Loading...
Please Wait...

29 November - 2 December 2012, AV and Gesneriaceae Exhibition

29 November - 2 December 2012, AV and Gesneriaceae Exhibition, Bucharest, Romania

National Show of African Violets and other Gesneriaceae from the end of 2012 year was called„Picatura Exotica a Sarbatorilor Nationale” and was held in the period of 29th of November - 2nd December, in the Botanical Garden "D. Brandza" in Bucharest.

The name of the exhibition was inspired from the exotic name and origin of the african violets from the Uzambara Mountains in Africa and the national holidays in Romania: Saint Andrew - the protector of the country which is celebrated on 30th of November and Great Union Day also called Unification Day, occurring on December 1.

This is the poster of the Show:
Afish 20121129res

Program of the Show and Work-shops

29 Noiembrie 2012:

10.00 - Deschiderea Expozitiei
13.00 – 14.00: Jurizarea pentru cea mai frumoasa violeta africana si cea mai frumoasa
Gesneriaceae, alta decat violetele africane
14.00 – Workshop “Separarea puilor de violete africane de frunza-mama si plantarea puilor”
15.00 – Workshop “Intinerirea violetelor africane prin afundarea in ghiveci”

SG100484res


30 Noiembrie 2012:
12.00 – Workshop “Inmultirea, ingrijirea, intinerirea episciilor”
14.00 – Workshop “Metode de inmultire a sinningiilor, hibridizarea minisinningiilor”
15.00 – Workshop “Gradina in container – Mini-terrarium”

SG109293 2

1 Decembrie 2012:
12.00 – Workshop “Ingrijirea achimenesilor – inmultire, ingrijire in perioada de repaus, intrarea in vegetatie”
14.00 – Workshop “Kohleria – inmultire, plantare, udare, perioada de repaus”
15.00 – Workshop “Aranjamente florale – tomnale, de sf. Andrei, de Craciun”

SG109389res

2 Decembrie 2012:

14.00 – Workshop “Inmultirea streptocarpusilor prin frunze si divizarea tufelor”
15.00 – Workshop “Inmultirea violetelor africane - prin frunze, seminte, pui de tulpina si tije
florale. Propagarea chimerelor”
16.00 – Simpatia publicului - stabilirea varietatii castigatoare in urma votului publicului.
Inchiderea expozitiei.

Expozitia a inclus sute de soiuri de violete africane, zeci de episcii, sinningii, kohlerii, streptocarpusi si alte genuri ale familiei Gesneriaceae.

SG100489site

 

Participantii expozitiei:

Marmoset a expus episciile din colectia ei, zeci de plante cu frunze in nuante de verde, vernil, verde-crud, bej, crem, auriu, alb, argintiu, ciocolatiu, visiniu, rosu si roz.

Alices Aussie
Black Foot
Butter Oak
Chocolate Cream
Country Clown
Country Kitten
Cupreata Metallica
Cupreata Silver Sheen
Cupreata Viridifolia
Faded Jade
Fanny Haague
Fire Ember
Gray Lady
Inna - 2 plante
Jim's Antonio
Jim's Canadian Sunset
Jim's Dancing Doll
Jim's Red Wine
Jim's Rose Garden
Jim's Sea of Love
Jim's Silhouette
Kee Wee
Lilacina Viridiafolia
Lime Aide
Malaysian Ruby
Moon Light
My Precious
My Precious
Pinkiscia
Silver Skies
Spring Symphony
Strawberry Mist
Sylvan's Beauty
Thad's Homemade Wine
Thad's Lavender Lady
Tigrovaja

Speciile de sinningii au fost curiozitatea expozitiei, o mica parte a naturii salbatice domesticite in casele noastre!

Sinningia aggregata
Sinningia brasiliensis (florianopolis)
Sinningia bulbosa
Sinningia elatior
Sinningia freckles

Iar mini-terarriumurile cu plante din familia Gesneriaceae au constituit atractia tuturor vizitatorilor, toata lumea isi dorea sa incerce sa creasca acasa o gradina in miniatura!

SG109328res

Olivia s-a axat pe violetele cu nuante de rosu si soiuri cu fantasy si i-a iesit nemaipomenit:

 

Arcturus
Equinox
Halo's Aglitter
Kosmicheskaia Legenda-2
LE Tancovscita
Optical Illusion
Ozio
Phobos
Rob’s Vanilla Trail
RS Barbie
RS Bog Solntsa
Storm's Eye

 

Lila a adus caciuli inflorite de violete si streptocarpusi semeti:

Bob Serbin
Cosmic Girl
EK-Boy Bykov
Garnet Halo
Genetic Blush
Taboo

Drako
Split
Franek
6082

 

Gabriela si-a adus frumusetile spre admiratia publicului:

Goluboi Tuman
Anastasia
Fredette’s Sweet Jenny
Double Black Cherry

Simona ne-a delectat cu pitica Jolly Orchid si curgatoarea Coral Sparkler Trail.

SG100486res

Jurizarea

Din juriu a facut parte:

1. Eugenia Nita, inginer Gradina Botanica

2. Adela Boieriu, inginer sere Gradina Botanica

3. Doina, membru al Clubului nostru.

SG108916res

Categoriile jurizate:

- Violete africane standard

- Violete africane standard variegate

- Violete africane mini si semimini

- Violete africane trail

- Streptocarpusi

- Episcii

- Alte Gesneriaceae

- Gradina in terrarium

Rezultatele jurizarii:

Rezultatele jurizarii:

Categoria "Violete africane standard":

Locul I: LE-Zvezda Mulen Ruzh (E. Lebetskaia)

Saintpulia LE-Zvezda Mulen Ruzh


Locul II: Midnight Twist Sport

Midnight Twist - second best in show standard


Locul III: Reigning Beauty (J. Swift)

Saintpaulia Reigning Beauty - flower


Categoria "Violete africane standard variegate":

Locul I: Festival on Ice (S. Sorano)

Festival on Ice - Best Variegated


Locul II: Ko's Green Dragonfly (S. Ko)

Kos Green Dragonfly - Second Best Variegated


Locul III: LE-Parizhskie Tainy (E. Lebetskaia)

LE-Parizhskie Tainy - E. Lebetskaia




Categoria "Violete africane mini/ semimini":

Locul I: Jolly Orchid (H. Pittman)

Jolly Orchid - Best mini


Locul II: Mac's O'Scarlet O'Harra (G. McDonald)

Macs OScarlet OHarra


Locul III: Mac's Callow Carillion ( G. McDonald)

Macs Callow Carillion - third bestMini




Categoria "Violete africane trail":

Locul I: Candy Fountain (I. Fredette)

Candy Fountain - Best trail


Locul II: Rob's Boolaroo (R. Robinson)

Robs Boolaroo - second best trail


Locul III: Rob's Sticky Wicket (R. Robinson)

Robs Sticky Wicket - third bestTrailer




Categoria "Streptocarpusi":


Locul I: Zvezdnyi Abazhur (V. Paramonov)

Zvezdnyi Apazhur - second best streptocarpus


Locul II: Drako (P. Kleszczynski)

Drako - Best Streptocarpus


Locul III: Split (P. Kleszczynski)

Split - Third Best Streptocarpus




Categoria "Episcia":

Locul I: Silver Skies

Silver Skies - Best Episcia


Locul II: Jim's Sihouette

Jims Silhouette - second best episcia


Locul III: Country Clown

Country Clown - third beste episcia




Categoria "Mini-sinningia":

Locul I: Cindy Ella

Cindy-Ella - Best Sinningia


Locul II: Ozark Rosy Freckles

Ozark Rosy Freckles - second best sinningia


Locul III: Super Orange

Super Orange xSelf




Categoria "Alte Gesneriaceae":

Locul I: Achimenes "Red Elf"

Achimenes Red Elf - Best Gesneriaceae


Locul II: Aeschynanthus "Mira"

Aeschynanthus Mira second best gesneriaceae


Locul III: Kohleria "Rongo"

Kohleria Rongo - third best gesneriaceae




Categoria " Gradina in container":

Locul I: Mini-terrarium cu Episcia "Dudley Silver"+Mini-sinningia "Lisa"+Chamaedorea "Elegance"

Container Garden - best


Locul II: Mini-terrarium cu Gloxinella lindeniana+Mini-violeta "Honey Blue Angel"+Episcia "Spring Simphony"+Episcia "Country Clown"

Container Garden - second best


Locul III: Mini-terrarium cu Episcia "Spring Simphony"+Episcia"Blue Nile"+Episcia "Strawberry Mist"+Hedera "Helix"

Container Garden -  third best

Best in Show: Gloxinella lindeniana (specie)

 

 

 

 

 

Rezultatul work-shopului "Aranjament pentru Craciun si Revelion" - Georgy

SG100494res

author
By

Clubul Roman de Gesneriaceae este locul unde iubitorii de violete africane si alte gesneriaceae, din Romania si nu numai, se reunesc pentru a impartasi bucuriile acestui frumos hobby! Urmariti Clubul Roman de Gesneriaceae pe:

Google+ Twitter Facebook YouTube