Author Topic: Iernarea rizomilor, conditii de pastrare, momentul in care sunt gata de iernat  (Read 9157 times)

Offline popicu

• Hero Member
Da, da, Doina. Am zis de subsol asa, ca doar acolo ar fi mai racoare. Dar nu-i duc acolo in niciun caz, in primul rand ca e un subsol comun al intregului bloc si nu se stie ce gasesc sau nu gasesc in primavara.

Intrun balcon inchis si aerisit, unde nu ingheata iarna ar fi bine! Dar n-am balcon, si daca l-as avea ar fi fost plin cu flori si iarna. :)

Din ce citesc, imi dau seama ca pentru mine ideal este sa le pun in pliculete. Cu putin pamant, nu?

Offline Valkiria

• Hero Member
    • Clubul Roman de Gesneriaceae
Credca poti sa le tii in pungi si fara pamant. Adica, depinde cum ii rascolesti tu din ghiveci.

Eu anul trecut i-am tinut in pungi. Am tinut si achimenesii, si kohleriile si gloxinella, si smithiantha. S-au simtit foarte bine. Drept ca i-am tinut maxim o luna.

Uite pe forumul european o poza cu multi carnaciori simpatici:

http://www.african-violet.eu/forum/viewtopic.php?f=63&t=73&sid=fe48def46b0796124fcbfd7154926638

This year I harvested the rhizomes and put them into containers:

From left to right:
1. row: Rainbow Warrior, Show Off, Purple King, Yellow Beauty
2. row: Claret, Ambroise Verschaffelt, Weinrot Elfe, Tarantella
3. row: xAchimenan​tha Texas Blue Bayou, Eucodonia Naomi, Peach Glow, Eucodonia mix
4. row: Cattleya, Blue Sparks, Desiree, Peach Blossom

Offline reli

• Full Member
eu stau la casa si m-am gandit sa ii pun in beci la racoare, acolo este in jur de 5-10 grade si e uscat

Offline popicu

• Hero Member
Da, pe forumul european Laci spune asa:

-ca in octombrie taie partile uscate si depoziteaza ghivecele intr-un loc intunecat si uscat, unde temperatura nu scade sub 4-5 grade
-ii uda putin o data la 6-7 saptamani, pt ca locul e uscat si ca in felul asta le mentine umiditatea rizomilor, astfel incat sa nu se usuce
-apoi, in ianuarie, ii recolteaza si ii pune in acele "containere" de plastic pana in luna mai, cand ii planteaza

Oare de ce ii tine mai intai in ghivece si apoi in containere de plastic?  :confused:

Offline Valkiria

• Hero Member
Sincer vrbind, eu anul trecut mi i-am scos din ghivece prin decembrie si i-am pus in pungi pana prin februarie, cand i-am plantat in sol iar.

De prin octombrie pana in decembrie au stat pur si simplu in ghivece unele peste altele din lipsa de timp, dar si pentru ca si asa stateau bine. :) I-am mai udat de vreo doua trei ori cate un pic cand imi aminteam.
I-am scos din ghivece si pus in pungi pentru ca vroiam sa dau la alte persoane si trebuia sa stiu cate cati de care am.

Simona, nu te mai stresa, oricum o sa ii tii o sa fie bine. Important sa fie o umiditate mai scazuta ca sa nu putrezeasca, dar nu exagerat de uscat, racoare (cu cat mai racoare cu atat mai uscat, si invers, daca-s 20 grade, ar trebui verificati mai de pentru udare) si intuneric.

Iar daca ii tii in pungi, sigilezi punga si la revedere, intuneric si racoare.

Offline doina

• Hero Member
Eu nu am sigilat pungile anul trecut si le-am pus putin substrat nou si uscat in pungute. Au stat bine si parca am mai scris pe undeva ca nu am vazut diferente la rizomi fata de anii anteriori cand ii tineam in ghivecele in care au fost vara.

Offline Valkiria

• Hero Member
Sigilate - am in vedere pungi zip-lock din alea, care se inchid si nu mai cade nimic sa se imprastie din pungi.

Offline Bogdan

• Hero Member
    • Album foto
Si eu i-am bagat in repaus pe unii dintre ei, in schimb altii abia acum formeaza boboci (au fost plantati in iunie din diverse motive). Sper sa ajung macar cu 2 la expozitie.
Celor uscati le-am scos rizomii si i-am pus in substrat uscat in pungi zip-lock. Cand vine gerul pungile vor sta intr-o cutie de inghetata asezata pe gresie in balcon, cu capacul pus. Anul trecut termometrul din cutie a afisat minim 13 grade. Nu am avut probleme cu trezirea in primavara (ianuarie-februarie). In schimb Kohleriile sunt mai sensibile, se usuca mai repede rizomii. Cred ca trebuie stropiti din cand in cand.

Offline popicu

• Hero Member
aaaa... acum inteleg de ce mi s-au uscat rizomii de kohlerie

multumesc fetelor si lui Bogdan!

cred ca anul asta o sa experimentez ambele variante, ca sa stiu cum le merge in mediul meu. Vazand si facand :-)

Offline Valkiria

• Hero Member
La anul ii pastrez pe toti in ghivecele lor.

Ia uitati ce grasuni sunt astea de xAchimenantha 'Pisces'.

Iar rizomii Eucodoniei 'Adelle' sunt asa verzisori!

Offline MihaelaEnache

• Hero Member
Frumosi grasuneii  :woot_jump:

Offline doina

• Hero Member
Anul acesta nu a fost unul prielnic pentru achimenesii mei si deja unii au cerut intrarea in repaus. Nu mai aveau niciun boboc si au inceput sa li se usuce frunzele asa ca azi i-am taiat pe unii dar le-am lasat ghivecele tot pe balcon dar ascunse.

Offline madalina

• Hero Member
  • una dintre cele mai unice ;)
nici ai mei n-au fost prea harnici. abia acum o saptamana a binevoit ambroise sa faca flori si are niste frunze si tulpinite anemice!
nici orange delight-ul care anul trecut a fost plin plinut de flori nu s-a comportat prea bine.
singurul care a fost infloricios si viguros (am avut vreo 3 exemplare si 2 le-am dat mamei si cumnatei mele) a fost serge saliba

Offline doina

• Hero Member
La mine Serge Saliba nu cred ca a vut 2 flori bune anul acesta si a fost primul care a inceput sa se usuce.

Facebook Comments