Author Topic: Umiditatea  (Read 2249 times)

Offline maria0

• Hero Member
Umiditatea
« on: March 15, 2012, 10:31 »
  • Publish
  • Care e umiditatea optima pentru violete?Daca e prea scazuta cum crestem umiditatea?si invers ? cum putem sa ne dam seama ca violeta sufera din cauza umiditatii?
    Sunt drumuri ce ne cauta demult, si-ajung la noi cand
    noi suntem plecati in cautarea lor pe alte drumuri.

Offline Valkiria

• Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    Re: Umiditatea
    « Reply #1 on: March 15, 2012, 15:05 »
  • Publish
  • Umiditatea optima pentru cresterea violetelor africane este 50%.
    La o umiditate mai mica de 30% florile vor fi mult mai marunte, frunzele se vor rasuci.
    La o umiditate mai mare de 70% exista riscul de dezvoltare a infectiilor fungice, fainare si altele.

Umiditatea poti sa o masori cu un aparat special, arata ca un termometru si se gaseste in magazinele pentru casa si gradina.
    Daca ai un raft cu plante in camera, sau in general, multe plante - fii sigura ca umiditatea este in regula.
    La mine cu 3 rafturi - umiditatea este de obicei un pic mai mare decat media.

Poti ridica umiditatea prin plasarea pe rafturi, pe langa ghivece, in tavi bile de argila (cheramzit) umede.

Offline maria0

• Hero Member
    « Reply #2 on: March 15, 2012, 19:31 »
  • Publish
  • mersi mult
    Sunt drumuri ce ne cauta demult, si-ajung la noi cand
    noi suntem plecati in cautarea lor pe alte drumuri.

Offline Ramonar

• Newbie
    • *
    « Reply #3 on: November 08, 2016, 13:47 »
  • Publish
  • Am si eu o nelamurire : cum facem cu Wick watering in perioada asta ? Eu am o parte din violetele pe care le ud prin sfoara pe glaful de deasupra caloriferului. Normal nu ar trebui sa le afecteze ca e ceva distanta dar am observat ca de cand e caldura transpira foarte tare recipientele cu apa. Am facut gauri in ele dar nu pare sa fie suficient si ma tem ca o sa imi putrezeasca radacinile din cauza umiditatii excesive.
    Oare sa schimb pe timpul iernii modalitatea de udat ? sau.. aveti alta solutie  ?  :(

Offline ena

• Hero Member
    « Reply #4 on: November 08, 2016, 20:23 »
  • Publish
  • Eu iarna nu las tot timpul apa in vas, numai ce curge cand le ud si dupa aceea las sa se usuce pamantul intre udari. Depinde de caldura din incaperea unde stau plantele. La mine sunt 21-22 grade.

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #5 on: November 08, 2016, 21:12 »
  • Publish
  • Violetele puse pe ww pot sta cu apa continuu in rezervor la temperaturi mai mari de 24-25 grade.
    Poti sa pui o placa de polistiren sub cele care stau deasupra caloriferului. Asa le tineam eu cand aveam violete deasupra caloriferului si stateau foarte bine. Acum nu mai am violete deasupra caloriferului pentru ca in dreptul lui este fereastra pe care o deschid larg pentru aerisire si e complicat sa stau zilnic sa le mut pentru a aerisi.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #6 on: November 08, 2016, 22:54 »
  • Publish
  • Asa cum s-a spus, daca temperatura este peste 23-24 gr. C merge sa le lasi apa tot timpul in pahar (deci pamantul mai ud), altfel risti cu scaderea temperaturii sa apara mucegaiul  :-\

Offline Ramonar

• Newbie
    • *
    « Reply #7 on: November 09, 2016, 11:50 »
  • Publish
  •  :depressed: O sa trebuiasca sa monitorizez temperatura atunci... imi e teama ca doua din violete numai pe ata au stat pana acum, daca raman fara apa si 2 zile se blegesc instant.

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #8 on: November 09, 2016, 16:27 »
  • Publish
  • Eeei, acum tu nu o sa pui termometru la fiecare planta in parte, este suficient sa urmaresti care planta e mai "setoasa" (ca nici violetele nu sunt toate la fel!)

Facebook Comments