Author Topic: Identificare violeta  (Read 20866 times)

Offline Mitza

• Hero Member
Re: Identificare violeta
« Reply #15 on: October 01, 2012, 23:53 »
  • Publish
  • La primul pui, mai lasa-l asa cu eticheta aia. Nu cred sa fi gresit la ea, dar aflam mai bine cand infloreste. Arata gustosel.

Ceilalti fratiori  - sigur nu-s Watermelon Bay. - au variegatie cumva sau sunt curat verde-inchis? Poate fi si Tropical Sherbet, dar eu demult nu mai am soiul asta. Decand ai frunzele de la mine? Un an in urma, doi?
    Poate fi si Lyon's Magic Charms.
    :-\
    Din frunzele din primavara asta am frunzele de la tine.Nu au variegatie deloc.

Offline Valkiria

• Hero Member
      • Clubul Roman de Gesneriaceae
    « Reply #16 on: October 02, 2012, 10:46 »
  • Publish
  • Daca-s din primavara asta, sigur nu-s ceea ce am scris. Imi amintesc de ceva care mi-i foarte cunoscut si nu pot sa imi dau seama ce este. O sa trebuiasca sa ii tii minte pana infloresc, altfel nu ne dam seama.

RS-Zhar Ptitsa ai avut? seamana si cu ea frunzele puilor.

Offline Mitza

• Hero Member
    « Reply #17 on: October 02, 2012, 11:04 »
  • Publish
  • Cautand asa pe net,am gasit pe un site o poza in care frunzele mele se asemanau la luciu si la culoare cu Optimara Ever Precious,dar doar la cineva am vazut,restul nu arata ca ale mele.
    Posibil sa fie si RS-Zhar Ptitsa,nu stiu.Mi s-a defectat telefonul si nu pot face poze clare ca sa se vada luciul si perisorii,dar o sa-mi cumpar unul curand si o sa fac o multime de poze. ;D ;D ;D

Offline doina

• Hero Member
    « Reply #18 on: October 02, 2012, 11:57 »
  • Publish
  • Mitza, pastreaza-i pana fac pui si atunci e mult mai probabil sa aflam cum se numesc.
    Primul, spun si eu ca poate fi RS Gercoginia iar urmatorii nu mi se par a fi RS Morskaya Princessa pentru ca aceasta nu pare sa aibe frunzele asa ondulate, cel putin la mine nu are frunzele ondulate si mi-a inflorit coret.

Offline Mitza

• Hero Member
    « Reply #19 on: October 02, 2012, 12:19 »
  • Publish
  • Doina,in prima poza pe eticheta scria ca e Gercoginea,iar mie mi se parea ca seamana foarte bine cu ceilalti pui mari de Morskaya Princessa pe care-i am si m-am gandit la o incurcatura de eticheta a Dianei,caci frunzele Gercogineei in realitate nu sunt ca ale puiului meu.
    Iar ceilalti puisori,habar n-am ce pot fi.Seamana foarte bine si culoarea si detaliile frunzelor cu cele de Watermelon Bay,doar ca puii mei sunt marisori.Si am avut si din aceasta varietate o plantuta si era micuta si compacta,iar puiii mei nu sunt asa.Dar ce varietate seamana foarte bine la culoare,perisori si textura frunzelor cu Watermelon Bay?

Offline Mitza

• Hero Member
    « Reply #20 on: October 02, 2012, 12:22 »
  • Publish
  • La primul pui, mai lasa-l asa cu eticheta aia. Nu cred sa fi gresit la ea, dar aflam mai bine cand infloreste. Arata gustosel.

Ceilalti fratiori  - sigur nu-s Watermelon Bay. - au variegatie cumva sau sunt curat verde-inchis? Poate fi si Tropical Sherbet, dar eu demult nu mai am soiul asta. Decand ai frunzele de la mine? Un an in urma, doi?
    Poate fi si Lyon's Magic Charms.  :-\
    Diana,ma gandesc la posibilitatea asta cu Lyon's Magic Charms.Ar putea fi asta,cred.
    N-are nimeni un puiut mai mare din aceasta varietate sa vedem daca se aseamana?
    « Last Edit: October 02, 2012, 12:29 by Mitza »

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #21 on: October 02, 2012, 14:02 »
  • Publish
  • Faza este urmatoarea, daca ai frunza de la mine din primavara - n-are cum sa fie Lyon's Magic Charms, caci soiul asta nu-l mai tin de vreo 2 ani.

Optimara Ever tot n-are cum sa fie, caci nu am niciuna.
    Si 200 la suta nu-i nici pe departe Watermelon Bay - asta are frunzele mici si drepte, zimtate.

Watermelon Bay

Las ca nu mai ai mult de asteptat, este destul de grasun puiul al mai mare. Incurand face boboci. :)

Offline Mitza

• Hero Member
    « Reply #22 on: October 02, 2012, 14:25 »
  • Publish
  • Sa dea Domnul sa-mi infloreasca!Da,Watermelon Bay a iesit din calcul.

Offline madalina

• Hero Member
    • una dintre cele mai unice ;)
    « Reply #23 on: October 06, 2012, 21:03 »
  • Publish
  • am si eu o neidentificata. bobocii sunt facuti pe canicula si s-ar putea sa induca in eroare, dar poate, poate...

« Last Edit: October 06, 2012, 21:09 by madalina »

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #24 on: October 06, 2012, 23:53 »
  • Publish
  • Pare semimini, da? Sa ma gandesc, sa ma uit maine prin ce mai am eu.
    Credeam ca poate-i Rob's Antique Rose, dar aia are florile mai roz, si frunzele parca nu chiar asa inchise.

Poate-i vreo Optimara Ever- ceva? Mai stii de la cine o ai?

Offline madalina

• Hero Member
    « Reply #25 on: October 07, 2012, 02:24 »
  • Publish
  • dap. de la tita, da' nici ea nu mai stie ce mi-a dat. bine, nu i-am arattat poza, da' i-am povestit la telefon  ;D
    acum ca e floarea mai deschisa nu se mai vede  verdele pa margine, dar cand era mai bovoc avea dungulita verde pe margine. mai are vreo doua tije, dar si alea cred ca au prins canicula, desi sunt mici.
    « Last Edit: October 07, 2012, 02:28 by madalina »

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #26 on: October 07, 2012, 09:25 »
  • Publish
  • Uite Rob's Antique Rose al meu:

Frunzele seamana la forma, la tine parca-s mai verde-inchis. Si florile la forma seamana, dar la tine sunt mai deschise si fara irizatii roz-inchis. Am avut un sport candva de Rob's Antique Rose care pur si simplu avea florile roz deschis uniform, fara irizatii. Intreab-o pe Tita, a avut vreodata Rob's Antique Rose sau Rob's Antique Rose SPORT?

Mai e ceva asemanator cu asta, Rob's Sarsparilla, dar din cate stiu eu, in Romania nu l-am vazut la nimeni.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #27 on: October 07, 2012, 09:32 »
  • Publish
  • Ah, uite si sportul de Rob's Antique Rose:
    Tot e verde-deschis foliajul, si florile roz ca la tine, dar petalele sunt cu o margine mai dantelata.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #28 on: October 07, 2012, 09:40 »
  • Publish
  • Ma mai gandisem la un sport de Rob's Hopscotch, la frunze seamana bine, dar la forma florilor deloc. Asta este puternic dantelat. Daca ar fi sport al tau de la Rob's Hopscotch, culoarea florilor poate fi oricare, inclusiv roz.

Rob's Hopscotch-ul meu:

Rob's Hopscotch SPORT al meu:

Offline madalina

• Hero Member
    « Reply #29 on: October 07, 2012, 11:59 »
  • Publish
  • nup. nu seamana cu niciuna.
    ma gandeam  sa nu fie pink lady pentru ca tin minte ca atunci am vb cu tita desre ea si o si avea, dar nu-s marginile zimtate, insa frunzele seamana tare bine

Facebook Comments