Author Topic: Cote d'Ivoire (Serge Saliba)  (Read 9233 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Cote d'Ivoire (Serge Saliba)
« on: April 25, 2013, 22:17 »
  • Publish
  • Cote d'Ivoire (Serge Saliba)

Mi-a facut un pic de variegatie pe frunze. :) Credca vad si boboci minusculi.

Oare exista achimenesi variegati?

Este clar ca denumirea soiului vrea sa sublinieze culoarea acestui achimenes - ivoar, de culoarea fildesului.
    Iar numele coincide cu statul Cote d'Ivoire, adica Coasta de Fildes.

CГґte d'Ivoire, sau Coasta de Fildes, oficial Republica CГґte d'Ivoire, este o tara in vestul Africii.
    Denumirea Coasta de Fildes reflecta principalul comert care a aparut pe acea regiune a coastei: exportul de fildes.
    Are o suprafata de 322,462 km patrati si se margineste cu Liberia, Guinea, Mali, Burkina Faso, si Ghana;in sud este spalata de Golful Guinea al Oceanului Atlantic.
    Relieful este in principal platou acoperit de paduri tropicale la sud si savana cu iarba inalta la nordul tarii.
    Clima - ecuatoriala la sud si suecoatoriala la nord. Temperatura medie anuala - de la + 26В° la + 28В°. Precipitatii de la 1100 mm la nord pana la 5000 mm la sud.
    Resurse naturale - petrol, gaze, diamante, minereu de fier, cobalt, mangan, aur, nichel, tantal.
    Lumea animala: sacali, hiene, leoparzi, elefanti, simpanze, crocodili, cateva specii de soparle si serpi veninosi.

Un tratat din 1843–1844 a facut Coasta de Fildes un protectorat al Frantei, iar din 1893, in lupta europenilor pentru cucerirea Africii,  a devenit o colonie a Frantei. Coasta de Fildes a devenit independenta in 7 August 1960.
    Coasta de Fildes este o republica cu putere executiva investita de Presedinte. Presedintele este ales prin vot direct de catre populatie pentru un termen de 5 ani cu posibilitatea realegerii pentru inca un termen. Presedintele numeste si demite Premierul. Presedintele poate face propuneri legislative, alaturi de Parlamentul unicameral.
    Capitala este Yamoussoukro iar cel mai mare oras este Abidjan. Tara este divizata in 19 regiuni si 81 departamente.
    Limba oficiala este franceza, cu toate ca se vorbesc multe limbi autohtone printre care BaoulГ©, Dioula, Dan, Anyin si Cebaara Senufo.

Populatia tarii este de 20,617,068 ( in 1998 - 15,366,672 si in 1975 de 6.7 milioane locuitori).
    Religii — musulmani 39 %, crestini 33 % (catolici, in principal), culte aborigene 11 %, ateisti 17 %.
    Sporul natal — 2,1 %;
    Natalitatea — 32 la 1000 (fertilitatea — 4,1 nasteri pe femeie, moarte infantila — 118 la 1000 nasteri);
    Sunt 12 medici la 100,000 oameni.
    42% din populatia tarii traieste sub limita saraciei (US$1.25 pe zi).
    Mortalitatea — 11 la 1000;
    Speranta medie de viata — 55 ani la barbati, 57 ani la femei;
    Infectarea cu virusul imunodificitar (SIDA) — 3,9 %.
    Educatia — 60 % barbati, 38 % femei.
    Populatia urbana — 49 %.

Economia
    Coasta de Fildes este cel mai mare exportator de cacao, si al patrulea cel mai mare exportator de bunuri, in general, catre tarile Africii sub-sahariene (Africa de Sud, Nigeria si Angola).
    Economia tarii in decursul ultimilor ani prezinta o crestere stabila de 2,5 — 3 % pe an (exlus inflatia), PIB in 2009 per cap de locuitor a fost de 1,7 mii dolari, unul din cele mai inalte in Africa neagra (locul 15 in regiune).
    In sectorul agricol sunt ocupati 70% din populatia activa. Coasta de Fildes este unul din principalii exportatori de ulei de palmier si cauciuc natural.
    Afara de cafea si cacao, principalele culturi exportate sunt: bananaele, bumbacul, trestia de zahar, tutun. Sunt dezvoltate cultivarea palmierului de cocos si a arahidelor.

Comertul exterior
    Exportul — 8,7 mlrd dolari in 2009 — cacao, cafea, lemn, petrol, bumbac, anans, ulei de palmier, peste.
    Principalii cumparatori: — Olanda 13,9 %, Franta 10,8 %, SUA 7,8 %, Germania 7,2 %, Nigeria 7 %, Ghana 5,6 %.
    Import — 6,5mlrd dolari in 2009 — produse petroliere, marfuri industriale, produse alimentare.
    Principalii furnizori — Nigeria 20,8 %, Franta 14,2 %, China 7,2 %, Tailanda 5,1 %.

FildeИ™ul sau ivoriul este un material produs din dinИ›ii И™i colИ›ii unor animale, precum: elefant, rinocer, morsДѓ И™i mamut.

În general cuvântul „Fildeș” este folosit în special pentru colții de elefant. Fildeșul a fost folosit pentru scopuri ornamentale și practive. Înaintea introducerii plasticului, era folosit pentru bile de biliard, clape pentru pian, cimpoi, și o gamă largă de obiecte ornamentale.

ГЋn 1989, la nivel global, a fost impusДѓ o interdicИ›ie de a vinde fildeИ™. Motivul era scДѓderea Г®ngrijorДѓtoare a populaИ›iei de elefanИ›i. Specia era consideratДѓ pe cale de dispariИ›ie И™i se aИ™teptau mДѓsuri pentru salvarea animalelor. La data respectivДѓ, numДѓrul elefanИ›ilor africani era de 625.000.

ГЋn prezent (2009), numДѓrul elefanИ›ilor uciИ™i ilegal Г®n Africa, anual, este de 37.000. PreИ›ul unui kilogram de fildeИ™ este de 1.100 de euro, Г®n Asia, Г®n timp ce Г®n Kenya, acesta este de 40-45 de euro. Un elefant matur are aproximativ 50 kilograme de fildeИ™.

Cea mai mare parte a fildeИ™ului brut se pare cДѓ ar proveni din Laos, urmat de Vietnam И™i Cambogia. ГЋn aceste trei И›Дѓri, elefanИ›ii aflaИ›i Г®n sДѓlbДѓticie, estimaИ›i la 6.200 de exemplare la sfГўrИ™itul anilor 1980, nu mai erau decГўt 1.500 Г®n anul 2000.

Se estimeazДѓ cДѓ Г®n anul 2011, Г®n Г®ntreaga lume au fost comercializate ilegal 44,09 tone de fildeИ™, din care au fost confiscate de autoritДѓИ›i, Г®n anul 2011, doar circa 800 de kilograme de fildeИ™, iar specialiИ™tii estimeazДѓ cДѓ pentru acestea au fost uciИ™i cel puИ›in 2.500 de elefanИ›i.

Lupta lui Hannibal si Scipio, Elhafen
    Circa 1700

Fildesul sau ivoriul (franceza - Ivoire; engleza - Ivory) este o nuanta a culorii albe care aminteste fildesul, materialul din care sunt alcatuiti dintii si coltii unor animale (elefanti, in principal). Are o foarte slaba tenta de galbui.
    Prima utilizare a acestei culori sub aceasta denumire a fost in Anglia in 1385.
    Culoarea "ivoriu" a fost inclusa ca una din cele X11 culori cand acestea au fost formulate in 1987.

« Last Edit: August 28, 2013, 13:26 by Valkiria »

Offline doina

• Hero Member
    Re: Cote d'Ivoire (Serge Saliba)
    « Reply #1 on: April 26, 2013, 06:37 »
  • Publish
  • Eu nu-mi amintesc sa fi vazut achimenesi variegati iar asta sigur nu e variegat.
    Si al meu are bobocei mult mai mici decat cei pozati de tine la alt topic dar fiind pe balcon spre vest e foarte cald si cine stie, poate ajunge la expozitie .

Offline georgy

• Hero Member
    « Reply #2 on: April 26, 2013, 07:33 »
  • Publish
  • Este variegatie spontana. Si ai mei au frunze variegate. Am observat si la una dintre gloxinii.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #3 on: April 26, 2013, 08:07 »
  • Publish
  • Stiu, stiu ca nu e variegat. Ma intrebam in general daca exista variegati.

Georgy, ia arata gloxinia variegata. Poate incerci s-o pui la inmultit.

Offline Bogdan

• Hero Member
      • Album foto
    « Reply #4 on: April 26, 2013, 12:49 »
  • Publish
  • Diana, asta e cel de la mine? Ce frumos e, frumosul  :woot_jump:

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #5 on: April 26, 2013, 13:30 »
  • Publish
  • Da, Bogdan, este acela de la tine! Mi se pare ca astea ai lui Saliba sunt mult mai compacti, mai adunati, mai "tufa".

Offline Bogdan

• Hero Member
      • Album foto
    « Reply #6 on: April 27, 2013, 00:20 »
  • Publish
  • Da, am si eu cativa si sunt tare ascultatori. Cei 5 Saliba ai mei sunt toti cate 3-4 in ghiveci si arata ca tufele de Buxus  :D

Offline duduta190578

• Sr. Member
    « Reply #7 on: April 27, 2013, 09:36 »
  • Publish
  • Si la mine Serge Saliba si Cote d'ivoire sunt variegati,dar eu am crezut ca de la soare.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #8 on: June 05, 2013, 09:36 »
  • Publish
  • Am si eu unul variegat si la fel am crezut ca e din cauza soarelui.
    I-am facut poze dar sper sa prin putin timp liber sa le si postez.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #9 on: July 20, 2013, 12:13 »
  • Publish

• Asta la mine are eticheta de cote d'Ivoire dar in alte poze l-am vazut avand flori duble  :confused:

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #10 on: July 20, 2013, 18:41 »
  • Publish
  • M-am uitatsi eu acuma pe net. Va d ca sunt poze cu el si cu flori simple. Eu banuiesc ca e in functie de cat de matur este, cat de bine mancat si crescut. Asteapta si cele,alte flori, Doina!

Dar are o culoare! foarte cremos!

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #11 on: July 20, 2013, 20:39 »
  • Publish
  • Asta este achizitie din toamna si a fost un singur rizom in ghiveci de 7 cm.
    Trebuie neaparat transplantat in ghiveci mai mare.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #12 on: July 20, 2013, 22:51 »
  • Publish
  • Adica tu transplantezi in ghivece mai mari pe parcursul verii. Eu am pus si cate trei rizomi in ghivece de 8 cm. Oare e prea putin si sa-i transplantez?

La mine soiul asta are boboci mari de vreo 2 saptamani, si tot imi faceam griji de ce se deschid asa greu. Acum imi dau seama ca probabil pentru ca are florile duble!

Offline duduta190578

• Sr. Member
    « Reply #13 on: July 20, 2013, 23:18 »
  • Publish
  • Ce nuanta frumoasa are!!!

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #14 on: July 21, 2013, 07:20 »
  • Publish
  • Diana, eu nu obisnuiesc sa transplantez achimenesii in ghivece mai mari pe parcursul verii dar acestia fiind achizitii noi, cate un rizom pus in ghivecel mic vreau sa-i pun in ghivece putin mai mari si sa-i mai ingrop putin, asa cum a spus Bogdan, ca sa faca mai multi rizomi.

Facebook Comments