Author Topic: compost  (Read 7845 times)

Offline sini

• Hero Member
  • [I
compost
« on: November 03, 2013, 13:44 »
  • Publish
  • A vazut cineva ,pe undeva compost la 10 l sau mai putin?

Offline popicu

• Hero Member
    Re: compost
    « Reply #1 on: December 04, 2013, 21:35 »
  • Publish
  • Sini, la ce spui tu "compost"? La pamantul obisnuit sau amestecat cu alte chestii?

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #2 on: December 06, 2013, 21:22 »
  • Publish
  • Aici poate sa zica Bogdan mai mult. Intr-un timp chiar se apucase sa il faca singur.
    Ti-a iesit ceva, Bogdan?

Offline Bogdan

• Hero Member
      • Album foto
    « Reply #3 on: December 06, 2013, 22:23 »
  • Publish
  • Impropriu spus compost, ca in ala intra toate resturile vegetale de la bucatarie, pe langa materie vegetala din gradina etc. Eu am pus restule plantelor mele, tot ce tundeam + plante moarte, uscate. Lasam la macerat intr-o cutie mare de plastic cateva luni, mai aeriseam din cand in cand, amestecam, apoi bagam la microunde cateva minute inainte de folosire. Raportul era de 1 parte compost la 2 parti substrat. Compostul avea si mult perlit in el. Practic refoloseam tot ce bagasem in respectivele ghivece. O parte din Smithianthae au si compost, iar rezultatul se vede. Momentan nu mai folosesc ca m-am saturat sa tot am grija de cutia aia  :crazy:

Offline sini

• Hero Member
    • [I
    « Reply #4 on: December 07, 2013, 06:51 »
  • Publish
  •  COMPГ“ST, composturi, s. n. ГЋngrДѓИ™ДѓmГўnt agricol natural, rezultat Г®n urma fermentДѓrii lente a diferitelor resturi vegetale И™i animale, amestecate cu unele substanИ›e minerale. – Din fr. compost.
    Sursa: DEX '98 (1998) |
    am gasit doar pentru ciuperci si gazon.

Offline popicu

• Hero Member
    « Reply #5 on: December 09, 2013, 21:10 »
  • Publish
  • Poate nu e o locul sa spun aici, dar in weekend am vazut la Dedeman balegar la saci mari. De vita (parca) si de pasare.

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #6 on: December 13, 2013, 22:27 »
  • Publish
  • Ar fi haios si culmea sa luam sac de balegar sa incepem sa-l impartim in colete.  ;D ;D

Era faramitat, Simona? sau placinte tari? :) Si ce pret aveau?

Eu nu stiu cum sa il faramitez pe ala care il mai am. Si cu ciocanul e greu. :)

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #7 on: December 14, 2013, 07:00 »
  • Publish
  • Cred ca era bastonase. A scris Bogdan pe undeva si a pus si poza cu un sac cu balegar de cal  ::)
    Daca e asa vreau si eu daca nu-i prea mare sacul.
    Uitati aici  http://www.covera.ro/casa-gradina/gradinarit-exterior-interior/ingrasaminte/balegar-de-vaca-10kg-agro-cs_836/

Offline Bogdan

• Hero Member
      • Album foto
    « Reply #8 on: December 14, 2013, 15:33 »
  • Publish
  • Tot pe covera au si la 3 kg si e vreo 15 lei. La comanda peste 90 lei transportul e gratuit. As vrea si eu ceva de acolo, niste balegar si fungicide, acaricide, d-astea. Mai vrea cineva? Ma ofer tot eu sa impart colete.

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
    « Reply #9 on: December 14, 2013, 17:44 »
  • Publish
  • M-as baga si eu  :-\

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #10 on: December 14, 2013, 19:08 »
  • Publish
  • Hai ca m-as baga si eu. Bogdan, in primul rand, pana cand poti sa mai astepti?
    Doina, vrei sa impartim amandoua o punga de balegar? Cel de vaca ar fi ok pentru violete? Vad ca e 20.22 lei.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #11 on: December 14, 2013, 19:16 »
  • Publish
  • Hai ca m-as baga si eu. Bogdan, in primul rand, pana cand poti sa mai astepti?
    Doina, vrei sa impartim amandoua o punga de balegar? Cel de vaca ar fi ok pentru violete? Vad ca e 20.22 lei.
    Daaa, vreau

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #12 on: December 14, 2013, 19:27 »
  • Publish
  • Perfect! Eu in mod sigur mai vreau o fiola de vertimec. Cu aceasta ocazie as dori sa sfatuiesc pe cei care nu locuiesc in Bucuresti sa verifice daca in zona lor se gaseste vertimec. Este un insecticid acaricid si e numa' bun cand nu sti ce ganganii ai. Am vrut sa dau cu el acum doi ani cand nu stiam ce carcalaci se plimbau pe ghivecele mele si nu am gasit nicaieri in orasul meu. Mi-au zis ca s-a retras de pe piata.
    Ce-ar mai fi bun pentru violete de luat de la ei? Vad ca au oferta mare si preturi OK.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #13 on: December 14, 2013, 19:42 »
  • Publish
  • Eu am folosit vertimec la violete  si mi s-a parut ok in schimb la hibi, nu am reusit sa scap de acarieni cu vertimec si milbecknok.
    La primavara e neaparat necesar sa stropesc hibi si campanulele cu alt acaricid.

Se pare ca sunt o norocoasa pentru ca in orasul meu am gasit tot felul de  insecticide.

Facebook Comments