Author Topic: Meniul zilei  (Read 35565 times)

Offline doina

• Hero Member
Re: Meniul zilei
« Reply #555 on: February 01, 2014, 20:43 »
Fasole cu afumatura am facut si eu.

Offline popicu

• Hero Member
« Reply #556 on: February 02, 2014, 04:07 »
Iar noi (de fapt sotu lu popicu  ;D) a facut ciorba de fasole cu afumatura. A iesit cam groasa.. dar e superbuna. Acum coc la o placinta cu branza de oaie :-))

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
« Reply #557 on: May 07, 2014, 18:09 »
oamelor, voi ce mai faceti felul doi? binem, marmo face salata, dar restul? sunt in maaaaare pana de idei

Offline simi

• Hero Member
« Reply #558 on: May 07, 2014, 18:37 »
 ;D ce-i destrabalarea asta culinara cu doua feluri de mancare ...sa nu-mi spui "Copilu!" ca "esti mama rea" si nu-i dai si lui macar o pungutza de cips (pe care vrea s-o cumpere din banii lui  ;))

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
« Reply #559 on: May 07, 2014, 18:44 »
Io am facut fripturi, ciorba de aripa de gasca cu smantana si pt sefu' ciorba de fasole.

Offline Marmoset

• Hero Member
  • Never argue with idiots!
« Reply #560 on: May 07, 2014, 20:04 »
oamelor, voi ce mai faceti felul doi? binem, marmo face salata, dar restul? sunt in maaaaare pana de idei

La mine e salata chiar si cand mai e altceva de mancare!  ;)
Azi fac snitele din piept de pui sau cordon bleu sau ficatei cu piure si salata, evident. Daca nu mi-e lene prea tare! Daca mi-e lene, bag o branza cu smantana si mamaliga, sau alte minciunele din astea.

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
« Reply #561 on: June 07, 2014, 21:39 »
am luat de la lild un curcan, e de fapt un pui de curcan de vreo 5kg, pe care l-am transat frumusel si dintr-un sfert de piept taiat cuburi am facut un sos de rosii picant in care am pus si o lingura de sos de soia si toata minunea am servit-o (servit-o baietilor  ;)) cu taitei chinezesti

Offline doina

• Hero Member
« Reply #562 on: July 26, 2014, 10:40 »
Astazi am in meniu ciuperci umplute cu ciuperci, putin ardei, usturoi si branza de burduf  :eat:

Offline Oana

• Hero Member
  • Cea mai unica mica cu caciula mare
    • bitchingthatmovie
« Reply #563 on: October 02, 2014, 19:24 »
M-am tot invartit pe langa supa crema de dovleac de anul trecut. Eram cumva cu idei preconcepute, ca mie nu-mi place placinta de dovleac si ca sigur o sa fie si supa nasoala. Si pana la urma mi-am luat saptamana trecuta un dovleac mic pentru placinta si am zis asta e, incerc. Am pus dovleacul la copt, intre timp am facut o supa normala de legume (morcovi, patrunjel, pastarnac, ceapa), le-am bagat pe toate la blender impreuna cu dovleacul, apoi am turnat zeama pana a capatat consistenta pe care am vrut-o eu. Sare, o lingura de smantana, un cubulet de unt, fiert inca 2 minute, bine pa! A iesit atat de bun!!! Nu are gust puternic de dovleac, e exact ce am sperat sa fie. Si cu putin cascaval ras intotdeauna, ca si la supa de ceapa.