Author Topic: Inmultire  (Read 1205 times)

Offline georgy

• Hero Member
Inmultire
« on: January 16, 2013, 11:06 »
  • Publish
  • Leandrul se inmulteste prin butasi sau seminte.
    Inmultirea prin butasi se face de obicei vara. Se preleveaza lastari suficient de maturi, se lasa doar cateva frunze[5-6], se pun in apa sau se planteaza in substrat. Vasele cu apa trebuie sa stea la lumina si sa se completeze cu hartie spatiul ramas pentru a nu prinde aer. Pe perioasda verii, radacinile apar in 2-3 saptamani. Viitoarele plante se muta in vase mici. Daca lastarii sunt verzi, radacinile apar mai greu.
    Butasii proaspat taiati se pot planta direct in substrat format din turba si perlit. Si aici se folosesc tot vase mici. Dupa plantare, ghiveciul se introduce in punga pentru a se crea efectul de sera, avand grija sa o aerisim periodic si se pune la lumina.
    Daca inmultiti prin butasi, in sezonul urmator sau chiar in acelasi an, puteti vedea flori de la viitoarele plante.
    Inmultirea prin seminte este mai anevoioasa. Plantele obtinute prin seminte pot inflori dupa un an jumatate sau poate dura chiar mai mult. Este posibil ca rezultatele acestui experiment sa fie pe masura asteptarilor.
    De dragul experimentului si pentru ca am vazut ca se pot obtine plante deosebite, pe 19 aprilie 2012 am semanat doua seminte de leandru, pe un strat format numai din turba. Vasul a stat afara, neacoperit. Pamantul a fost in permanenta umed. Semintele au fost plantate orizontal, apoi au fost acoperite cu 1 cm de substrat ca sa nu le ia vantul.
    Pe 4 mai 2012 au inceput sa incolteasca. Am adaugat foarte putin pamant in jurul viitoarelor plante, dar doar dupa ce au inceput sa se ridice.
    I-am pus in ghivece individuale dupa ce a aparut si a doua pereche de frunze. Am folosit acelasi tip de substrat. Dupa o luna, aveau aproape 4 perechi de frunze.
    Observatii: I-am tinut in semiumbra. Acum sunt la repaus impreuna cu ceilalti leandrii. Se tund abia dupa ce infloresc.

Offline Valkiria

• Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    Re: Inmultire
    « Reply #1 on: January 16, 2013, 16:53 »
  • Publish
  • Ooo, foarte interesant experimentul! Sunt obtinute din polenizarea ta sau semintele s-au creat singure cu polenul de pe aceiasi planta?
    Sa ne tii la curent. :)

Offline georgy

• Hero Member
    « Reply #2 on: January 16, 2013, 16:57 »
  • Publish
  • Nu sunt din plantele mele.

Offline georgy

• Hero Member
    « Reply #3 on: June 07, 2016, 21:01 »
  • Publish
  • La 4 ani de la semanarea celor doua seminte, una dintre plante are boboci. De-abia astept sa vad ce culoare este. Pe celalalt l-am facut cadou anul trecut.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #4 on: June 10, 2016, 10:48 »
  • Publish
  • Felicitari !

Facebook Comments