Author Topic: Primiti colindul? Dar Plugusorul? - Retete si traditii de Craciun si Anul Nou  (Read 8696 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Georgy, la tine ce fel de tort este? Pare asa usurel. :) Cu fructe si bezea. :)

Offline georgy

• Hero Member
Sa-l numim: Diplomat!
Trebuia sa aiba doar blat de biscuiti, numai ca nu stiu cum am intins "pasta" respectiva, de nu mi-a ajuns. A trebuit sa completez cu piscoturi :D
La crema am lipsit. Este usoara, are si ceva iaurt...
Este usor, racoritor.

Offline myrela

• Sr. Member
ce v-ati planificat sa trebaluiti prin bucatarie? eu trebuie sa respect un regim si-n zi de sarbatoare....nu mai e nimeni in situatia asta? oare sa deschid topic separat?
Diana ma tenteaza sa adaptez suba ...mai studiez ideea  , pana maine definitivez meniurile si pun lista  :cook:

Offline Valkiria

• Hero Member
La noi deocamdata sigur o sa fie gasca umpluta cu gutui, shuba, piftie de-a noastra din cocos (racituri se numeste) si prune cu nuci cu smantana. Drept ca nu stiu care de Craciun si care de Revelion.

Offline Valkiria

• Hero Member
Mirela, scrie si pe alea de regim tot aici.

Offline myrela

• Sr. Member
au trecut colindatorii, sotul meu a fost cuminte dar nu l-am tentat cu prea multe interzise ;)
-salata de vinete fara maioneza, cu mustar si putina smantana, cu foaaarte putina sare si doar o lingura de ulei
-ciuperci cu branza de vaca, framantata, bio, cu foaaarte putina sare(doar cea continuta de branza- facuta la comanda de vecini ai parintilor mei)
-snitel de curcan cu susan, mai mult pentru colindatori
-telemea de vaca - cas- fara sare ( am in sat fabrica de produse lactate )
-sarmale din carne de curcan , cam fara sare, dar colindatorii le-au apreciat
-muschi slab de porc cu masline si suc de rosii (noi ii zicem bulion) si verdeata , la cuptor
-tort de fructe cu crema de frisca vegetala si iaurt, cu blat cu cacao, blatul a ramas pe farfuria sotului cuminte
-pentru colindatori in exclusivitate rulada cu nuca si banane " ochi de elefant"

Offline myrela

• Sr. Member
aa, am facut paine in cuptor, fara sare pentru sotul meu iar pentru colindatori paine cu seminte si a fost foarte apreciata , la tavita de chec

Offline Valkiria

• Hero Member
Ce bine arata toate!
Tortul de fructe in sectiune ne mai trebuia. :)

Offline myrela

• Sr. Member
N-am apucat nici sa gust din tort si au fost doua identice, nicidecum sa pozez vreo felie

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
eu al ramas cu gandul la snitelele de curcan si la ciuperci  :eat: