Author Topic: Clorophytum Comosum (voalul miresei/ spider plant)  (Read 3560 times)

cofeina

• Guest
 :woot_jump:

(poza nu-mi apartine)

normal si variegat.   Plantele astea cand sunt super bine ingrijite arata foarte fain, mai bine decat astea din poza.

Planta asta se prinde cel mai usor si e nepretentioasa. E destul de decorativa, nu este toxica pt animalele de companie, si am citit recent pe net ca "absoarbe" ceva toxine din aer.  Super plantutza. :D   Puneti si voi poze cu ale voastre. Eu n-am ce sa pun ca e mea e abia un pui.

later edit:
« Last Edit: March 17, 2013, 15:52 by cofeina »

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Re: Clorophytum Comosum (voalul miresei/ spider plant)
« Reply #1 on: March 18, 2013, 14:53 »
  • Publish
  • Credca este cea mai raspandita plantuta in scoli si gradinite. :)

Am avut-o si eu candva, demult tate. Acum nu mai este loc pentru ea.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #2 on: March 19, 2013, 00:50 »
  • Publish
  • Eu am inghesuit doua in acelasi ghiveci mic... da' nu m-am gandit sa le fac poza  :-[

Offline Mitza

• Hero Member
    « Reply #3 on: March 19, 2013, 13:21 »
  • Publish
  • Imi place tare mult,am avut si eu,acum nu mai detin,din pacate.Foarte frumoase!

Offline simi

• Hero Member

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #5 on: March 19, 2013, 16:30 »
  • Publish
  • dar sa mai dam cateva informatii: Origine: Africa de Sud, America.
    Pe plantele sanatoase apar tulpini lungi pe care se gasesc flori si plantute (apar foarte bine in poza pusa de Cofeina). Daca aceste plantute vin in contact cu solul vor produce radacini. Plantutele pot fi detasate de planta mama si pot forma noi plante sau pot fi pastrate pe tulpinile curgatore...
    Florile, mai puЕЈin spectaculoase, sunt albe, asemГЈnГЈtoare celor de Jasmin si delicat parfumate. Florile sunt sustinute vara de tupini subtiri; cand florile palesc, ele sunt inlocuite de cascade de plantute la varfurile tulpinilor. In situatia in care radacinile au crescut prea mult, trebuie replantata in pamant afanat.
    Se dezvolta armonios la temperaturi obisnuite, insa iarna prefera lumina directa a soarelui. Eu o ador pentru ca este una din putine plante care, fara mari ingrijiri, a trait bine-merci pe holul blocului (in dreptul usii de la balconul colectiv)... si fereastra cu expunere nordica! Este adevarat ca doamna care o ingrijeste, o iubeste tare mult, si mi-a daruit si mie un pui variegat acum un an... iar eu am "furat" un pui nevariegat (mult mai mic)... ca statea in drumul celor care treceau pe hol si-l loveau.
    Necesitati: tolereaza limite mari de temperaturi, se acomodeaza usor atat la semiumbra, cat si in plin soare. Nevoia de apa este moderata. Se dezvoltГЈ bine la umbrГЈ, necesitГЈ puЕЈinГЈ luminГЈ. Nu suportГЈ temperaturi sub 10 grade. Vara poate fi pusГЈ Г®n aer liber, Г®n ghivece suspendate sau pe un suport, fiind foarte decorativГЈ (mai ales dacГЈ are mai multe rozete de frunze Еџi mai multe "corzi" care atГ®rnГЈ cu plante tinere Еџi flori).
    Solul: se dezvoltГЈ Г®n aprope orice fel de sol. TotuЕџi este de preferat solul clasic, echilibrat (uЕџor acid, drenat, bogat Г®n substanЕЈe nutritive). RГЈdГЈcinile sunt groase Еџi concentrate la baza ghiveciului. Atunci cГ®nd ele incep sГЈ se strecoare prin gГЈurile de scurgere a apei, se replanteazГЈ Г®ntr-un ghiveci de diametru mai mare.
    Udarea: este o plantГЈ tolerantГЈ, poate fi "uitatГЈ" fГЈrГЈ apГЈ mai multe zile. Se udГЈ abundent. DacГЈ nu este udatГЈ corespunzГЈtor, vГ®rfurile frunzelor se brunificГЈ. Brunificarea se poate produce Еџi Г®n cazul unui mediu cu umiditate relativa scГЈzutГЈ. Iar in zilele calduroase se recomanda pulverizarea apei pe frunze.
    CondiЕЈii de iernare: poate ierna Г®n casГЈ, chiar Еџi Г®n locuri mai Г®ntunecate. Temperatura nu trebuie sГЈ coboare Г®nsДѓ sub 10 grade.
    Boli Еџi dГЈunГЈtori: nu este atacatГЈ de dГЈunГЈtori. Dar ale mele au fost atacate de cisenile de la un pamant prost.. :(

ГЋngrijire, particularitГЈЕЈi: este o plantГЈ excelentГЈ pentru Г®ncepГЈtori, datoritГЈ rezistenЕЈei Еџi a lipsei de pretenЕЈii.
    - Frecvent pisicile zgГ®rie frunzele acestei plante (este asemГЈnГЈtoare cu "iarba pisicii")
    - ExistГЈ riscul ca ghiveciul sГЈ se rГЈstoarne dacГЈ planta creЕџte numai Г®ntr-o direcЕЈie, urmГ®nd lumina naturalГЈ.
    - Frunzele sГ®nt fragile, mai ales la varietГЈЕЈile variegate (verde/crem)
    - PurificГЈ aerul, Г®nlГЈturГ®nd formaldehida (componentГЈ a cleiurilor, des folositГЈ in industria mobilei).
    - planta creste repede si este solida. Dupa parerea mea este una dintre acele plante care nu necesita deloc ingrasaminte.
    Specii Еџi varietГЈЕЈi: sГ®nt varietГЈЕЈi cu frunzele verzi, sau variegate (verde cu alb sau verde cu crem)
    Ch. Comosum (sin. Phalangium comosum Poir).
    Ch. C. Variegatum (sin. Antherium variegatum, Phalangium argentolineare) prezintГЈ frunzele panasate (dungate) longitudinal cu galben-crem Еџi alb.
    Clorophytum arundinaceum este o altГЈ specie din "farmacia verde" a Indiei care exercitГЈ un energic efect tonifiant afrodiziac.
    ГЋn comerГѕ existГЈ 3 varietГЈГѕi de Chlorophytum comosum des Г®ntГўlnite:
    - Chlorophytum comosum 'Picturatum' cu frunzele panasate de alb Г®n centru Еџi de verde pe margini
    - Chlorophytum comosum 'Variegatum' cu frunzele panasate de verde Г®n centru Еџi de alb pe margini
    - Chlorophytum comosum 'Vittatum' cu frunzele verzi

cofeina

• Guest
    « Reply #6 on: June 30, 2013, 18:12 »
  • Publish
  • Ok, acum ca o cresc de ceva vreme, observatiile mele:

-Ii place mult afara, in soare, insa nu arsita, evident... creste foarte foarte repede asa, cu soare direct. Asta e cel mai important aspect, cred.
    -ii place apa.  N-ai nici o sansa s-o inneci, bea tot, si creste "intr-o luna cat altii intr-un an"
    -trebuie un sol mai dens, sa retina apa. Pamantul ala greoi de padure e ideal.
    -frunzele se brunifica la varf orice le-ai face, nu poate fi evitat nicicum fenimenul asta. Dar nu-i ia din farmec plantei

Facebook Comments