:30 by Valkiria »

Offline Michaela

• Jr. Member
    • **
    « Reply #33 on: January 18, 2013, 14:51 »
  • Publish
  • Oooo, ba da, tu incearca. ;)
     Am vazut niste hibrizi taiwanezi... wow!! cu flori mari frunze si dezv compacta... peducul bine alungit... aratau tare bine.... :) ;)
    De-alfel, ce pierzi  ;)

Gloxinia perenis, are rizom si ea...de-asta a functionat bine incrucisarea; are o dezvoltare destul de inalta sa zic asa.... peste 35 cm.  Nu m-a interesat achizitionarea ei, caci eu vreau plantute mici ;) prefer sinningiutele :)

----------------------------------
    Pt Nematanthus 'Santa Teresa' trece-ma pe listuta.... ;) sunt interesata si eu ;D
    « Last Edit: January 18, 2013, 14:57 by Michaela »

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #34 on: January 18, 2013, 15:19 »
  • Publish
  • Hibrizi taiwanezi de Kohlerii ai vazut? Dar nu zic si ce au incrucisat, asa-i?

Eu loc nu prea am, da de incrucisat - le mozolesc eu diseara. Nu am gasit inca o solutie destul de buna pentru insemnare, ca sa nu rup intamplator florile ofilite.
    Tu ce folosesti? Cum le insemni, ce le legi?

Am si acum niste seminte obtinute dintr-o incrucisare a Sinningiei conspicua (care este cu miros) cu un hibrid de mini-sinningie si nicidecum nu ajung sa le seman.

Cu Nematanthus 'Santa Teresa' te tin minte, scrie si tu pe lista acolo, sa-mi amintesti cand ne vedem.

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #35 on: January 18, 2013, 16:12 »
  • Publish
  • Si eu am primit o bucatica din Lindeniana de la Diana  :cap:

Si da, si mie imi miroase bucatica aia, inca nu definesc bine a ce.. e usor tipator mirosul si dulceag

daca stiam ca radacinutele alea aeriene sunt bune de pus in pamant, poate mai salvam ceva din Seemania Bolivian Sunset, care a facut radacinute din alea la greu asta vara  :( Acum ramane doar sa sper ca o sa iasa ceva din rizomei.

Offline Michaela

• Jr. Member
    • **
    « Reply #36 on: January 18, 2013, 17:48 »
  • Publish
  • Hibrizi taiwanezi de Kohlerii ai vazut? Dar nu zic si ce au incrucisat, asa-i?

Eu loc nu prea am, da de incrucisat - le mozolesc eu diseara. Nu am gasit inca o solutie destul de buna pentru insemnare, ca sa nu rup intamplator florile ofilite.
    Tu ce folosesti? Cum le insemni, ce le legi?

Am si acum niste seminte obtinute dintr-o incrucisare a Sinningiei conspicua (care este cu miros) cu un hibrid de mini-sinningie si nicidecum nu ajung sa le seman.

Cu Nematanthus 'Santa Teresa' te tin minte, scrie si tu pe lista acolo, sa-mi amintesti cand ne vedem.

Daaa, am vazut!! O, ce frumuseti.... si smithianthe.... de sinningii nu mai vorbesc!....si intergenetic (Diastema vexans X Gloxinopsis racemosa)dar si astea sunt ambele rizomatoase... ce vreau eu e rizom cu tubercul... acum voi vedea pe viitor... flori sa fie 8) ;)
    Insa avem hibridizator aici in Europa pe Ywonne Fors cei care iubesc kohleria trebuie sa fi aflat de ea... hibrizii ei au denumirea alfa de  Yf´s
    aici blogul ei http://www.ywwee.blogspot.ro/ , puteti vedea hibrizii  ;)
    cine e pasionat poate sa-i scrie mail , este foarte serioasa.

Diana... ce sa zic e bine sa scrii pe o panglicuta de hartie ce ai incrucisat pe capsula... eu am facut asta de cateva ori, insa l-am starnit pe al meu copil mic asa de tare cu ele... ca era sa-mi jumuleasca tot, asa ca acum nu mai stiu care cum au fost... deci va trebui sa infloreasca plantutele mele, evident nu mai stiu care a fost planta mama si care polenizatorul...  :(
    (panglicuta de hartie am taiat-o pe lungime si am obtinut un fel de " nod"-stii tu, gen cele din pepiniere  ;)

Saru`mana pt nematanthus- vroiam sa-mi iau seminte de la Mauro-dar e mai repede ajuns de la tine :) :-*
    « Last Edit: January 18, 2013, 18:21 by Michaela »

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #37 on: January 18, 2013, 19:01 »
  • Publish
  • Eu am taiat pe lungime o eticheta autocolanta am scris o cifra si am lipit-o pe tija florala. In caiet am notat 'parintii' si data cand am facut hibridizarea care corespund cifrei.
    Se vede bine in poza asta.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #38 on: January 19, 2013, 09:47 »
  • Publish
  • Asa am facut si eu cand am mai incercat - dar nu cu etichete autocolante, ci cu etichete simple (de preturi) si astea s-au dezlipit foarte repede. :(

O sa incerc sa caut etichete autocolante.
    In rest, am facut la fel - am notat niste coduri pe eticheta, iar in agenda mi-am scris data, parintii, si mi-am notat si ce caut sa obtin (ca sa nu uit intre timp ce vroiam de fapt).

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #39 on: January 19, 2013, 12:54 »
  • Publish
  • Eu am avut etichete autocolante A4 si poti sa-ti stabilesti dimensiunea dorita.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #40 on: January 21, 2013, 20:28 »
  • Publish
  • Uitati si pozele de la mine cu radacinutele in apa.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #41 on: January 22, 2013, 08:33 »
  • Publish
  • Ca o buruiana, in orice mediu. ;)

In weekend am observat pe a mea ca are burtici de seminte. :) S-a autopolenizat cred. :)
    Aseara am mai luat niste polen si am pus pe Kohlerii. Sa vedem ce poate sa iasa. Kohleriile nu aveau niciuna polen, ca sa pot face si operatiunea inversa.

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #42 on: January 22, 2013, 17:06 »
  • Publish
  • Ca o buruiana, in orice mediu. ;)

In weekend am observat pe a mea ca are burtici de seminte. :) S-a autopolenizat cred. :)
    Aseara am mai luat niste polen si am pus pe Kohlerii. Sa vedem ce poate sa iasa. Kohleriile nu aveau niciuna polen, ca sa pot face si operatiunea inversa.

Poate faci odata un filmulet cu o astfel de operatiune. trebuie sa fie foarte interesant.. cu ce iei polenul? cu betisoare de urechi?

nu rade, imi dau cu parerea doar  :)

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #43 on: March 31, 2013, 22:41 »
  • Publish
  • Niste poze cu rizomi si chestiile astea aeriene. Era plin ghiveciul cu ei.

Offline duduta190578

• Sr. Member
    « Reply #44 on: March 31, 2013, 22:57 »
  • Publish
  • Ohoo,cat a produs pufosenia. :10:

Facebook Comments