Author Topic: Cum tratati astenia de primavara - cine, ce si de unde mai comanda?  (Read 9820 times)

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Cristina, frunze am comandat. Prefer frunze intotdeauna. Am plasat comanda, dar trimite cand considera ea ca s-a incalzit. 

Tu ti-ai luat streptosi?

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Olvia, am nteles acum. Dar frunze ai luat sau pui?

Offline Christina

• Sr. Member
Diana eu mai astept, la mine nu e graba si stiu ca nu trimite acum. Anul trecut am asteptat o luna pana cand mi-a trimis-o. :)

Offline olivia

• Hero Member
Doar ma stii ca prefer puii. Dar e din ce in ce mai greu sa fac rost de pui. Am luat si de la Lena frunze si au fost ok. Din pacate, nu le are pe toate pe care mi le doresc. Ieseam mai ieftin daca le gaseam pe toate intr-un loc. Dar oricum, nu am inteles de ce a zis Christina ca nici eu nu mai gasesc violete care sa-mi placa.

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Auzi, daca gasesti pe net mai multe sporturi la un soi - inseamna ca e mai reusit sportul, decat soiul.

Offline Christina

• Sr. Member
A, da....am citit printre randuri, deci ignora ce am zis Olivia :P

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Si in cele ramase pe lista sunt frumuseti. RS-Chudo Landysh si RS-Ramzes sunt superbe.

LE-Mednyi Vsadnik si LE-Hozeaika Mednoi Gory imi par mai mult cu verde decat cu gri.

Mda, mai mult auriu, decat argintiu.

Reiese si din denumire - mednyi inseamna - de cupru. Iar sedoi inseamna - incaruntit. :)

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
Si am mai vazut una intr-o poza: LE-Hozeaika Mednoi Gory (Mistress of the Copper Mountain) - bestiala. Dar nu o au pe site-ul asta.

Eu am vazut-o pe site. La pozitia 393.

Nu stiu de ce n-am vazut-o :((.... dr tare ce-mi umblau ochii pe acolo.

Offline simi

• Hero Member
Probabil ca din cauza ca n-avea poza si denumirea era LE-Chozeika Mednoj Gory  ???

Offline olivia

• Hero Member
La mine e cu semnul intrebarii daca sa o trec la dorinte. O am pe alta asemanatoare dupa care am salivat mult timp: LE Malachite Rose (ЛЕ-Малахитовая Роза).
Nu prea imi dau seama de diferenta. Poate cea preferata de Valkiria are mai mult roz, floarea ceva mai mare?  :confused:

Offline Alienor

• Hero Member
Si in cele ramase pe lista sunt frumuseti. RS-Chudo Landysh si RS-Ramzes sunt superbe.

LE-Mednyi Vsadnik si LE-Hozeaika Mednoi Gory imi par mai mult cu verde decat cu gri.

Mda, mai mult auriu, decat argintiu.

Reiese si din denumire - mednyi inseamna - de cupru. Iar sedoi inseamna - incaruntit. :)

A, ce ma bucur ca ma lamuresti cu rusa, ca eu nu stiu o boaba si ma chinui sa le traduc cu google.  :bowtie:
Imi plac si acestea, defapt toate care au nuante ciudate, care ies din comun ma atrag pe mine.

Offline Valkiria

• Moderator
  • Hero Member
La mine e cu semnul intrebarii daca sa o trec la dorinte. O am pe alta asemanatoare dupa care am salivat mult timp: LE Malachite Rose (ЛЕ-Малахитовая Роза).
Nu prea imi dau seama de diferenta. Poate cea preferata de Valkiria are mai mult roz, floarea ceva mai mare?  :confused:

Zice asa:

ЛЕ-Малахитовая Роза (Е. Лебецкая) Пепельно-розовые, крупные, чашевидные звезды с широкой, зеленой каймой. Лист средне-зеленый, слегка волнистый.
LE-Malakhitovaia Roza (E. Lebetskaia) Stele in forma de cupa roz-gri (scrum) cu banda lata, verde. Frunze verde-mediu, usor ondulat. Standard.

ЛЕ-Хозяйка Медной Горы (Е. Лебецкая) Розовые полумахровые звезды с широкой ярко-зеленой слегка гофрированной каймой. Длительное обильное цветение. Слегка волнистые средне-зеленые листья. (описание селекционера)
LE-Hozeaika Mednoi Gory (E. Lebetskaia) Stele roz semiduble cu banda lata verde-aprins usor dantelata. Inflorire abundenta si indelungata. Frunze verde-mediu, usor ondulate. Standard.

ЛЕ-Медный Всадник (Е. Лебецкая) Крупные плотной структуры, как восковые медно-розовые с широкой каймой зелени и гофрированным золотисто зеленым крае. Темные волнистые листья. 2012 (описание селекционера)
LE-Mednyi Vsadnik (E. Lebetskaia) Flori mari, de structura densa, ca de ceara, roz-cupru cu banda lata verde si margine dantelata verde-auriu. Frunze verde-inchis, ondulate. Standard. 2012.

revin..s-a trezit Emma...
« Last Edit: March 06, 2015, 13:27 by Valkiria »

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
Hai ca sar eu cu translate-ul ( Google ) :)

LE  Malachite Rosa (E. Lebetskaya) Ash-pink, large, cup-shaped star with wide green border. The leaves are medium-green, slightly wavy.

LE  Mistress of Copper Mountain (E. Lebetskaya) pink semi-double star with a big bright green slightly pleated border. Prolonged abundant flowering. Slightly wavy medium-green leaves. (description of the breeder)

LE  Bronze Horseman (E. Lebetskaya) Large dense structure as wax copper-pink with a wide border of green and golden green corrugated edge. Dark wavy leaves. 2012 (a description of the breeder)

Offline olivia

• Hero Member
Dar nu a pus poza si cu cea pe care o am. Poate o ataseaza exact unde avea denumirea.
Mah, eu sunt singura care nu citeste descrierile?  :blush2:

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
Le-am cautat si eu si seamana mult intre ele.. parca una are frunzele mai inchise la culoare... Probabil ca trebuie sa le ai pe toate sa faci o diferentiere  :)

Facebook Comments