Author Topic: Cultivarea leandrului, amplasare, vase de crestere  (Read 1324 times)

Offline georgy

• Hero Member
Leandrul este un arbust mediteranean cu frunze verzi, ascutite si flori parfumate. Este foarte toxic!
Lumina, umiditatea si caldura ocupa un loc important in cresterea leandrului. Calitatea florilor este data de cantitatea de apa/soare de care dispun plantele.
Pe timpul verii, leandrul se scoate pe terasa, in soare direct. Are nevoie de 5-6 ore de soare.
Leandrul nu necesita fertilizare. Se adapteaza usor in orice tip de sol.
Substratul poate fi format din: turba, pamant de gradina si un pic de nisip sau din: turba, perlit si pamant de gradina.
Pe perioada verii, udarea se face din abundenta. Pamantul nu trebuie lasat sa se usuce.
Leandrul poate fi cultivat in gradina pana cand da frigul, apoi trebuie mutat in ghiveci.
Vasele trebuie sa fie largi pentru ca balotul de radacini se dezvolta foarte repede. In mod normal, ghiveciul ar trebui schimbat in fiecare primavara, dar poate ramane in acelasi vas, daca avem grija sa reducem balotul de radacini. Aceasta operatie se face de doua ori pe an- primavara si toamna devreme. Avem nevoie de: un cutit ascutit si de substrat proaspat. Balotul de radacini se reduce pana ramane de marimea unui bol, apoi planta se muta in noul sol si se uda din abundenta.
Principalii daunatori sunt: paduchii testosi si acarienii.
« Last Edit: January 16, 2013, 11:12 by georgy »

Offline geodezia

• Jr. Member
  • **
  • imi e dor de copilarie si cu asta spun destule
Re: Cultivarea leandrului, amplasare, vase de crestere
« Reply #1 on: February 19, 2015, 08:28 »
  • Publish
  • anul trecut am achizitioant si eu ceva leandri unii au trecut iarna altii ba
    abia astetp sa vina primavara sa vad  ce o sa imi traiasca din ei buc cred m-am ferit ca acum multi ani am avut 2 si nu am stiut sa am grija de ei
    1 buc cred ca a dat coltul
    cit am fost la tg mures internata na au cam avut frig -am lasat temperatura la centrala mai mica - iar la bucatarie a fost si caloriferul inchis asa ca 1 buc nu stiu daca va rezista l-am taiat si mai tirziu asa ca
    dar restul se prezinta binisor sper sa ma bucure cu floricele anul asta

Facebook Comments