Author Topic: Yucca  (Read 1214 times)

Offline georgy

• Hero Member
Yucca
« on: January 07, 2013, 06:17 »
  • Publish
  • Yucca este formata din tulpini groase, in capatul carora gasim manunchiuri de frunze lungi, ascutite, cu margini zimtate. Se adapteaza usor. Pe timpul verii, prefera un loc in aer liber si apa in cantitati mai mari. Iarna, are nevoie de repaus.
    Schimbarea pamantului se face in fiecare primavara.
    Se imulteste prin lastari sau seminte. Butasii se pun in vase cu apa.

Yucca mea are 4 ani. I-au cazut frunzele de la baza si as vrea s-o tund. In plus, a crescut cam mare. Toamna viitoare nu stiu daca o sa mai aiba loc. A mai incercat cineva? este un exemplar mare, frumos si n-as vrea s-o pierd.

Offline Valkiria

• Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    Re: Yucca
    « Reply #1 on: January 08, 2013, 13:23 »
  • Publish
  • Gerogy, a mea este si mai mare decat a ta, doar ca are frunzele si mai lungi decat la tine. Si la mine nu are loc, tot incerc sa o duc de acasa, dar se uite urat spre mine sotul cand o apuc de ghiveci. Deci, traieste inca la mine.

Yucca n-am incercat sa tund, dar am tuns cordilina - care are acelasi sistem de crestere. I-am taiat aproape de trunchi o ramura si am plantat-o alaturi. A iesit o noua ramura din trunchi, iar lastarul tuns s-a prins si el alaturi in sol.

Offline georgy

• Hero Member
    Re: Yucca
    « Reply #2 on: January 08, 2013, 14:12 »
  • Publish
  • Nici nu ma gandesc s-o dau. Mai repede as face o gaura in tavan :crazy:
    Aha. Deci, la primavara o sa ma ocup de ea.  Ma gandeam sa plantez varfurile in acelasi ghiveci ca sa fie pe mai multe nivele.

Facebook Comments