Poll

Denumirea expozitiei din 29 Noiembrie - 2 Decembrie 2012

Picatura Exotica a Sarbatorilor Nationale
9 (47.4%)
Violeta si Andrei
4 (21.1%)
Toamna imbelsugata in culori exotice
6 (31.6%)
Alta (mentionez in mesaj pe topic)
0 (0%)

Total Members Voted: 19

Voting closed: November 08, 2012, 13:53

Author Topic: Organizare, pregatiri, idei pentru expozitia toamna-iarna 2012  (Read 16860 times)

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Avem posibilitatea sa organizam expozitie in continuare la Gradina Botanica, asa ca va invit sa va expuneti ideile in privinta unei noi expozitii in toamna tarzie.
Parerea mea este sa fie intr-adevar, in toamna tarzie, pentru ca a fost o vara grea, fierbinte, cu multe pierderi si plantele sunt extenuate acum. Pentru a pregati plantele de expozitie este nevoie de 3 luni. Daca ne apucam de pregatiri la inceputul lui septembrie, acestea vor fi gata la sfarsitul lui noiembrie.
Anul trecut tin minte ca a fost o toamna blanda, si in noiembrie si decembrie au fost temperaturi de peste 15 grade. Credca ar fi ok weeend-ul 29-30 noiembrie, 1-2 decembrie.

Important sa stim din timp, cine isi doreste sa participe, macar cu cateva plante din familia Gesneriaceae. Scrieti aici, ne ajutam reciproc, cu sfaturi, pregatiri.

Asteptam alte idei si in privinta organizarii, poate este nevoie de alte informatii, teme de workshopuri, aranjarea plantelor, etc.

Offline maria0

• Hero Member
Ajut cu mare drag la organizare.
Sunt drumuri ce ne cauta demult, si-ajung la noi cand
noi suntem plecati in cautarea lor pe alte drumuri.

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
Bravo! V-ati gandit si la o tematica anume? Zic asta pt ca, daca tot va avea loc toamna, tarziu, am putea face un aranjament cu frunze uscate, ghinde, castane si faze d-astea care arata foarte bine si feng-shui, asa. Acuma nu stiu ce-om mai gasi la sfarsitul lui noiembrie pe jos, dar na.

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Daca ar ramane data cu 30  noiembrie - putem baga cu sf. Andrei - ce se face de sfantul Andrei in popor? Ramane si libera prin lege ziua, nu?
Sau cu 1 decembrie - cu ziua nationala a Romaniei, aranjamente tricolore.
Asta in caz ca si la Gradina Botanica ar fi libere pentru noi salile.

Alte propuneri de date? S-ar putea sa prindem si frig, dar eu cred ca sunt foarte slabe sansele, luand in considerare ultimii ani de timp frumos in noiembrie si decembrie.
Mai devreme ma tem ca nu reusim sa pregatim plantele.

Maria, si plante n-ai nimic inca? de aratat?

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
De Sf Andrei nu se pune usturoi in geam?  ;D

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
eu stiu ca se pune grau la incoltit

Offline maria0

• Hero Member
Diana nu am caci cum am mai spus am vut multe pierderi vara ce a mai ramas sunt cu 2-3 frunze ...:( mii atit de greu sa le vad in asa hal ...dar nu am ce sa le fac ..
Sunt drumuri ce ne cauta demult, si-ajung la noi cand
noi suntem plecati in cautarea lor pe alte drumuri.

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
Da, bai, si grau la incoltit, asa e!

Offline doina

• Hero Member
Eu nu stiu ce plante as putea sa am....
Ar trebui sa incep sa incep le transplantez dar nu stiu daca nu va incepe sa se incalzeasca iar in casa.
Acum e perfect 25-27 grade dar nu stiu cum va evolua vremea  :P

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
Cel putin pe-aici, prin vest, anunta iar incalzire pana la 37 de grade saptamna viitoare. Nu stiu ce va fi dupa, in schimb. Dar daca avem si in septembrie calduri asa, nu o sa fie in regula. Totusi ce e bine e ca noaptea si spre dimineata scade temperatura zdravan.

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Eu parca imi amintesc ca de sf. Andrei se ghiceste, ghicesc fetele cand se vor marita, cine prima, se viseaza ursitul. O sa caut mai mult despre aceasta zi in traditia romaneasca.

Credca in septembrie chiar daca va fi cald, tot n-o sa urce pan la 35 grade, plus ca nu mai tine asa mult caldura ziua. Adica, noaptea e racoare, dimineata racoare, se incalzeste doar pe la pranz, dupa care seara se racoreste. Nu e cum a fost in iulie - si noate 30 de grade. ;)
Si chiar daca se incalzeste saptamana viitoare pan la 35, doar cateva zile, n-are cum mai mult, suntem inspre toamna. O sa fie perfect, placut, caldut cat sa nu deranjeze.

Eu ma apuc de transplantat, sa vad cat reusesc, ca stau prost cu timpul, ca de obicei.

Doina, pregateste cat poti, ce va fi inflorit - aia aducem. 3-5-10 plante, nu conteaza. Doar sa fim mai multi.

Altcineva? Asteptam doritori!

Offline georgy

• Hero Member
De Sf. Andrei se pune busuioc sub perna.

Offline ioanaralu

• Jr. Member
  • **
De boboteaza se pune busuioc sub perna.
De sf Andrei se pune grau la incoltit si crenguta de mar(ca sa vezi cum iti merge anul urmator) in apa si usturoi la geam(ca sa alunge spiritele rele)
Daca isi revin plantutele mele poate particip si eu

Offline Oana

• Hero Member
    • bitchingthatmovie
Adevarul e ca ar arata bine niste boluri din-alea de sticla transparenta cu grau deja crescut frumos si aranjamente cu frunze uscate printre ghivecele de gesneriaceae. Evident, asta e teorie. Bolurile sunt destul de scumpe, cilindrii, nu mai zic.

Offline georgy

• Hero Member
Cred ca am putea sa folosim si cosulete./ sunt mult mai accesibile si mai usor de gasit. Cateva frunze, conuri, ghinde, un bostan...

Facebook Comments