Author Topic: Trecerea sforii prin ghiveci, fara deranjarea radacinilor  (Read 4702 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Trecerea sforii prin ghiveci pentru metoda Wick-Watering, fara deranjarea radacinilor.

Puii plantati cateva luni in urma, acum au devenit suficient de maturi pentru a-i trece pe metoda de udare wick-waternig,
Chiar daca initial nu le-a fost inserata sfoara in ghiveci, aceasta se poate introduce acum prin pahare sau ghivece cu gauri laterale.
Este un caz extrem, cand ati scapat sa puneti sfoara de la inceput, sau din anumite motive nu se poate deranja planta acum pentru a o transplanta, ori nu aveti disponibil pe moment pamant nou, sau nu aveati sfoara atunci cand ati separat puii.

Pe post de cobai: Lil' Glimpse O'Spring.

1. Taiati gauri cu foarfeca sau printro alta modalitate care va este comoda. Gaura trebuie sa fie prin marginea laterala a fundului ghiveciului sau paharului, pentru a putea trage sfoara prin ea.

2. Treceti carligul, croseta sau o agrafa mare dezdoita (dupa cum se vede in imagine) prin pahar/ghiveci pe langa peretele acestuia si substrat pana la iesire prin gaura facuta mai devreme. Sfoara trebuie sa fie umezita din timp pentru ca sa functioneze. Si solul din pahar cel mai bine sa fie putin umezit, udat cu o zi-doua mai devreme de procedura.

3. Apucati sfoara pregatita din timp prin carlig si scoateti carligul cu sfoara inapoi pe langa perete si substrat.

4. Rasuciti capatul scos al sforii pe suprafata solului. Puteti sa mai presarati un pic de sol deasupra sfoarei. Aveti grija sa nu ingropati prea mult tulpina plantei, pentru a nu provoca putrezirea. Nu plasati sfoara imediat in jurul radacinii, ci un pic mai distantat de radacina.

5. Plasati paharul cu sfoara pe rezervorul creat din timp. Pentru violete mini si semimini folosesc pahare de 80 ml sau ghivece mici de pana la 5 - 5,5 cm in diametru. Pe post de rezervor de apa este un pahar mai mare, de 120 ml. Iar suportul este un capac transparent de plastic de la smantana sau branzica cu o gaura de dimensiunea suprafetei paharului / ghiveciului in care este plantata violeta.

Remarca: Intotdeauna as prefera mai curand sa transplantez de tot planta in sol proaspat punandu-i si sfoara, decat sa trag sfoara in acest fel. Dar, se intampla, rareori, si cazuri cand imi trebuie sfoara fara sa scot planta din pahar.

Atentie: Daca trageti sfoara prin metoda prezentata, aveti grija ca solul sa fie acel potrivit pentru wick watering! Cel putin 30-40% din compozitie sa fie perlit, restul - sol.
« Last Edit: February 11, 2012, 00:57 by Valkiria »

Offline olivia

• Hero Member
Re: Trecerea sforii prin ghiveci, fara deranjarea radacinilor
« Reply #1 on: February 15, 2012, 13:19 »
  • Publish
  • La cata zapada e acum in jur, merge de pus la violete?

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #2 on: February 15, 2012, 15:46 »
  • Publish
  • Olivia, n-are legatura cu zapada de afara. Are legatura cu temperatura, lumina si umiditatea in casa ;)

Offline Stefana

• Full Member
    « Reply #3 on: February 15, 2012, 16:56 »
  • Publish
  • Cred ca voia sa zica de apa obtinuta prin topirea zapezii :D

Offline olivia

• Hero Member
    « Reply #4 on: February 15, 2012, 20:58 »
  • Publish
  • Stefana m-a inteles. As vrea sa folosesc apa din topirea zapezii. E ok?

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #5 on: February 24, 2012, 16:25 »
  • Publish
  • Gata, am separat topicul cu apa pentru udat rezultata din topirea zapezii.

Offline tita

• Sr. Member
    Valkiria,ce fel de sfoara folosesti pentru metoda Wick-Watering ? E buna oricare ? Se gaseste de cumparat in mercerii ?
    Nimic nu e mare , daca nu e onest, caracterul fara intelepciune poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.(Cicero)

Offline mirimod

• Full Member
    Buna ideea , am si eu " fo " doua la care nu am ata dar ma gandeam sa umblu in glastre ...
    "A te judeca pe tine Г®nsuИ›i este mult mai greu decГўt a-i judeca pe alИ›ii. DacДѓ ajungi sДѓ te judeci cum trebuie, Г®nseamnДѓ cДѓ eИ™ti Г®ntr-adevДѓr un om Г®nИ›elept." ("Citadela")

Offline Valkiria

• Hero Member
    Valkiria,ce fel de sfoara folosesti pentru metoda Wick-Watering ? E buna oricare ? Se gaseste de cumparat in mercerii ?

Functioneaza oricare sfoara sintetica. Nu trebuie sa fie naturala, adica bumbac, matase, lana - acestea vor putrezi.
    Se gasesc si magazinile specializate pentru pescuit si de constructii.

Offline sini

• Hero Member
    • [I
    Pentru aceste paharele,ce diametru trebuie sa aiba sfoara?

Offline Valkiria

• Hero Member
    Eu pun sfoara astfel incat sa ajunga pana pe fundul paharului sau rezervorului cu apa. Iar in sol, cam aceiasi lungime cat ramane si in afara. O incolotacesc deasupra unu strat subtire de pamant de pe fundul ghiveciului.
    Sa nu fie scurta, sa nu poata ajunge in apa, iar celalalt capat sa pice din ghiveciul cu pamant.

Offline kicul

• Newbie
    • *
    « Reply #11 on: November 23, 2012, 08:22 »
  • Publish
  • Добрый день!  Недавно нашла интересную статью  Рѕ фитильном поливе фиалок,делюсь СЃ вами.http://www.fialki.ru/node/7703

Offline reli

• Full Member
    daca nu am de unde sa cumpar ata, ce fel de material as pitea folosi?ar merge sa tai din dress cu lycra?

Offline Valkiria

• Hero Member
    Eu am folosit multi ani fasii subtiri din dres. Functioneaza fara probleme.

Facebook Comments