Author Topic: compost  (Read 8106 times)

Offline Bogdan

• Hero Member
    • Album foto
Re: compost
« Reply #15 on: December 14, 2013, 21:48 »
  • Publish
  • Si care e mai bun pentru plantele la ghiveci (Gesneriaceae in cazul nostru), balegarul de vaca sau de cal?

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #16 on: December 14, 2013, 21:56 »
  • Publish
  • Am crezut ca ne ajuti tu cu niste sfaturi.  :blush2:

Offline Bogdan

• Hero Member
      • Album foto
    « Reply #17 on: December 14, 2013, 22:09 »
  • Publish
  • In balegar inca nu mi-am bagat nasul  ;D
    De asteptat mai pot astepta, dar as vrea sa facem cat mai repede ca sa nu vina sarbatorile peste noi. O simulare ca sa ajunga la peste 90 de lei ar fi:

1 x Insecticid Bayer KOTHRINE SC 25 ML MD: 5,80 lei
    1 x Hrana pentru pisici, Leonardo cu ficat 200g: 4,82 lei
    1 x Insecticid DECIS MEGA 50 EW 2 ml MD BAYER: 3,02 lei
    1 x Balegar de cal , 3kg, AGRO CS: 15,93 lei
    1 x Fungicid PREVICUR ENERGY BAYER 10 ml MD: 7,59 lei
    1 x Stimulatori TERRA SORB BIOIBERICA Flacon 0,1Lt: 7,25 lei
    2 x Acaricid VERTIMEC SYNGENTA 10 ml md: 29,02 lei
    1 x Balegar de vaca , 3kg, AGRO CS: 20,22 lei
    1 x Ingrasamant granular pentru plante tropicale, Concime Cycas, Kollant, 1 kg: 16,97 lei

Ingrasamantul pot sa il inlocuiesc cu altceva din dorintele voastre. Insecticidele sunt pentru scaparea casei de purici. Nu stiu de unde naiba ii face saracu' motan.

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #18 on: December 14, 2013, 22:25 »
  • Publish
  • Doina, zi tu de care crezi ca e mai bine. Pana la urma, rusii de care folosesc?

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #19 on: December 15, 2013, 06:55 »
  • Publish
  • Dar asta o fi bun la ceva? http://www.covera.ro/ferma/ingrasaminte/ingrasamant-pentru-sol/ingrasamant-organic-orgevit-pentru-fertilizari-de-baza-sau-culturi-ecologice-25-kg_6618/
    Pentru violete nu cred ca mege pentru ca eu mi-am omorat destul de multe cand am folosit gainat de pasare bine maturat si foarte diluat.
    Olivia, stiu de la Diana ca rusii folosesc balegar de vaca uscat si maruntit pus in substrat.

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #20 on: December 15, 2013, 07:07 »
  • Publish
  • Bun, atunci asa ramane.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #21 on: December 15, 2013, 07:09 »
  • Publish
  • Vreau si asta, am un rozmarin afara care a rezistat pana acum dara daca vine gerul nu stiu.
    http://www.covera.ro/casa-gradina/gradinarit-exterior-interior/accesorii-amenajare-gradina/gluga-de-protectie-pentru-iarna-1-0-x-1-4-m-agrimpex_11235/
    Bogdan, pentru motan de ce nu iei Parakil, flacon de 100 ml , in jur de 35 de lei de la un Pet Shop si-ti ajunge destul de mult pentru ca trebuie sa-i pui 1-2 picaturi/kg corp/luna.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #22 on: December 15, 2013, 07:19 »
  • Publish
  • Ar fi haios si culmea sa luam sac de balegar sa incepem sa-l impartim in colete.  ;D ;D

Era faramitat, Simona? sau placinte tari? :) Si ce pret aveau?

Eu nu stiu cum sa il faramitez pe ala care il mai am. Si cu ciocanul e greu. :)
    Diana , de ce nu incerci cu o masina de macinat  http://www.naturasanat.allshops.ro/showroom/masina-macinat-mac/

Offline Alienor

• Hero Member
    « Reply #23 on: December 15, 2013, 09:06 »
  • Publish
  • Perfect! Eu in mod sigur mai vreau o fiola de vertimec. Cu aceasta ocazie as dori sa sfatuiesc pe cei care nu locuiesc in Bucuresti sa verifice daca in zona lor se gaseste vertimec. Este un insecticid acaricid si e numa' bun cand nu sti ce ganganii ai. Am vrut sa dau cu el acum doi ani cand nu stiam ce carcalaci se plimbau pe ghivecele mele si nu am gasit nicaieri in orasul meu. Mi-au zis ca s-a retras de pe piata.
    Ce-ar mai fi bun pentru violete de luat de la ei? Vad ca au oferta mare si preturi OK.

Te rog mult spune-mi mie despre insecticide cand vrei, stii ca nu e nici o problema sa te ajut. Aici e magazin specializat la care eu mereu am gasit vertimec si nu numai. Si eu il folosesc pentru ganganii si e foarte bun.

Balegar de vaca as vrea si eu, dar nu am gasit ca ar avea si pungi mai mici.
    « Last Edit: December 15, 2013, 09:44 by Alienor »

Offline Valkiria

• Moderator
    • Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #24 on: December 15, 2013, 11:41 »
  • Publish
  • Dar asta o fi bun la ceva? http://www.covera.ro/ferma/ingrasaminte/ingrasamant-pentru-sol/ingrasamant-organic-orgevit-pentru-fertilizari-de-baza-sau-culturi-ecologice-25-kg_6618/
    Pentru violete nu cred ca mege pentru ca eu mi-am omorat destul de multe cand am folosit gainat de pasare bine maturat si foarte diluat.

Doina, eu am folosit sticla aia care mi-ai dat-o tu mai multi ani in urma - solutie concentrata de gainat de pasare. Am pus 1 ml la 2 - 2,5 litri de apa. Am folosit mai ales in perioada activa de crestere, de pregatire pentru expozitie - inainte si dupa ingrasamantul pentru inflorire.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #25 on: December 15, 2013, 11:46 »
  • Publish
  • Inseamna ca eu am folosit concentratie mai mare ?
    Nu mai stiu dar nu mai vreau sa incerc desi gainat de pasare cred ca mai am din ala vechi si daca nu oricum am de unde sa iau.

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #26 on: December 15, 2013, 12:11 »
  • Publish
  • Alienor, daca poti lua legatura cu Bogdan, eu nu am nimic impotriva sa-ti dea de la mine niste balegar. Eu oricum nu voi pune la toate de la inceput. Multumesc ca te-ai oferit pentru Vertimec, dar daca tot face Bogdan comanda, iau de la aceasta firma.
    Bogdan, daca se poate sa specifici sa fie termenul de garantie cat mai indepartat pentru Vertimec, ar fi super. Eu il iau "sa fie in casa" si tare m-as bucura sa nu am nevoie de el. 

Offline Bogdan

• Hero Member
      • Album foto
    « Reply #27 on: December 15, 2013, 15:10 »
  • Publish
  • Atunci luam un http://www.covera.ro/casa-gradina/gradinarit-exterior-interior/ingrasaminte/balegar-de-vaca-10kg-agro-cs_836/ si il impart la cine doreste? Haideti sa ne mobilizam, vreau sa dau comanda pana maine, deja s-au ales majoritatea.
    Pana acum Olivia doreste un Vertimec (mic?) si niste balegar, dar cat? Doina, o folie de protectie si balegar, dar cat? Alienor, cat balegar? Eu as lua vreo 3-4 kg din sacul ala, plus restul de insecticide.

Doina, i-am dat cu o solutie romaneasca pentru purici luata de la farmacia veterinara pe care mi-a recomandat-o ca inlocuitor avand aceeasi substanta ca Frontline (cred ca fipronil) si s-a uleiat toata zona cefei cu blana cu tot, a trebuit sa il spal ca era nasol. Azi ma duc sa fac diferenta intre Frontline si Parakill, multumesc de sfat. Si.. scuze ca nu am raspuns la pm, sunt cu raftul de violete dezmembrat si mai intru rar aici. Deh, o repetata (re)amenajare. Au intrat banii pt ghivece, multumesc.

Cine mai doreste balegar, orice. Astept lista fiecaruia.

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #28 on: December 15, 2013, 16:09 »
  • Publish
  • Eu vreau 2 kg de balegar si o fiola mica de vertimec. Multumesc!

Offline Alienor

• Hero Member
    « Reply #29 on: December 15, 2013, 16:12 »
  • Publish
  • Si eu tot 2 kg. Multumesc!  :)

Facebook Comments