Author Topic: Probleme de crestere, defectiuni de ingrijire  (Read 21466 times)

Offline sini

• Hero Member
  • [I
Re: Probleme de crestere, defectiuni de ingrijire
« Reply #150 on: June 08, 2016, 16:57 »
  • Publish
  • Are solutie pentru vreo 80 de testari.Cand l-am luat eu costa 28 lei.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #151 on: June 08, 2016, 17:20 »
  • Publish
  • Nu am nevoie de teste pentru ca in laboraturul unitatii la care lucrez se fac analize ale probelor de apa recoltate din oras si o mare parte din comunele din judet si am o prietena laboranta la "Uzina de apa" deci stiu calitatea apei. Eu am nevoie de solutii ca sa scad duritatea, este foarte mult calcar. PH-ul nu este chiar atat de mare ca sa-mi creeze probleme.

Offline sini

• Hero Member
    • [I
    « Reply #152 on: June 08, 2016, 17:25 »
  • Publish
  • Intreaba la magazinele care au acvarii.Vanzatorii de acolo s-ar putea sa stie.

Offline sini

• Hero Member
    • [I
    « Reply #153 on: June 08, 2016, 17:29 »
  • Publish
  • uite ce am gasit:
    "Cea mai simpla cale de a scadea gH-ul din apa sunt produsele speciale de acvaristica pentru inmuierea apei, care inlocuiesc ionii de magneziu si calciu cu ioni de sodiu. Metodele mai naturale includ adaugarea de muschi de turba in filtru si adaosul de apa cu osmoza inversa in acvariu."
    S-ar putea sa fie si anumite solutii asa cum sunt pt.ph.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #154 on: June 09, 2016, 12:46 »
  • Publish
  • Am intrebat un aqvarist dar nu stia nicio metoda de scadere a duritatii apei. El a venit mai demult la mine la serviciu si ne-a intrebat ce poate face.
    Am vorbit cu prietena mea care lucreaza la laboratorul unitatii distribuitoare de apa potabila si mi-a spus ca singura modalitate ar fi filtrarea. In cartile lor nu apare alta modalitate de scadere a duritatii.
    Raman cu intrebarea daca pot folosi apa incalzita la centrala termica la care am montat filtru de polifosfati.
    O sa incerc sa experimentez pe 2 pui. O sa le fac poze inainte si pe unul il ud cu apa de la centrala si pe unul cu apa fiarta si racita.
    Nu imi surade deloc ideea de a fierbe apa pentru plante dar pana am niste raspunsuri cred ca asta voi face.

Offline sini

• Hero Member
    • [I
    « Reply #155 on: June 09, 2016, 18:06 »
  • Publish
  • Solutia Tetra ph/kh Minus  spune ca scade si duritatea apei.
    E un pic mai anevoios ,sa faci mai multe teste pana potrivesti concentratia  necesara.Eu il folosec la scaderea ph-ului apei,dar nu m-am gandit sa masor si duritatea apei.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #156 on: June 09, 2016, 19:32 »
  • Publish
  • Apa de la mine are ph-ul bun pentru plante dar cam mic pentru consum uman  :P
    Am fiert o mare oala de apa si azi am scurs-o, are foarte mult depozit ( asta o stiam ) dar mi se pare tare incomoda metoda. Nu ma vad sa fac asta la 2-3 zile.
    Teoretic, apa incalzita de centrala si filtrata inainte de a intra in centrala prin filtru cu polifosfati ( filtrele sunt montate tocmai pentru a nu se strica centrala datorita duritatii apei ) ar trebui sa fie benefica plantelor avand fosfor, dar speram ca a mai folosit cineva.
    Oricum, m-am hotarat sa-mi cumpar filtru Aquator pe care sa-l montez la chiuveta pentru ca eu consum apa filtrata de mult timp si cana pe care o folosesc acum e cam mica si incomoda.

Offline ena

• Hero Member
    « Reply #157 on: June 09, 2016, 22:52 »
  • Publish
  • Eu nu am incercat, dar un prieten foloseste la acvarii apa pe care o pune la inghetat si dupa aceea o lasa sa se dezghete.
    Incerc sa ud plantele cu apa de ploaie, daca se termina fierb apa. E greu, e cald, dar nu am curaj sa ud cu apa direct de la robinet; in zona apa e foarte dura. Stiu ca e foarte buna si apa care se scurge de la aerul conditionat.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #158 on: June 10, 2016, 08:25 »
  • Publish
  • E o idee cu apa inghetata, multumesc Ena  :air_kiss: O sa incerc si eu sa pun o sticla ca sa vad ce se depune in ea dupa dezghetare.
    Aerul conditionat nu l-am pus inca in functiune dar aveam si eu obiceiul sa strang apa de la el.
    De ieri am stabilit 2 pui de aceeasi varietate, aproximativ de aceeasi marime pe care i-am pozat ( pe ei s radacinile care se vad prin paharele transparente ) si am inceput sa-i ud cu apa fiarta si racita/apa incalzita la centrala si apoi racita.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #159 on: June 25, 2016, 12:12 »
  • Publish
  • Sper ca am rezolvat problema cu apa pentru flori. Astazi am montat filtru dar abia luni voi afla cum modifica proprietatile apei.
    Tot astazi am aflat de ce este buna apa de la aerul conditionat pentru flori.. pentru ca este acida. Asa mi-a spus instalatorul care mi-a montat filtrul.
    Nu am fiert decat 3-4 oale mari cu apa pentru ca de o saptamana de cand a venit canicula colectez apa de la aerul conditionat.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #160 on: June 28, 2016, 11:45 »
  • Publish
  • Am verificat pH-ul condensului de la aerul conditionat. Apa nu este acida , este vag bazica, 7,5.
    Apa de la filtru este mai putin dura dar nu tot are saruri de calciu si magneziu.
    In rest, au scazut Fe si Mangan . Amoniac nitriti, nitrati aproape 0, mai bine spus 0,001
    Pe perioada verii am rezolvat cu apa ( iau de la aerul conditionat ), la iarna pot lua condens de la centrala de la serviciu care e cu condensare.
    Continui sa ud un pui cu apa care a fost incalzita la centrala.

Offline sini

• Hero Member
    • [I
    « Reply #161 on: June 28, 2016, 13:26 »
  • Publish
  • Pt violete nu-i cam mare ph-ul?

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #162 on: June 28, 2016, 18:43 »
  • Publish
  • Ba da dar faptul ca nu are saruri deloc cred ca compenseaza. Ph-ul se mai schimba si de la ingrasamantul folosit.

Offline ena

• Hero Member
    « Reply #163 on: June 28, 2016, 20:23 »
  • Publish
  • Parca daca puneai in apa un saculet cu turba ii mai scadea PH-ul.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #164 on: June 28, 2016, 21:10 »
  • Publish
  • scade pH-ul si daca pui niste rumegus in apa sau chiar niste ace de brad, asa cum se pun ace de brad in substratul pentru acidofile.

Facebook Comments