Author Topic: Pregatirea plantelor pentru expozitie sau inflorirea planificata la o data fixa  (Read 16952 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Pregatirea plantelor pentru expozitie sau pentru inflorirea planificata la o anumita data.

Puteti incerca sa pregatiti plantele ca sa fie inflorite la o data fixata viitoare. Fie vreti sa va vedeti rafturile si pervazurile infloritoare la o data fixa toate odata, sau aveti un eveniment cand vin musafiri si vreti sa remarce rafturile pline de flori, sau pregatiti plantele pentru expozitie.

Cateva reguli de baza:
1. Perfect se potrivesc pentru aceasta pregatire starterii care au avut deja cate 1-2 floricele, violetele mature sau intinerite.
2. Plantele luate pentru pregatire trebuie sa fi fost transplantate cu cel putin 1 luna in urma si mai mult. Adica solul sa fie inca proaspat, radacinile sa fie deja bine prinse in ghiveci.

- Umiditatea optima pentru pregatirea plantelor de expozitie este de 50%. La o umiditate mai mica de 30% florile vor fi mult mai marunte. La o umiditate mai mare de 70% exista riscul de dezvoltare a infectiilor fungice.

- Iluminarea trebuie sa fie uniforma din toate partile. Lumina trebuie sa fie difuza, fara raze directe de soare.
Razele directe de soare sunt benefice pentru formarea bobocilor, dar acestea trebuie sa treaca printrun material care sa estompeze intensitatea.

- Temperatura nu trebuie sa urce mai mult de 22 de grade.
Noaptea este indicata mentinerea +18 grade.
La temperaturi mai mari de 25 grade bobocii se vor forma mai putin dubli si mai mici. De aceea, trebuie tinuta temperatura mai mica de 25 grade.
Temperatura nu trebuie sa cada la mai putin de 16 grade, pentru ca plantele nu se vor dezvolta. 16 grade pot fi mentinute doar in ultimele saptamani cand florile s-au deschis inainte de termen, pentru a le mentine proaspete cat mai mult timp.

Cu 12 saptamani inainte de data fixata, la care ne dorim violetele inflorite - eliminam toti bobocii ultima data pentru soiurile cu flori mari, duble, dantelate, crete si ondulate, cu margini verzi. Pentru varietatile cu flori simple - bobocii se elimina ultima data cu 11 - 10 saptamani.
Daca aveti temperaturile mai scazute sau mai ridicate - termenii se deplaseaza, va trebui sa mai adaugati sau sa scadeti o saptamana de eliminare de boboci.

Pana la cele 12 saptamani inainte de data fixata - bobocii se mai pot elimina inca 1 luna sau cateva saptamani pentru stimularea plantelor.

Tot in acest timp incepem administrarea ingrasamintelor: ingrasamant cu concentratie mai mare de Fosfor (P) si Kaliu (K). Este bine sa aiba si microelemente in componenta.
African Violet Fertilazer de la Gempak (12-36-14) este perfect. De asemenea, Compo pentru plante cu flori.
Dar functioneaza oricare ingrasamant daca are concentratia potrivita: mai putin Azot si mai mult Fosfor si Kaliu.
Aplicam - 2 saptamani - ingrasamant; 1 saptamana - apa.

Foarte importanta in prima luna cand se formeaza bobocii este lumina!

Offline Valkiria

• Hero Member
Pregatirea plantelor pentru expozitia din 29 Noiembrie - 02 Decembrie 2012.

Calculam 12 spatamani inapoi de la data de 29 Noiembrie.
10 Septembrie este data critica. Pana pe 10 septembrie inca mai eliminam toti bobocii.
Este ultima data cand eliminam bobocii la soiurile cu flori duble, dantelate si mari. Totusi, daca aveti 30 de grade ziua in incapere, as mai elimina inca o saptamana toti bobocii.
Pana pe 16 septembrie voi elimina bobocii la soiurile semiduble si la toate miniaturile.
23 septembrie va fi ultima data cand voi elimina si bobocii la soiurile miniaturi cu flori simple.

Mai aduc o data in atentie cele scrise in primul mesaj:
Temperatura optima - 18-25 grade, perfect ar fi 22 ziua si 18 noaptea.
Lumina multa, cat mai multa - naturala sau artificiala, cantitativ sau de durata.
Ingrasaminte - incepem administarea ingrasamintelor pentru stimularea infloririi - cu fractie mai mare de Kaliu si Fosfor.

Pana in acest moment ar fi trebuit ca plantele sa fi fost transplantate in sol proaspat, cu radacinile prinse si acomodate deja.

Daca aveti intrebari, haideti sa le discutam impreuna.

Offline Marmoset

• Hero Member
  • Never argue with idiots!
Eu aduc episcii, care sper sa aiba si flori, nu doar frunze, desi ele prin frunzis impresioneaza.
Pana la sfarsitul lunii, incerc sa le mut pe toate in ghivece mai mari, sa le mai intineresc, daca-i cazul, ca unele iar s-au lungit si incep sa mai piarda frunze de pe la baza. Am sa tai din stoloni si-am sa-i plantez langa planta mama in ghiveciul in care urmeaza sa fac transplantarea, ca sa dau un aspect mai bogat tufei. Am sa mai elimin si din stolonii mai mici si mai anemici, ca sa stimulez planta mama sa faca frunze mai multe.
Lumina buna e esentiala, ca planta sa nu aiba aspect etiolat si internodurile mari. Cand se va raci vremea, o sa am grija ca temperatura din locul unde stau episciile sa nu scada sub 23 grade.
Dupa ce le transplantez, am sa le pun la fiecare udare, alternativ, ingrasamant pentru frunze si ingrasamant 20-20-20, diliat la 1/4 din cantitatea recomandata.
Cu vreo 2-3 saptamani inainte de expozitie, am sa le fac o ultima cosmetizare si-am sa mai adaug putin pamant proaspat in ghiveci, deasupra. Cam asta-i cu episciile.
Cu mini sinningiile...efectiv sunt la mana lor si la ritmul lor de vegetatie. O sa le dau caldura si lumina buna, cate un strop de ingrasamant tot asa, alternativ, pentru frunze si pentru inflorire si nu pot decat sa sper ca or sa vrea sa faca boboci si in perioada expozitiei. Ma bazez pe faptul ca am destul de multe care au intrat in vegetatie de vreo 2 saptamani sau urmeaza de-acum sa intre, ca-s bulbisorii abia sositi si plantati.
O sa tin din scurt si terrarium-urile, in sensul ca nu voi lasa episciile sa invadeze chiar tot si le voi tunde fara mila. Cu vreo luna inainte de expozitie, fac aranjamentele finale si nu mai umblu la ele. O sa mai spal pietrele si-o sa mai reimprospatez pamantul atunci, inainte de expozitie, ca sa aiba aspect frumos. Bineinteles, bolurile le lustruiesc permanent, sa nu fie prafuite sau cu urme de degete/stropi de apa.

Offline doina

• Hero Member
Eu nu stiu ce o sa am atunci pentru ca toate violetele mele au fost transplantate in ianuarie-februarie si de atunci nu am mai umblat la ele din cauza caniculei si multe din cele mature necesita acum transplantare cu intinerire.
Zilele trecute am transplantat unii pui care aveau nevoie de ghivecele mai mari si as mai avea de transplantat, sper sa gasesc pamant vineri.

Offline Valkiria

• Hero Member
Am si eu cateva mini-sinningii, care sunt trezite si cu frunze de prin iunie. Boboci deocamdata nu se vad. Credca sunt si de diferite tipuri - unele foarte micute si compacte, altele mai lungite si cu frunze mai maricele.
Vroiam sa te intreb, Marmo, cam cat timp ia de la sesizarea bobocilor pana la inflorire. Vreau sa imi dau seama, daca acum, cu 3 luni inainte de expozitie inca nu vad boboci, reusesc sa infloreasca pana in expo, daca apar mai tarziu. Si cand ar trebui sa apara bobocii cel tarziu ca sa reuseasca sa infloreasca?

Si la streptosi cum este? A urmarit cineva, cat timp dureaza de la aparitia bobocilor pana la inflorire?
Deocamdata le-am eliminat bobocii si tijele care erau, dar nu stiu daca deja pot sa ii las, sau sa le mai elimin.

Offline Marmoset

• Hero Member
Diana, din momentul cand vezi punctuletul mic-mic (cum era in pozele puse de mine, unde-am incercuit cu rosu) dureaza cca 2 saptamani ca sa se deschida floarea. Uneori poate dura un pic mai mult, daca-i floare mare si/sau involta, daca-i lumina mai slaba, daca-i mai racoare (vine timpul racoros de-acum). Floarea, odata deschisa, poate tine si-o saptamana sau chiar 10 zile, daca are o umiditate mai mare a aerului din jurul ei.
Pune poze cu mandrele tale, sa le vedem si noi!  :dance-1:

Offline Valkiria

• Hero Member
Insemna ca maxim cu o luna inainte trebuie sa vad punctuletele de boboci, luand in considerare racoarea care vine si lumina mai scurta.

Da' sunt doar frunze mini-sinningiile mele. Le pun asa? Aici sau la topicurile lor le vrei?

Offline Marmoset

• Hero Member
Pai fa-le topic dupa denumire si, chiar daca pui acum poze doar cu frunze, urmeaza si florile negresit!  ;)
Da, daca vezi cu 3 saptamani - o luna inainte ca incep sa faca boboci, atunci la expozitie or sa fie in toata splendoarea! :clapping:

Offline Marmoset

• Hero Member
Si la streptosi cum este? A urmarit cineva, cat timp dureaza de la aparitia bobocilor pana la inflorire?
Deocamdata le-am eliminat bobocii si tijele care erau, dar nu stiu daca deja pot sa ii las, sau sa le mai elimin.

Din ce tin eu minte de-acum vreo 2-3 ani, cand aveam streptocarpusi, tot cam 2-3 saptamani, maxim o luna dura din momentul cand se vedea tija bine croita si pana crestea, dezvolta bobocii si deschidea florile. Dar nu bag mana in foc ca am apreciat chiar corect perioada de timp!

Edit: Aseara am pus grau la incoltit!  :D L-am pus pe 2 cm de pamant si l-am acoperit tot cam cu atat. Sa vedem cat ii ia sa rasara!
« Last Edit: September 11, 2012, 14:07 by Marmoset »

Offline Mitza

• Hero Member
In doar cateva zile o sa ai graul iesit.Dar trebuie sa-l tii intr-un loc chiar bine racoros ca altfel creste precum cozonacul,de nu se mai opreste. :D
Ca sa ai la expozitie,cred ca trebuie sa pui cu 2-3 saptamani inainte doar.Daca are caldurica el creste a prost asa. :D

Offline Marmoset

• Hero Member
Valeu, tre' sa-l tin la racoare?  :smiles60: Si eu il tineam in sera!  :blush2:
Oricum, tura asta-i de proba, ca deja ar avea si spic la expozitie!  :D
Auzi, dar oare n-o merge tuns asa, frumos, ajustat, dupa ce se lungeste mai mult de 7-8 cm?

Offline Mitza

• Hero Member
Ba da,merge si e chiar foarte frumos.Dar,ti-am zis,el la caldura creste de pe o zi pe alta bine vizibil.Lasa-l in conditii normale,nu de sera,si vezi cum are ritmul.Ar fi trebuit sa pui in doua ghivece,unul in sera si unul la geam.Asa iti dai seama cam cum si cand sa-l pui pentru expo.

Offline Marmoset

• Hero Member
Multam de informatii, habar n-aveam care-i faza cu graul! Dar daca merge tuns, atunci o sa-l aranjam fain de tot pe ala pe care-l aducem la expo!
Mai pun deseara in 2 recipiente si le duc pe pervazul geamului de la baie, care sta permanent deschis. Numai sa nu se dedulceasca pisicile la el, ca ala-i unul din locurile lor de siesta (de cand s-a mai racorit, nu le mai place, ca-i rece faianta aia de-acolo  :D).

Offline Mitza

• Hero Member
Bine,graul in conditii normale de umiditate rasare cam intr-o saptamana,dar ma gandesc ca al tau in sera creste mult mai repede.De asta cel mai bine e sa ai in 2 recipiente si conditii diferite.

Offline Marmoset

• Hero Member
Experimentam, Mitzo, experimentam! Dar pun baza pe ce zici tu ca tu stii si vezi chestiile astea chiar cum si cand se intampla! ;)
Taiana, merci pentru materialul didactic!  :air_kiss: Si nu numai...!

Facebook Comments