Author Topic: Baby Brian (P. Tracey)  (Read 6873 times)

Offline popicu

• Hero Member
Re: Baby Brian (P. Tracey)
« Reply #15 on: January 26, 2014, 20:27 »
  • Publish
  • Transplanteaza-o asa cum este inflorita, ca doar nu-i rupi din radacini, nu-i faci nimic drastic. Afund-o un pic sa-i acoperi gatul si sa o indrepti un pic.

Diana, cum e planta asta a lui Simi... cand o afunda in ghiveci, ca sa-i ascunda un gat mai golas, trebuie sa o taie mai de jos, de la radacini? Sau ies radacini si din tulpina afundata?

Offline Valkiria

• Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #16 on: January 27, 2014, 16:03 »
  • Publish
  • Asta-i si scopul afundarii, sa faca radacini pe trunchiul golas, asta in afara de partea estetica.

In ceea ce priveste eliminarea radacinilor, este de la caz la caz. Daca este plin de radacini balotul de pamant, si vrei sa o plantezi in aceeasi marime de ghiveci, atunci trebuie sa tai partea de jos a radacinilor,proportional cu gatul de afundat.

Se poate ca radacinile sa nu fi fie la fel de multe, si atunci nu ar fi nevoie sa tai radacini.

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #17 on: January 29, 2014, 02:04 »
  • Publish
  • aha, am inteles... dar, Diana, cand e gatul prea lung, tu cum faci? Poti sa o lasi deloc fara radacini, adica s-o tai deasupra radacinilor, si sa-i plantezi doar tulpina?

Offline madalina

• Hero Member
    • una dintre cele mai unice ;)
    « Reply #18 on: January 29, 2014, 09:22 »
  • Publish
  • se taie pur si simplu gatul, lasandu-i o portiune pe care sa o infigi in pamant. punga in cap. o saptamna, doua tratat cu "indiferetnta" asa ca la frunzele puse la scos pui. gata  ;)
    practic procedeul e de intinerire drastica pt ca daca primul rand de frunze e cam batranel sau daca palmierul e stufos trebuie sa elimini din frunze. evident trebuie tinut cont si de dimensiunea rozetei noi cand alegi ghiveciul in care o pui

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #19 on: February 01, 2014, 20:05 »
  • Publish
  • Ce bine ca ma incurajati... Mie mi-a fost teama pana acum sa tai partea de jos de tot. Si am niste gaturi luuuungi....

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #20 on: February 01, 2014, 20:44 »
  • Publish
  • L-am "operat" astazi pe Mr Brian al meu (ca nu mai era chiar baby) si i s-au taiat cam toti bobocii, cateva frunze de la baza si indesat intr-un ghivecel (ca era in paharel de 80 cc) ...asa ca isi va dezvolta radacini sa nu i se rastoarne "capul" uitandu-se dupa soare  :)

Offline madalina

• Hero Member
    • una dintre cele mai unice ;)
    « Reply #21 on: February 01, 2014, 21:39 »
  • Publish
  • Ce bine ca ma incurajati... Mie mi-a fost teama pana acum sa tai partea de jos de tot. Si am niste gaturi luuuungi....
    fara teama  ;) am facut asta la multe rozete si-ti spun ca va lasa radacini mult mai repede decat o frunza, ba uneori daca scapi si un boboc se poate sa ai surpriza sa iti si infloreasca in scurt timp dupa ce ai "ghilotinat-o"  ;) totusi ca sa nu o pui in pericol de epuizare extrema e bine sa ii elimini bobocii

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #22 on: February 01, 2014, 21:56 »
  • Publish
  • Iar cel mai sanatos pentru rozeta este sa nu se ajunga pana la gaturile lungi. Sa fie transplantate rozetele la timp, o data la jumatate de an. :)

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #23 on: February 02, 2014, 17:54 »
  • Publish
  • Madalina, asa am inceput sa fac  :)

Valkiria, pai cum sa eviti gaturile lungi? Doar trebuie sa rupi din cand in cand frunzele de pe ultimul rand, nu?

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
    « Reply #24 on: February 02, 2014, 19:53 »
  • Publish
  • eu m-am enervat intr-o zi si le-am retezat pe toate care nu-mi placeau, fac destul de repede radacini noi in sera  :)

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #25 on: February 02, 2014, 22:40 »
  • Publish

• Valkiria, pai cum sa eviti gaturile lungi? Doar trebuie sa rupi din cand in cand frunzele de pe ultimul rand, nu?

Ba da, ba da, rupi frunzele de la baza, vechi si batrane. Dar daca le transplantezi o data la jumatate de an, nu reusesc sa faca asa un gat lung incat sa fie nevoie sa tai de tot balotul cu toate radacinile, intelegi? Se face un gat asa de 1, hai maxim 2 degete, care pot fi afundate in ghiveci cu tot cu vechile radacini, sau cel putin cu jumatate din ele.

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #26 on: February 03, 2014, 19:56 »
  • Publish
  • Aaaaa... am inteles acum. Adica sa nu mai fac ce am facut eu cu Reigning Beauty, ca am transplantat-o abia acum, dupa vreo 10 luni, ufff  :(

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #27 on: February 04, 2014, 19:39 »
  • Publish
  • Daaaaa, da, da! Continuous grooming, cum s-ar zice.

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
    « Reply #28 on: November 04, 2014, 19:50 »
  • Publish
  • Pitica mea dintr-o frunza de vara trecuta

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #29 on: November 04, 2014, 22:04 »
  • Publish