Author Topic: Ozark Rosy Freckles (D. Harris)  (Read 2745 times)

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Ozark Rosy Freckles (D. Harris)
« on: July 17, 2012, 21:58 »
  • Publish
  • Sinningia Ozark Rosy Freckles (D. Harris) 04870/2004. Parentaage: S. 'Country Crocus' x S. 'Piglet'.

« Last Edit: October 21, 2012, 10:49 by Valkiria »

Offline Marmoset

• Hero Member
    • Never argue with idiots!
    Re: Ozark Rosy Freckles
    « Reply #1 on: July 20, 2012, 16:42 »
  • Publish
  • Aaaaaaaaaa, ia uite ce surprize ascunde Valkiria in cutia cu maimute!  :clapping:
    E frumoasa de nu se poate pistruiata asta, sa-ti traiasca! :10: Si la mai multe!  :P
    De cand o ai in vegetatie?

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #2 on: July 26, 2012, 08:47 »
  • Publish
  • Da' asa? :)

Este in vegetatie de anul trecut din vara, parca asa imi amintesc. Prima data infloreste acum.
    Este simpatica foc. Are vreo 3 lastari cu multi boboci fiecare.

Ce fac cu ea dupa ce termina de inflorit?

Offline Marmoset

• Hero Member
    « Reply #3 on: July 26, 2012, 15:56 »
  • Publish
  • Dupa ce termina cu toate florile, mai las-o vreo 2-3 saptamani, poate mai face alti boboci. Daca nu face altii si mai incepe sa-si mai piarda cate-o frunzulita, doua, de la baza, atunci tai cam la 1 cm deasupra bulbisorului lastarii si-i pui la inradacinat in recipiente mici, cu Florimo A+perlit. Bulbisorul il poti lasa in pamant tot asa, inca vreo 2-3 saptamani, cu udari foarte reduse, ca daca are el chef, da lastari noi.
    E superba varietatea, sa-ti traiasca si sa te bucure cu muuuulte flori!  :10:

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #4 on: July 26, 2012, 22:52 »
  • Publish
  • La Cinty Ella, care era inflorita la expozitie, i s-au uscat lastarii si bulbul a intrat in hibernare cred. Il tin tot pe pervaz si il ud cand se usuca. E bine? Ce sa ii mai fac, ma tem sa nu putrezeasca sau sa se usuce.

Offline georgianalazar

• Jr. Member
    • **
    « Reply #5 on: July 27, 2012, 08:40 »
  • Publish
  • Daca bulbisorul are 3 lastari , dupa perioada de inflorire eu i as taia 2 dintre ei, pe care i as pune la prins , unul ramane poate mai face ceva bobocei.....daca si acela incepe sa piarda frunzulite de jos, il tai si pe el.
    Bulbisorului ii trebuie un timp de ,,recuperare'' , fiecare varietate are ....perioadeeeee,eu am avut o Amanda care a stat in repaus 4 luni...credeam ca am pierdut o ,dar surprinzator a crescut in dimensiune era fff tare (pt ca o verificam la un interval de 2,3 saptamani)iar acum am lastari la ea, in aceeasi situatie mai am cateva varietati.......cu cat infloreste mai abundent si florile tin mai mult cu atat creste perioada de recuperare a bulbisorului, Lisa pana acum a avut cea mai scurta perioada, de 2 saptamani aproape ca nu am observat....
    Cu Bulllata am o nedumerire.....a crescutttttt ff mult in inaltime si ,,doarme''CRED......din cauza caniculei??????!!!are cineva???????cum se comporta?????
    sau nu i place mediul/lumina/caldura????una sta intre sinningiii si  s a inaltat ,una am dus o pe un pervaz la rasarit unde are pana in 12 soare......dar nu este nici o diferenta ,mai ales ca ultima a fost un lastar mic ,mic de 2,3 cm cand am mutat o....acum si ea s a lungitttt.....
    Oricum ,din fiecare varietate pe care eu o am, am cel putin dubluri daca nu si 3 plantute pt a fi sigura.....pt ca am avut un incident neplacut in trecut.

Sa ai grija mareee cu bulbisorul , ingropat complet in pamant in perioda de repaus.

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #6 on: July 28, 2012, 10:08 »
  • Publish
  • Georgiana, mersi de sfaturi. Asa o sa fac, dupa inflorire o urmaresc cum evolueaza si actionez.
    Bulbisorul meu in repaos de Cinty Ella am observat si eu ca parca creste in dimensiuni si e tare. Stau cuminte si astept cand se trezeste. Sta pe pervaz - e bine asa?

In cat timp se prind lastarii?

De bullata nu stiu nimic din pacate. :(
    Ti-a inflorit, cum arata? Fa-i topic.

Offline georgy

• Hero Member
    « Reply #7 on: July 28, 2012, 11:15 »
  • Publish
  • O mica bijuterie :app:

Offline georgianalazar

• Jr. Member
    • **
    « Reply #8 on: July 28, 2012, 11:18 »
  • Publish
  • Daca nu ai nevoie de spatiul respectiv pt o perioada.....este ok, eu de obicei le mai ,,rotesc'' neavand lumina suficienta schimb locurile intre ele ,cele care deja au inflorit merg ceva mai in spate ,.....si  iau locul altele care au bobocei mici.
    Lastarii se prind cam in 3, 4 saptamani.....dar sunt si situatii cand daca reusesti sa iei si o bucatica din bulbisor in 2 saptamani ii dau frunzulite noi.....dar sunt varietati care nici in ......doua luni nu fac radacinute....depinde.

Nu,...... Bullata nu mi a inflorit INCA ...era sa o pierd  la sfarsitul anului trecut ,dar am trecut cu bine, este o fitoasa fara seaman, se prinde numai in unele perioade am vazut, .....planta mama am pierdut o, mi au ramas puiutii....(atunci cand am cumparat o nu avea bulbisor , cea mai mare parte din sinningii cand le am cumparat au fost lastari inradacinati nu plantute).

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #9 on: July 30, 2012, 22:16 »
  • Publish
  • Am inteles, Georgiana. Asa fac. Mersi de sfat.

Bafta cu bullata!

Offline Marmoset

• Hero Member
    Re: Ozark Rosy Freckles (D. Harris)
    « Reply #10 on: May 24, 2013, 04:48 »
  • Publish
  • Iata si rezultatul workshop-ului de la expozitia din iarna (partea cu inmultirea mini sinningiilor prin prelevarea de lastar de la planta-mama). Mi-a fost si teama sa tai din planta Valkiriei, abia am gasit un lastarel miiic-mic, fara flori, pe care l-am folosit ca material didactic. Intre timp, a prins radacini si s-a pus pe inflorit nevoie mare! Din februarie infloreste intr-una, a avut flori si ma expozitia asta:

Diana, multumesc mult de tot pentru minunea asta! Langa ea, in fundal, se poate vedea ce-a iesit din restul ala de frunza si din capetele alea mai mult uscate de rizomi de Gloxinella Lindeniana, pe care vroiai sa le arunci! In poza e micuta, dar e planta pe care am adus-o la expozitie!  ;)

Offline simi

• Hero Member
    « Reply #11 on: May 24, 2013, 10:04 »
  • Publish
  •  :10: vai de mine, ma "terminati" cu bijuteriile astea!

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
    « Reply #12 on: December 22, 2013, 22:15 »
  • Publish
  • Piticuta mea are o singura floare, dar mi-e draga tare  :air_kiss: Multumesc, Diana!

Offline Valkiria

• Hero Member
    « Reply #13 on: December 24, 2013, 09:45 »
  • Publish
  • Ce repede ti-a inflorit! E din lastar din varf, de aia.

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
    « Reply #14 on: January 16, 2014, 14:19 »
  • Publish

•  

Facebook Comments